Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kılıçdaroğlu: Dersimli Olmaktan Gurur Duyuyorum

Dersim

Kılıçdaroğlu: Dersimli Olmaktan Gurur Duyuyorum

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Babaocağı’nda, “’Başçalan’ duysun, Dersimliyim, Dersimli olmaktan da gurur duyuyorum” dedi.

Dersimnews.com/Dersim – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Dersim’de hemşerileriyle buluştu. Binlerce kişinin katıldığı mitingte konuşan Kılıçdaroğlu, “Başbakan Kemal”, “Dersim seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı. 

15 bin kişinin katıldığı mitinge Kemal Kılıçdaroğlu, “Dersimli olmaktan gurur duyuyorum” dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları :

Kılıçdaroğlu: Bende Dersim’le Dersimlilerle gurur duyuyorum…Dersimliyim diye bu Başçalan’ın yapmadığı iftira kalmadı. Buradan sesleniyorum Dersimli olmaktan gurur duyuyorum. 

-Başçalan beni Dersim üzerinden vurmak istedi. Biz Dersim için kanun teklifi verdik. Dersim adını geri verelim dedim Başçalan reddetti. 

-Demokrasiyi, özgürlüğü, insan sevgisini, barışı görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz. 

-Kimliği, inancı, mezhebi ne olursa olsun herkesin başımın üzerinde yeri var.

-Ben kimsenin soyuyla sopuyla uğraşmam. Biz herkese eşit bakarız. Bize bu öğretildi. 

-Dersimli olduğu için ayrımcılığa maruz kalıyorsunuz. Bizim iktidarımızda bu değişecek. Kimsenin nereli olduğuna bakmayacağız. Herkese eşit olacağız. 

-Çankaya Belediyesi ile Dersim Belediyesi’ni kardeş belediye yapacağız. Dersim daha da güçlenecek. 

-Dersimlilere güveniyorum. Siz beni mahçup etmeyeceksiniz. Bu topraklar kutsal topraklardır. 

-Bizim inancımızda kadın erkek eşitliği vardır. İnsan sevgisi vardır. Ayrımcılık yoktur.

 -Barş sürecinin devam edeceğinin garantisini veriyorum. Barış CHP iktidarında gelecek. 

*Mitingte CHP Dersim Belediye Başkan Adayı Hızır Bahtiyar Aytaç, CHP Dersim Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Kamer Genç, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, CHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Alper Taşdelen katılanlar arasında…

IMG_2763

 

MİTİNGİN VİDEOSU

-”Emin olun çok heyecanlıyım. Nasıl heyecanlı olmam, babamın toprağı, dedemin toprağı, çocukluğumun geçtiği yer, Dersim’in Ballıca köyünde doğan bir çocuk CHP’nin Genel Başkanıdır. Cumhuriyet bu. Cumhuriyeti bunun için seviyorum”

-“Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verdik. İki yıldır bekliyor. Çoğunluğu olan Başçalan kanunu çıkarttırmıyor. Çünkü o bir sahtekar, çünkü o bir yalancı, çünkü o bir malı götüren, çünkü o halkına doğruları söylemeyen insan”

-“O, evine ekmek almak için çıkan ve öldürülen Berkin’i terörist olarak milletin önüne çıkarttı ve Berkin’e ‘yuh’ çektirtti. İnsanın yüreğinde bir toplu iğne ucu kadar vicdan varsa 15 yaşındaki bir çocuğun, ölen bir çocuğun arkasından bir kitleye yuh çektirir mi?”

-”Berkin’in öldüğü gün burada da eylem yapıldı. Zaten söylüyorum, demokrasiyi görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, özgürlüğü görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, insan sevgisini görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, barışı özleyen insanları görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz. Burada da gösterilerin olduğu gün biber gazları atıldı. Ahmet diye bir polis kardeşimiz hayatını kaybetti. Ona da, Burakcan evladımıza da  Allah’tan rahmet diliyoruz, onlar da bizim evladımız”

-”Çocuklarımız işsiz, soruyorlar ‘kimliğin ne? ‘Dersim’de doğdum.’ ‘Hadi git, sana devlet kapısında iş yok’ diyorlar. Bu tabloyu değiştireceğim. Nerede doğarsa doğsun, 76 milyon yurttaşıma kucağımı açacağım, onlar gibi yapmayacağım. Yurttaşlarımı bölmeyeceğim, insanları bölmeyeceğim. İnsanları ayırmayacağım, herkese eşit davranacağım çünkü benim için yandaş yok, benim için vatandaş var”

-“Yardımlar kesilecek yalanına inanmayın, yardımlar artacak. Yurttaşlara yapılan bütün yardımları arttıracağız. Çünkü ben 247 katrilyon lira malı götüren, parayı götürenlerin burunlarından fitil fitil getireceğim ve bu millete dağıtacağım.”

