Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Her Türlü Avlanma Yasaklandı

Doğa ve Çevre

Dersim’de Her Türlü Avlanma Yasaklandı

Tunceli Valiliği, Dersim halkının talebi üzerine Dersim bölgesinde her türlü avlanmayı yasakladı. 
dersimde-dag-kecileri

Dersim’de Alevi inancına göre kutsal kabul edilen dağ keçilerinin, kaçak avlanma sonucu sayılarının hızla azalması üzerine, halkın talebi ve İl Av Komisyon’un önerisiyle Tunceli bölgesinde her türlü avlanma valilik tarafından yasaklandı. Karar, yürürlüğe girmesi için Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Merkez Av Komisyonu’na gönderildi.

Dersim yöresinde yaşayan vatandaşlar tarafından ve Alevi inancına göre kutsal kabul edilen dağ keçilerinin, son yıllarda kaçak Avcılar tarafından çok fazla avlanması sonucu sayılarının hızla azalması, yöre halkının tepkisine yolaçtı. Bunun üzerine İl Av Komisyon’un önerisiyle Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner, Tuncelibölgesinde her türlü avlanmayı yasakladı. İl Av Komisyonu’nun aldığı yasak kararı, valilik tarafından bakanlığa gönderildi.

Vali Yusuf Hakan Güner, İl Av Komisyonu’nun aldığı kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’de dağ keçisi popülasyonunun en fazla olduğu bölge olanTunceli yöresinde son yıllarda kacak avlanma sonucu yüzlerce dağ keçisinin bilinçsiz avlanılması, keçi sayısında yaşanan azalma sonucu vatandaşlar ve doğaseverler ile çevrecilerin Tunceli Valiliği’ne yoğun baskı yapması sonrası, valilik İl Av Komisyonu Vali Yardımcısı Kenan Eskin başkanlığında toplanarak il genelinde, her türlü yaban hayatı içindeki bulunan yaban hayvanları ile Munzur Çayı ilePülümür çaylarındaki Kırmızı Pullu Alabalıkların avlanılmasını yasakladı. Tunceli’deki avlanma yasağının yürürlüğe girmesi için karar Ankara’daki Orman Ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Merkezi Av Komisyonu’na gönderildi” denildi.

Dersim yöresinde Alevi inancına göre kutsal sayılan dağ keçilerinin iki çeşidi bulunuyor. Bezuvar ve Çengel boynuzlu dağ keçisi. Özellikle Munzur ve PülümürVadileri, Aliboğazı, Ahpanos ve Munzur Dağları’nın zirvelerinde sıkça bulunan bu keçiler, yöredeki halk tarafından kutsal kabul ediliyor ve avlanmasının Alevi inancına göre günah olduğu kabul ediliyor.

Yine daha çok Munzur Çayı’nda yaşayan ve dünyanın en lezetli balıklarından kabul edilen kırmızı pullu Munzur Alabalığı da bilinçsiz avlanma nedeniyle soyu tükenme ile karşı karşıya geldiği bu balığın da avlanması tamamen yasaklandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Usaro Newe

  08/03/2014 at 14:38

  Günümüzde sanki Dersimliler acımasız olmuş, sanki daha aç olmuş, sanki daha insafsız olmuş, daha imansız olmuş. Dersimliler bu huyu beni içten yaralıyor ve çok üzülüyorum. Ve kendime soruyorum bunlar nasıl Dersimli.

  Yüce Haqa, Xızıra (Hızıra), pire, raybere, 12imama, Duzgıne, Ana Fatmaya, Ana Jêleye inanan, Musaibliğe inanan bir Dersimli bunları yapmaz. Bu suçlar inancımızda, düşüncemizde ve kalbimizde yeri yok ve gühahtır, bunlara destur yoktur/izin yoktur. Bir insan, bir Dersimli nasıl kutsal ziyaretten ağaç kesebilir, bunu geçen yazın Tunceli´de gördüm, bir Dersimli altın için nasıl bir mezar kayar, akrabalarının, dedelerinin mezarını kazar? Bir Dersimli dağ keçilerini, Malê Xızıri, yani Hızırın malını (davarını), Hızırın koruduğu ve sahibi Hızır olan, doğa olan, o güzellikleri, o canları nasıl katl eder.
  Bu çok üzücüdür! Çünkü bunların değeri bizim için çok yücedir. Kutsaldır. Bu geleneğimizdir! Dersimdeki doğa bu inanç sayesinde ayakta durdu! Bu inanç sayesinde telef olmadı, katl edilmedi ve korundu. Bunu Dersime çok görmeyin!
  Dersimde fidan, yaş/taze ağaç kesmek de günahtır.
  Bir kuşun yuvasını dağıtmak da günahtır.
  Bunu yapan zalimdir!
  Gerçekten zalimdir!

  Bu inancı katiyen zedelemeyin!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

More in Doğa ve Çevre

To Top