Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Göbek Adı ‘Kod Adı’ Sanıldı, 6 Yıl Aldı

Haberler

Göbek Adı ‘Kod Adı’ Sanıldı, 6 Yıl Aldı

Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Cemil Onur Çelikdağ, hakkında başka delil olmamasına karşın göbek adı olarak kullandığı “Şiyar” kod adı sanılınca Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 6 yıl 3 ay hapse mahkûm edildi.

 

Aynı gerekçeyle bu kez İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çelikdağ, CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’e cezaevinden gönderdiği mektubunda durumu anlattı:

Mahkeme komik buldu
18 Ocak 2013’te Kadıköy’de kaldığım ev gece saat 4 civarı basılarak gözaltına alındım. Dosyada öne çıkan gerekçe katıldığımız demokratik basın açıklamalarının dışında senelerdir göbek adım diye kullandığım ‘Şiyar’ adı. Bir anda kod adı oldu ve örgüt üyeliğine yetecek delili oluşturduğu gerekçesiyle tutuklandım. Yasalara göre bir kişi aynı suçtan ikinci kez yargılanmazken ben ikinci kez yargılanıyorum. 2010’da Erzurum’da göbek adım kod adı diye dosyaya geçince mahkeme başkanı bile bunu komik bulup tutuksuz yargılarken, şimdi ikinci kez farklı bir dosyada yargılanıyorum.

‘İsme 21 yıl ceza’
Erzurum’da 2. Ağır Ceza Mahkemesi Şiyar kod addır diye kabul edip tutuksuz yargılandığım davanın karar duruşmasında 6 yıl 3 ay hapis cezası aldım. Şimdi ise Şiyar kod addır diye İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 yılla yargılanıyorum. Kod adım Şiyar’sa, o zaman 2010’da ben ifşa olmuş olmaz mıyım? Aynı gerekçe ile ikinci kez nasıl yargılanırım, aylarca tutuklu kalırım? Bu hukuka aykırıdır. Bir insan ‘bu senin kod adındır’ diye farklı davalarda nasıl yargılanır? Bir ismin cezası 21 yıl olabilir mi?

MERİÇ TAFOLAR – Milliyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =

More in Haberler

To Top