-”CHP, belediyeyi kazanırsa bazılarının işine son verecek” yalanı da söyleniyor. Açık ve net söyleyeyim hiç kimsenin ekmeğiyle, aşıyla işiyle oynamayız”

– ”Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, ‘AKP giderse barış süreci ne olacak?’ Tunceli’den, Dersim’den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir, herkes bunu çok iyi bilsin”

– “İnancı ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkesin benim başımın üstünde yeri vardır. Ben Türkiye’nin birleştirici gücüyüm”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tunceli Kışla Meydanı’nda düzenlenen mitingde kürsüye çıktı, ’miting alanını dolduranların, coşkusu, alkışı ve  ”Dersim seninle gurur duyuyor” tezahüratları üzerine kendisinin de Dersim ve Dersimlilerle gurur duyduğunu söyledi.

Platforma çıkmadan önce gazetecilerin kendisine ”Heyecanlı mısınız” diye sorduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Emin olun çok heyecanlıyım. Nasıl heyecanlı olmam, babamın toprağı, dedemin toprağı, çocukluğumun geçtiği yer, nasıl heyecanlı olmam” ifadesini kullandı.

Küçük bir köyde doğduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yedi kardeşten sadece üniversiteyi okuyan benim. Devletin sınavlarını kazandım. Görev yaptım, önemli mevkilere geldim. Siyasete atıldım, Dersim’in Ballıca köyünde doğan bir çocuk Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanıdır. Cumhuriyete bunun için inanıyorum. ‘Dersimliyim’ diye bu ‘başçalan’ etmediği iftirayı bırakmadı. Buradan söylüyorum, önce ‘başçalan’ duysun, Dersimliyim, Dersimli olmaktan da gurur duyuyorum” diye konuştu.

Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi için verilen kanun teklifine değinen Kılıçdaroğlu, ”Diyordu ki, ‘Dersim üzerinden bana geliyor.’ Kanun teklifini verdik, sen madem Dersim’i çok seviyorsun kanun teklifini kabul et, adını Dersim yapalım. İki yıldır bekliyor. Çünkü o bir sahtekar, çünkü o bir yalancı, çünkü o bir malı götüren, çünkü o halkına doğruları söylemeyen insan” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu  konuşmasında Berkin Elvan ve Burak Can’ın ölümüne de değinerek şunları söyledi;

”Bu toprakların en önemli özelliği, insan sevgisidir. Bu topraklar, insanı sever çünkü yetişme kültürü insan sevgisi üzerine oturmuştur. Berkin öldüğü zaman emin olun herkes yas tuttu, milyonlar toplandı. O bizim çocuğumuzdu, 15 yaşında bir çocuk, annesi onu sabahleyin ekmek alması için göndermişti, bakkala gidecekti. Ekmeği alıp eve gelecekti ama o Berkin’i bir terörist olarak milletin önüne çıkarttı ve bir kitleye Berkin’e ‘yuh’ çektirtti. İnsanın yüreğinde bir toplu iğne ucu kadar vicdan varsa 15 yaşındaki bir çocuğun, ölen bir çocuğun arkasından bir kitleye yuh çektirir mi? Allah aşkına, bunu kabul eder misiniz? Burak Can, o da bizim evladımız. 22 yaşında, o da annesinden izin istiyor, ‘Akşam dışarı çıkacağım’ diyor. Bir gün önce uyarmışım ‘güçlü duyumlar geliyor, provakasyonlar olabilir’ diye. Burak Can dışarı çıkıyor, sokakta önce lambalar söndürülüyor, ateşler yapılıyor, kurşunlar sıkılıyor, 22 yaşındaki bir çocuğumuz hayatını kaybediyor. O utanmazlar kalkıp şunu söylüyorlar, ‘Onu Kılıçdaroğlu’nun militanları öldürdü’ diye. Sende nasıl bir vicdan var, nasıl bir ahlak var, bir insanın ölümü üzerine siyaset yapılır mı arkadaşlar?”

