Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kaypakkaya Anmasında Olaylar Çıktı

Haberler

Kaypakkaya Anmasında Olaylar Çıktı

Dersim’de İbrahim Kaypakkaya’nın 41. ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan anma etkinliğinin ardından polisle protestocular arasında çatışma çıktı. 10 kişi gözaltına alındı. 

Dersimnews.com – 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır Cezaevinde işkence sonucu öldürülen İbrahim Kaypakkaya için Dersim’de yapılan anma etkinliği olaylı bitti.

 

dersim-ibo-anmasi

DHF tarafından yapılan anma etkinliğinde İbrahim Kayppakkaya anıldı. Anmanın ardından Cumhuriyet Mahallesi ve kent merkezinde olaylar çıktı.

Polisin tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği olaylarda, molotofun isabet ettiği zırhlı polis aracı yanarak kullanılmaz hale gelirken, 10 gösterici gözaltına alındı.

Dersim’de İbrahim Kaypakkaya’nın 41’inci ölüm yıldönümü için düzenlenen anma etkinliklerinin ardından şehir merkezi ile Cumhuriyet mahallesinde iki ayrı grup tarafından korsan gösteri düzenlendi. Saat 20.30 sıralarındaCumhuriyet Mahallesi Sivas Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, çeşitli sloganlar atarak Cumhuriyet mahallesindeki polis lojmanlarını koruyan kontrol noktasına yürüdü. Burada bir süre bekleyen yüzleri kapalı grup, polislere molotof kokteylleri ve taşlarla saldırdı. Molotof kokteylerinin isabet ettiği bir polis aracı yanarak kullanılamaz hale gelirken, polis, taş atan gruba biber gazı ve tazikli su ile müdahele etti.

Cumhuriyet mahalesinde olaylar devam ederken şehir merkezinde toplanan kalabalık bir başka grup, Şehit Nahit Bulut Polis Merkezine taşlar ile saldırdı. Polis taş atan bu gruba da tazyikli su ve biber gazıyla müdahele etti. Müdahalenin ardından grup, ara sokaklara dağılırken olaylar sırasında 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Müdahale sırasında atılan gazdan evlerinde oturan bir çok vatandaş da etkilenirken, polisten kaçarken yaralanan bir gösterici hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Dersimnews, ajanslar

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + six =

More in Haberler

To Top