Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Vali İstediği için Ali Ekber Yurt Cemevi Başkanlığına Aday Olmuş

Dersim

Vali İstediği için Ali Ekber Yurt Cemevi Başkanlığına Aday Olmuş

Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi, 26 Ocak 2014 Pazar günü saat 14:00’da Cemevi’nde olağan genel kurulunu gerçekleştirecek.

Dersimnews.com – 26 Ocak Pazar günü gerçekleşecek olan Tunceli Cemevi genel kurulunda mevcut başkan Ali Ekber Yurt’tan kurtulmak için tarihi bir gün olabilir.

Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği  Yönetim Kurulu Üyesi ve Eren Güzel, genel kurulda başkanlığa aday olacağını açıkladı.

Tüm Dersim Halkı’nı genel kurula beklediklerini ifade ederek, “Dersim Halkının canları, dostları, yoldaşları, mazlumları; onuruna, inancına, cemevine sahip çıkan herkesi genel kurulumuza bekliyoruz.” dedi.

ali-ekber-yurt-manset

VALİ EMRETTİ ALİ EKBER YURT YİNE ADAY  OLDU

6 yıldır Cemevi başkanlığını yürüten ve aynı zamanda  Tunceli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olan Ali Ekber Yurt, cemevi yönetim kurulu ve dernek üyelerinin tepkilerine rağmen yeniden başkanlığa aday olacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Cemevi üyesinin anlattığına göre; Cemevi yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri Ali Ekber’in yeniden başkan adayı olmasına karşı çıktı. Ancak Ali Ekber Yurt’un yönetim kurulu üyelerine; “ben aday olmak istemiyorum ancak Vali bey benim aday olmamı istedi. Eğer ben aday olmazsa burayı başkaları ele geçirir. Bundan dolayı başkanlığa adayım ” dedi.

CEMEVİ DEĞİL  ALİ EKBER YURT’UN  ÇİFTLİĞİ! 

Ali Ekber Yurt, Cemevi başkanlığı sürecinde icraatlarıyla Dersim halkını cemevinden soğuttu. Vali’nin emir eri gibi gibi çalışan Yurt, Cemevini adeta bürokratlarının gönlünü hoş tutma merkezi haline getirdi.

Tunceli Müftülüğüyle el ele verip Cemevinde iftar” sofraları kurması, haramzadelerin parasıyla yemek vermesi büyük tepkiler çekti.

Tunceli Cemevi’nden yapılan cenaze törenlerini Alevi erkanına göre değil Sünni inancına göre düzenledi. Alevilerin cenaze törenleri Sünni ritüellere göre düzenlendi. Cenaze namazı uygulamasını başlattı.

Tunceli Cemevi’nde cenaze törenlerini Tunceli Müftülüğü’nden gelen cami hocaları yönetti.

Şehre gelen, Cumhurbaşkanı, bakan, vali  ve bürokratlar için  Cemevi’nde özel semah gösterileri düzenledi. Oysa semah bir folklor oyunu değil ve kişiler için semah dönülmez.

Tunceli Cemevi’nde düzenlenen cem törenlerinde vali yardımcısı ve il müftüsü  dede postunun yanında sandalyede ağırladı.

Muharrem ayında  Alevi inancından olmayan “iftar” uygulamalarını başlattı. Valilik, Emniyet, Müftülük ve şehirdeki Cemaat kurumlarına iftar verdirdi.

Muharrem ayında cemaatler tarafından hazırlanan kitap ve broşürler Tunceli Cemevi yönetimin izniyle cemevinde dağıtıldı.

Babası Ahmet Yurt’la beraber  Alevi değerleri üzerinden siyaset yaptı. Aleviler için kutsallık atfedilen değerleri (Zülfikar, bağlama) bakan, vali, bürokrat, emniyet mensuplarına yaranmak için onlara “hediye” olarak sundu.

Tunceli Valisi ve Tunceli Üniversitesi rektörünün emir eri gibi çalıştı. Onlardan aldığı talimatlarla açıklamalar yaptı.

ALİ EKBER YURT’TAN KURTULMA ZAMANI!

Tunceli Cemevi’ni kendi çıkarları için kullanan, cemevini adeta asimilasyon merkezi haline dönüştüren, Dersim halkını Cemevinden soğutan  valinin emir eri Ali Ekber Yurt’tan kurtulmak için 26 Ocak tarihi bir fırsat olabilir.

Vali istediği için aday olan, onun emir ve direktifleriyle cemevini yöneten bir insanın Cemevi başkanı olması Alevilere yapılmış büyük bir hakarettir.  Bu nedenle, Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi üyeleri 26 Ocak Pazar günü “dede” postuna bürünmüş kurtlardan sandıkta hesap sormalıdır.

Cemevini zenginleşmek için araç olarak kullananları sandığa gömmelidir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. mamekiye

    25/01/2014 at 21:23

    sayin ali ekber yurt’un yaptiginiz bu “haber yorumla”ilgili aciklaması var.ilkeli habercilik geregi sayın yurt”un acıklamasını da yayınlamalısınız.

  2. Pingback: Ali Ekber Yurt Söylediği Sözleri İnkar Etti | Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Naz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − two =

More in Dersim

To Top