Berkin Elvan’ın ölümü sonrası düzenlenen protestolara değinen Kılıçdaroğlu, “Berkin’in öldüğü gün burada da eylem yapıldı. Zaten söylüyorum, demokrasiyi görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, özgürlüğü görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, insan sevgisini görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz, barışı özleyen insanları görmek istiyorsanız Dersim’e geleceksiniz. Burada da gösterilerin olduğu gün biber gazları atıldı. Ahmet diye bir polis kardeşimiz hayatını kaybetti. Ona da Allah’tan rahmet diliyoruz, o da bizim evladımız” diye konuştu.

Hiç kimsenin ölmesini istemediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu bu konuda da şöyle dedi;

“Hiç kimsenin burnu bile kanamasın, bu topraklarda barış olsun, huzur olsun, beraber yaşayalım bu topraklarda, huzur içinde, barış içinde yaşayalım. Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, ‘AKP giderse barış süreci ne olacak?’ Tunceli’den Dersim’den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir, herkes bunu çok iyi bilsin. Biz özellikle bu seçim döneminde bir slogan kullandık, ‘Türkiye’nin birleştirici gücü’. İster doğuda, ister batıda, ister güneyde, ister kuzeyde olsun bütün yurttaşlarımı kucaklıyorum. Hiç kimseye ‘inancı nedir’ diye soru sorulmasını asla kabul etmem. Hiç kimseye ‘senin etnik kimliğin nedir’ diye bir soru sorulmasını kabul etmem. İnancı ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkesin benim başımın üstünde yeri vardır. Ben Türkiye’nin birleştirici gücüyüm, buna inanıyorum.”

CHP’nin iktidara geldiğinde yardımları keseceği yönünde söylentilerin çıktığına da dikkat çeken belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Niye keselim, aklımızı mı kaçırdık? Tam tersini söylüyorum, yurttaşlara yapılan bütün yardımları arttıracağız. Çünkü ben 247 katrilyon lira malı götüren, parayı götürenlerin burunlarından fitil fitil getireceğim ve bu millete dağıtacağım. Kul hakkı yemek günah değil mi? Bunlar malı götürdüler, bana saldırıyor. Rahmetli babam söylerdi, eminim her Dersimli oğluna söylemiştir, ‘oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur’ diye. Büyüklerimiz bize böyle söylerlerdi. Bakınız her türlü hakareti yapıyor, cibiliyetten söz ediyor, benim cibiliyetimin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan gel de herhangi bir Dersimliye sor. Üstelik AKP’ye oy veren her Dersimliye sor, ‘Bu Kılıçdaroğlu’nun cibiliyeti nedir?’ diye. Ama diyorsan ki ben başka yerden öğreneceğim, sana bir adres daha, İstanbul Müftülüğü’ne git ona sor, ‘Bu Kılıçdaroğlu’nun cibiliyeti nedir?’ diye. Ben sana söyleyeyim, ben hiç kimsenin soyuyla sopuyla uğraşmam. Ben her insanın Allah’ın yarattığı en değerli varlık olduğuna inanırım. Bize böyle öğrettiler. ‘Hiç kimseyi incitmeyeceksin’ dediler, ‘incinsen de incitmeyeceksin’ dediler, biz buna inanırız.”

– ”Ülkede demokrasiyi savunacağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü savunacaklarını, kimsenin burnunun kanamaması için mücadele vereceklerini vurguladı.

Tunceli’ye iktidarın hiç yatırım yapmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımız işsiz, soruyorlar ‘kimliğin ne? ‘Tunceli’de doğdum.’ ‘Hadi git, sana devlet kapısında iş yok’ diyorlar. Bu tabloyu değiştireceğim. Nerede doğarsa doğsun, 76 milyon yurttaşıma kucağımı açacağım, onlar gibi yapmayacağım. Yurttaşlarımı bölmeyeceğim, insanları bölmeyeceğim. İnsanları ayırmayacağım, herkese eşit davranacağım çünkü benim için yandaş yok, benim için vatandaş var. Vatandaşlarımı kucaklayacağım” dedi.

