Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ramazan’da Oruç Tutmayana Yemek Yok!

Alevilik

Ramazan’da Oruç Tutmayana Yemek Yok!

Kültür Bakanlığı’nın İstanbul İl Müdürlüğü’nde çalışanlara Ramazan ayı boyunca yemekhaneden yemek çıkmayacak. Uygulamayı ‘oruç tutun ya da aç kalın’ baskısı olarak gören çalışanlar tepkili.

Dersimnews.com – AKP iktidarı döneminde Ramazan’da oruç tutmayanlara yönelik baskı sürüyor. Oruç tutmayan kamu görevlilerine yönelik baskı her yıl Ramazan ayında zirve yapıyor. Kamuda çalışan Alevilere “oruç tutun” baskısı yapılıyor. Kamu dairelerinde oruç tutmayan çalışanlara yemek verilmiyor.

ramazanda-oruc-tutmayana-yemek-yok

 

BirGün’den Olgun Kundakçı imzalı habere göre, İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İl Kültür Müdürlüğü’nde çalışan memurlara Ramazan ayı boyunca yemekhanede yemek çıkmayacak. Kültür Bakanlığı’nda çalışan memurlar, her ayın 16’sında yemek kartları için günlüğü 2,5 TL’den 22 günlük para yatırıyor. Bu ay gittiklerinde ise kendilerinden 10 günlük yemek parası alınarak Ramazan ayı boyunca yemekhaneden yemek çıkmayacağı bildirildi. Uygulamanın ekonomik açıdan kendilerini mağdur edeceğini belirten çalışanlar hak gaspına uğradıklarını belirterek karara tepki gösterdi. Uygulama, çalışanlara yönelik ‘oruç tutun’ baskısı olarak değerlendirildi.


RAMAZAN’DA YEMEK ÇIKMAYACAK!

İsmini vermek istemeyen bir çalışan karara şu sözlere tepki gösterdi:

“Bu ay yemek kartımızı almaya gittiğimizde bizden 10 günlük yemek parası aldılar. Neden diye soruduğumuzda Ramazan’da yemek çıkmayacağını söylediler.  Bize yemek kartına karşı, yemekhanelerde yemek çıkmamasıyla ilgili olarak bir alternatif sunulmadı. Ramazanda oruç tutmuyorsanız başınızın çaresine  bakın demeye getiriliyor. Kimseye sorulmadan, tepeden inme, emri vaki bir şekilde bir ay boyunca yemek hizmetleri durdurulacak. Oruç tutmayanlar ki azımsanmayacak sayıda bunu kabullenmek durumunda kaldı. Yemek hakkımız gasp edildi.” Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından  yemekhanenin Ramazan dolayısıyla kapanmadığı, personelin izin dönemine denk geldiği için yemekhanede genel temizlik ve tadilat yapılacağı iddia edildi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri BirGün’ün sorularını yanıtlamadı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 15 =

More in Alevilik

To Top