Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’ün Kayınpederi Musa Amca Hak’a Uğurlandı

Dersim

Aygün’ün Kayınpederi Musa Amca Hak’a Uğurlandı

Evinde geçirdiği elim kaza sonucu hayatını kaybeden Musa Kaya amca dün toprağa verildi.

Dersimnews.com – Dersim 38 Katliamı’nı tanıklarından biri olan Musa Amca (Kaya) dün doğduğu köy olan Uzun Tarla (Hegao Pil) köyünde toprağa verildi.

 

musa-kaya-toren

Pazar günü Dersim merkezdeki evinde geçirdiği ev kazası sonucu ağır yaralanan ve sonrasında hayatını kaybeden CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kayınpederi toprağa  toprağa verildi.

Evinde geçirdiği kaza sonucu ağır yaralanan ve Tunceli Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından ambulansla Malatya’ya götürülen ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayan CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kayınpederi Musa Kaya toprağa verildi.

Kaya, için Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine, Milletvekili Aygün’ün yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Milletvekilleri Muharrem Işık, Veli Ağbaba, Kamer Genç, CHP Belediye Başkan Adayı Hızır Bahtiyar Aytaç, Vali Yardımcısı Kenan Eskin, eski vekiller, aile efradı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze töreninin ardından Kaya, Merkeze bağlı Uzuntarla Köyü’nde toprağa verildi.

38’İN TANIĞIYDI

Kureyşan Ocağı mensubu olan Musa Kaya, Dersim merkeze bağlı Hegao Pil Köyündendi. Dersim 38 Katliamı’nın tanığı olan Musa Amca’yı damadı Hüseyin Aygün, böyle anlatıyor:

“Paga Ali’de 1927’te doğan Musa, Çe Hesen Aliye Kureyş ailesinin bir üyesidir, çocukluğu her Dersim yoksulu gibi dağlara köyün sürüsünü götürmek, onları otarmak, sayısı, rengi, ötüşü, kanadı sonsuz dağ kuşlarının seslerini dinlemek, rüzgara ve Harçik’e kulak vermekle geçer, Amerika’dan gelen tıp araştırmacılarıyla ‘bitki avına’ çıkarlar, onlara kılavuzluk eden Musa ve Mıste Sıliç ‘otlarla tedavi’ yöntemini de öğrenmiş olurlar, Mıste Sıliç Dersim Dersim olmaktan çıkmazdan evvel bir ‘Cere’ (Cerrah) ünvanını alır, bitkileri erken tanıyan Musa bir konuda daha şanslıdır: Pax’ta inşa edilen okulun ilk öğrencisi olur, kara tahtadaki, kitaptaki harfleri heyecanla fark eder, Türkçe’yi ilk öğrenenlerden olur, 1938’i yaşar, kızkardeşi Emine kırıma giden kafileden Yüzbaşı Şükrü Başaran sayesinde kurtulur, Emine Urfa’ya götürülür, Şükrü Başaran ona nikâh kıyar, Musa cemlerin, cemaatlerin içinde büyür, ağıtların, lawiklerin, masalların, efsanelerin tümünü dinler ve hafıza defterine kaydeder, ileride oğullarına, kızlarına ve torunlarına tek tek anlatır, Marçik Düzü’nde kırılanları, Kutudere’yi, Haydaran’ı, Demenan’ı, Vartinik’te öldürülen Xıdo Peez’i, ‘af’ çıktıktan sonra kalın iplerle birbirine bağlanıp kurşuna dizilen Çuxur Ağaları’nı ondan dinleyebilirdiniz, masal değildi hiç biri, Dersim’in son masal anlatıcılarından Musa Kaya iki gün evvel sustu, elim bir kaza acılarla dolu yüreğine paydos dedi, kuş kanadıyla yüzünü örttü, dağ devrildi, Harçik akmayı kesti, ’38’in gidenleri ona selam durdu ötelerde, ağıt dilsizleşti, masal sustu, bugün onu uğurlayacağız Dersim Cemevi’nden, bir süredir siyasette de önemli diyorlar bugün için, bilmem onu ama Dersim’de ulu bir ağaçtan bir dal daha koptu, uçtu, gitti, vardı Kırklar’ın Katarı’na..”

 

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Dersim Milletvekili Sn. Hüseyin Aygün’ün kayınbabası Musa Amcaya Hak’tan rahmet diliyor, Aygün ve Kaya ailesine başsağlığı diliyoruz.  Devri daim olsun…

Dersimnews.com 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. ALİ KAYA

    26/03/2014 at 19:47

    Dersim Milletvekili Sn. Hüseyin Aygün’ün kayınbabası Musa Amcaya Hak’tan rahmet diliyor, Aygün ve Kaya ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × five =

More in Dersim

To Top