Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Gezi Annelerinin Hikayesi: Anne – Mom (Kısa Film)

Haberler

Gezi Annelerinin Hikayesi: Anne – Mom (Kısa Film)

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Avrupa Parlamentosu’nda 20 Mart’taki konuşmasını yapmayarak süresini kendi hazırladığı “Anne” (Mom) belgeselinin gösterimine ayırdı.

Pavey, dokuz dakikalık belgeselde Gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenAli İsmail Korkmaz’ın annesi Emel KorkmazBerkin Elvan’ın annesiGülsüm ElvanAhmet Atakan’ın annesi Emsal AtakanAbdullah Cömert’in annesi Hatice CömertEthem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük ve mahallesindeki uyuşturucu çetelerine karşı yürürken başından vurulan Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik’e söz veriyor.

Kendi hazırladığım ve “şiddet mağduru çocuklarının sonsuz matemini tutan kadınlar”la yaptığım görüşmeleri içeren ‘ANNE’ filmini, Avrupa Parlamentosu’ndaki söz hakkımdan vazgeçerek, konuşma süremi milletvekillerine annelerin kederini izleterek kullandım.

Annelerin kederine biraz olsun ortak olabilmek adına…

”Toplumumuzda kadın şiddetin mağdurudur. Aynı zamanda şiddet mağduru çocuklarının sonsuz matemini yine kadınlar tutmaktadır.

Kadınlarımızın on yılda geldiği yere küçük bir fotoğraf koymak istedim. Rakamlarla değil hayatla.. Size bir kesim pervasızca, utanmazca halkın hakkını kendi muazzam refahı için çalarken; buna itiraz ettiği için öldürülen gençlerin geride bıraktıkları kadınları hatırlatmak istedim.

Zaten eğer kadın konuşacaksak daha başka neyi söyleyebiliriz ki!

Ulaşamadığım için acısını buraya taşıyamadığım annelerden özür diliyorum. Ama biliyorum ki izledikleriniz onları da temsil ediyorlar.

Şafak Pavey

(20 Mart 2014 – Brüksel AB Parlamentosu)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 15 =

More in Haberler

To Top