“CHP, belediyeyi kazanırsa bazılarının işine son verecek” dendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Bakın açık ve net söyleyeyim hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayız. Hiç kimsenin aşıyla işiyle oynamayız. İsteriz ki herkes alın teriyle kazandığı ekmeği akşam evine götürsün. Evinde huzur ve barış içinde yaşasın. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir niyetimiz yok ve buna asla izin vermem. Herkesin bilmesini isterim. Yolsuzluklar konusunda size bir şey anlatacağım. ‘Ben yürütme organının başıyım’ diyordu, biz zaten senin neler yürüttüğünü biliyoruz. Çocuklarını biliyoruz, neler yaptığını da biliyoruz. Sizden yetki istiyorum sadece Tunceli değil, bütün Türkiye’deki yurttaşlarımdan yetki istiyorum. Temiz siyaset istiyor musunuz, kul hakkı yemeyen bir siyaset istiyor musunuz, barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye istiyor musunuz, etnik kimlik ayrımı, inanç ayrımı yapmayan bir Türkiye istiyor musunuz? Evet, adres belli. Adresimiz CHP, yani halkın partisi, yani sizin partiniz.”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye demokrasiyi getireceklerini, 17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesi yayınladıklarını belirterek, “Maddelerden birisi yüzde 10 seçim barajı kalkacak. Yüzde 10 seçim barajını Kenan Evren ve arkadaşları getirdiler. Bu seçim barajını kaldırmak inşallah bize nasip olacak. Darbe yasalarının tamamını değiştireceğiz. Onların astığı o gencecik fidanlarımızın itibarlarını aynen iade edeceğiz. Biz demokrasiye inanmış insanız, içimizde fikir ayrılıkları olabilir. Elbette ki farklı partiler olabilir bunlara inanırız ama siyasetin ahlak temelinde yükselmesi lazım, siyasetin ahlaklı olması lazım. Eğer başbakanlık koltuğuna oturup hırsızlık yapıyorsa bir adam ben ona ‘hırsızdan, yalancıdan başbakan olmaz. Vallahi de billahide hırsızdan, yalancıdan başbakan olmaz derim. Benim merak ettiğim şu; bu kadar malı götürdün hala milletin önüne çıkıyorsun, yolsuzluk yaptın, hırsızlara kucak açtın, hepsini bıraktın, onlara kucak açıyorsun ve milletin önüne çıkıyorsun. Nasıl bir ahlak anlayışıdır bu? Nasıl bir anlayıştır bu? Nasıl bir inanç anlayışıdır bu? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. KILICLAR OGLU DIYOR;
  DERSIMLI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM !
  BURASI DÜZGÜN BABA MEMLEKETI
  BURA MUNZUR BABA MEKANI
  BURASI INSAN SEVGISI ÜLKESI
  BURASI DERSIM KUTSAL TOPRAK ”

  SIZE GÜVENIYORUN DIYEN PIRIM GELMIS HOS GELMIS !

  KOL KOLA OMUZ OMUZA YASASIN HALKIMIZ
  HEPIMIZ BIRIMIZ ICIN BIRIMIZ HEPIMIZ ICIN
  KIZILBAS BELEDIYE ICIM MÜCADELEYE DEVAM
  HIZIR BIZIMLEDIR BIZ HIZIRLAYIZ DERSIM KAZANACAK !

  BIZ DERSIMLIYIZ
  BIZ KIZILBASIZ
  BIZ ALEVIYIZ
  DEVRIM BIZIZ
  MÜCADELE BIZIZ
  DEMOKRASI BIZIZ
  BIZIZ ADALETI DÜZENI KURACAKLAR
  BIZIZ DEMOKRASIYI UYGULACAKLAR
  BIZIZ INSANI KUCAKLIYANLAR
  BIZIZ KUL HAKKI YEMEZ YEDIRMEZ
  BIZIZ FASIZMI TOKATLIXYANLAR.
  BIZ BIRIZ BIZ BIN BIRIZ

  BIZDEN BASKA BIZ YOK.

