Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevifobik Liberalliğin Solculuğun Semptomları

Haberler

Alevifobik Liberalliğin Solculuğun Semptomları

Liberaller  ve solcuların Alevifobisi…

1) Türban hakkında yüzlerce yazı yazıp, cemevleri ve zorunlu din dersleri hakkında tek kelam etmemek.

2) Sözde sıkı Gezici olup, Taksim ve ODTÜ dışındaki eylemlerden bihaber olmak.

3) Gezi şehitlerini anıp, bu öldürülen gençlerin tümünün fakir varoşların Alevi gençleri olduğunu ve bu mahallelerdeki polis şiddetini, kentsel dönüşümü ve uyuşturucu çetelerini görmezden gelmek.

4) Rojova’daki katliamı her fırsatta gündeme getirip, Lazkiye’de din adına boğazı kesilenleri ne hikmetse hep unutmak.

5) Face Book’da Kürtler, Ermeniler ve LGBT’lerle ilgili tüm haberleri ve yorumları ilk dakika içinde “like”edip, Alevilerle ilgili olanları okumadan geçmek.

6) Dersim katliamınının tüm sorumluluğunu Kemalist rejime, Çorum’u, Maraş’ı, Sivas’ı, Gazi’yi derin devlete yıkarak Türkiye toplumundaki yaygın ve derin Alevifobiyle yüzleşmekten kaçmak.

7) Tayyip Erdoğan’ın nefret suçu niteliğindeki Alevifobik söylemleri ile ilgili üç maymunu oynamak veya bunları basit bir “üslup” sorununa indirgemek.

8 ) Alevilerin tepeden inme Sünnileştirme politikaları karşısında duydukları rahatsızlık ve endişeleri “laikçilik” diye küçümsemek ve bu saiklerle CHP’ye oy veren Alevileri “celladına aşık” olmakla itham etmek.

9) Kürt hareketi bağlamında Alevi Kürtlerden sadece barış sürecinin potansiyel provokatörleri olarak bahsetmek.

10) Hasbelkader Alevilerin mazlum edildiği bir olaydan bahis geçirdiğinizde bunu bile Alevilere mesela İslamofobi veya Kemalizm konusunda ders verme vesilesine çevirmek.

11) AKP’nin Alevi politikasını yetersiz bulmakla birlikte, bu eksikliğe “ama hakkın yemeyelim, bakın o kadar çalıştay yaptılar” veya “zaten Aleviler de Aleviliğin ne olduğu konusunda anlaşamıyorlar” gibi hafifletici şartlar bulmak.

12) Liberal veya solcu kimliğinizle bu Alevilerin çektiklerini görmezden gelme haliniz arasındaki çelişkiye işaret edilip “Alevilerin sorunlarından niye hiç bahsetmiyorsun” dendiğinde “ben herşeye yetişemem ki, onu de sen yaz” demek.

Ayfer Karakaya (Akademisyen)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Soner

    04/12/2013 at 20:01

    Ayfer Hanım Alevilerin sorunu sudur ne olduğumuzu tam olarak bilmiyoruz. Kaldı ki bizler sistem partilerine hep aynı mesafeden bakarız. CHP AKP MHP DP bunların bizim için birbirinden farkı yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 5 =

More in Haberler

To Top