Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Kırmızı Fularlı Kız’ Dağa Çıktı

Haberler

‘Kırmızı Fularlı Kız’ Dağa Çıktı

Gezi Parkı eylemlerinde ‘kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in PKK’ye katılarak dağa çıktı.

Dersimnews.com – Antalya’daki Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınan ve kırmızı fularıyla sosyalizm propagandası yapmakla suçlanan  ve hakkında 98 yıl hapis cezası istenen Ayşe Deniz Karacagil’in PKK ‘ye katıldığı ortaya çıktı.

 Yeni Özgür Politika gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan haberde Karacagil’in, buna cezaevinde karar verdiği belirtildi. Karacagil’in dağdaki isminin  ‘Destan Yörük’ olduğu kaydedildi.

"Kırmızı fularlı kız"ın gerilla kıyafetiyle çekilmiş fotoğrafı gazetede yer aldı.

“Kırmızı fularlı kız”ın gerilla kıyafetiyle çekilmiş fotoğrafı gazetede yer aldı.

ANNESİ DOĞRULADI

İddiaları Hurriyet.com.tr’den Tuğce Yıldız’a doğrulayan ve kızıyla en son 21 Mayıs’ta görüştüğünü belirten Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, “Doğum günümde beni arayarak ‘Annecim seni çok seviyorum, ben özgürlük sanatçısıyım. Üzülme’ dedi. Sanki bana veda eder gibiydi. O görüşmeden sonra bir şeyler hissettim ama doğrusunu yanlışını yargılayacak kişi ben değilim. Herkes kendisine bir yol çizer benim kızımda yolunu çizdi, sonuçlarına da hazır” diye konuştu.

Gezi eylemlerine katıldığı için hakkında dava açılan Ayşe Deniz Karacagil için sosyalizm propagandası yapmak iddiasıyla  98 yıl hapis cezası isteniyordu.

TÜRKİYE EVLADIMI KAYBETTİ

Karacagil’in her daim uçlarda yaşadığını, çocukluğundan bu yana eylemlere katılarak özgürlük ve adalet için mücadele ettiğini belirten Erçağan şöyle konuştu: “Çocuklarımız bu yolda hayatlarını kaybediyor. Türkiye benim evladımı kaybetti. İnsanlar artık adaletin kalmadığı bu ülkede kendi adaletini kendileri yaratmak istiyor. Kızımın hayatından, yaşayacağı zorluklardan kuşku duysam da Ali İsmail Korkmaz’ın sadece yürüyüş hakkını kullandığı için devlet eliyle öldürüldüğü bir ülkede Deniz her nerede olursa olsun onun için korkarım. Deniz hangi kararı vermiş olursa olsun kızımın arkasındayım.“

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

More in Haberler

To Top