  BIR MILYON DERSIMLI KAZANACAK !

 2. Usaro Newe

  21/03/2014 at 07:19

  Bızonê: Kes Dêsım ra hasnêkeno! Halê Dêsımi keşi re derd niyo! Her parti, mordêmê siyasi u grupi ho ra haskeno! Hore gurine. Serva kara ho ceng danê!
  Sarê Dêsımi gere ke naê bızonê!

  Dersimi seven yok. Dersimin durumu kimseye dert değil! Her parti, her siyasi şahıs ve her grup tabii oalarak kendini seviyor. Sırf kendisi için çalışıyor! Kendisi için direniyor! Kendisi için koşuşturuyor! Desimlililer artık bunu bilmelidirler.
  Bu ara CHP Milletvekilinin seçilmesi Dersime en az zarar getirebilendir! Dersime en az zarar verendir. Var olan alternatiflerin en uygunudur. Bu seçenek Dersimde var olan, Dersimde hakim olan zararları az da frenleyendir! Bunun dışında getirebileceği diğer faydalarını henüz somut düşünemiyoruz. Hesabı artık bize en az zarar verenbilen üzerinden düşünüyoruz!
  CHP bize bu zamanda, diğer partilere ve gruplara kıyaslan en az zarar veren parti durumundadır!

  Dersimliler saf ve politikadan çok uzak insanlardır. Politikacı, yani günümüzün politikacısı, ticari düşünen insandır. En çok kârını düşünen bir insandır. Buna bağlı olarak oy veren şahıs da, yani seçmen de artık kendi kârını, ticari hedefini ve kalkınma hedefini (getireceği hizmeti) düşünen insan olmuştur. Dersim´de ise henüz böyle değildir. Dersim bu gerçeğin gerisindedir. Dersim´de halen bazı ideolojiler ön plandadır!

  Dersimliler bir toplum alarak henüz kendi kârını bilmemektedirler, yani kalkınma ve hizmet penceresinden bakamıyorlar, örneğin: yani kim bize iyi hizmet getirir, yada kim bizi hizmetde dışlamaz, kim bizi köylerimize yeniden dönmemizi sağlar, kim bizi daha rahat bırakır, kim çocuklarımızı, gençlerimizi ve halkımızı kriminalleştirmez, kim bizi sürekli ötekileştirmez, vs, vs. …

  Biz Dersimililer henüz bu düşünceseviyeye, bu bakış (perspektiv) seviyesine gelemedik. En yakınımızdaki iki şehirden, bir Bingöl´den, bir Elazığ´dan bir şeyler örenemiyoruz. Bizim yılladır yaptığımız tek şey: hep muhalefetde kalmak, bunun sonucunda hep ezilmek ve böylece dağların kuytularında dışlanlanmak. Üstelik bu hal ile bir de övünüyoruz. Kendimize biz„ilericiyiz“, „demokratız“ diyoruz! Kendimize verdiğimiz zararı görmüyoruz.
  İşte biz zavallı Dersimiler en büyük hatası, en büyük aptallığı hiç bir zaman güçlüyle çalışmıyoruz, güçlüyle çalışmayı, güçlüyü kazanmayı bilmiyoruz, bunu beceremiyoruz. Yaptığımız bunun tersidir: hep muhalefetdeyiz.

  Ya gönüllü muhalefetdeyiz ya da bilinçli bir şekilde, sistemli bir şekilde hep muhalefetde bırakılıyoruz.
  Ya kendimizi bunu yapıyoruz yada güçlüler bunu bize yaptırıyor!

  Bu yüzden hep muhalefetdeki güçsüz partilerin, grupların ve grupçukların oyuncağı oluyoruz, onların kurbanı oluyoruz. CHP şimdi ikinci güçlü partidir. Dersimiler bu ikinci güçlü partiyi desteklemelidirler.
  Yani biz Dersimliler Kemal Kılıçdaroğlu´dan dolayı, Kamer Genç´ten dolayı ve ilk sırada Hüseyin Aygün´den dolayı CHPyi seçmelilyiz! Çünkü Türkiye´deki siyaset hep böyle işliyor ve böyle gerektiriyor!
  Wes u war bımanê!
  U. Newe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one + twelve =

More in Dersim

To Top