Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Şii Dini Lider Sistani: Iraklılar IŞİD’e Karşı Silahlansın

Haberler

Şii Dini Lider Sistani: Iraklılar IŞİD’e Karşı Silahlansın

Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani,   cihatçı terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı silahlanma çağrısında bulundu.

 

Dersimnews.com – Şii Dini lider Ayetullah Ali  Sistani’nin temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Karbelayi bu çağrıyı cihatçı terör örgütü IŞİD militanlarının Irak’ın doğusuna doğru ilerlediği bir dönemde Kerbela’daki Cuma hutbesinde yaptı.

Şii dini lider Ali Sistani

Şii dini lider Ali Sistani

El-Karbelayi, “eli silah tutan vatandaşların Irak’ı, Irak halkını ve kutsal mekânları savunmak için gönüllü olmaya ve güvenlik güçlerine bu kutsal amaç için katılmaya” çağırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de dün Irak Başbakanı Nur Maliki’yi arayarak, İran’ın Irak’ta istikrarsızlığa izin vermeyeceğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İran’ın Devrim Muhafızları’ndan iki taburu Irak ordusuna yardım için komşu ülkeye gönderdiğinı yazdı.

İRAN ASKERLERİ IRAK’TA IŞİD’E KARŞI SAVAŞACAK

Irak’ın Sünni bölgesindeki etkinliğini artıran IŞİD örgütüyle savaşmak üzere 500 kadar İran askerinin Irak’a gittiği, bizzat İranlı yetkililerce doğrulandı.

CNN televizyonuna Bağdat’tan konuşan yetkili, Irak’a yaklaşık 500 Devrim Muhafızı askerinin gittiğini ve bu askerlerin güneye doğru ilerlediğini, İran birliklerinin, Diyala vilayetindeki çatışmalarda IŞİD’e karşı Irak ordusuna yardım ettiğini söyledi. 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × three =

More in Haberler

To Top