Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilerin Matem (Roze Des u Dı İmamu) Orucu Başladı 14 – 25 Ekim

Alevilik

Alevilerin Matem (Roze Des u Dı İmamu) Orucu Başladı 14 – 25 Ekim

Aleviler’in Matem Orucu bugün başladı. 14 Ekim’de (bugün) başlayan Matem Orucu 25 Ekim’de sona erecek. 
Dersimnews.com Matem ayı olarak bilenen 12 İmam Orucu (Roze Des u Dı İmamu) nedeniyle Aleviler  bu yıl 14 Ekim -25 Ekim tarihleri arasında toplam 12 gün yas orucu tutacaklar.

 

12 günlük Yas Orucu’nun ardından 26 Ekim Aralık Pazartesi günü aşure dağıtılacak.

kerbela

Aleviler’in, Kerbela’da katledilen  Hz. Hüseyin ve Kerbela Şehitleri anısına tuttukları Matem Orucu olarak da bilinen Muharrem Orucu 12 gün sürüyor. 12 gün 12 İmam’ı temsil ediyor.

Gece sahura kalkma uygulaması bulunmayan Matem Orucu oldukça ağır bir oruç. Hz. Hüseyin ve 72 yoldaşı Kerbela’da susuz bırakılıp katledildiler. Aleviler Kerbela Şehitleri için 12 gün oruc tutup su içmiyor, et yemiyor.

Matem orucu boyunca Aleviler, her türlü eğlenceden uzak, yas havasında oruçlarını tutarlar.

 

Yas-ı Matem in ilk günü.Cenabı hak cümlesinin ne niyet ile tuttuysa dilden dileğini gönülden muradını versin.Hak erenler bizleri Kerbela’da zalimin zulümünden hakka yürüyenlerin yüzü suyu hürmetine korusun.Yolumuzu yolsuza,işimizi nursuza, pirsize düşürmesin.Başımızdaki belaları def eylesin.Hak arayan hakkı bulsun. Hak daim bizleri erenlerin izinden gidenlerden eylesin.Dil bizden kabulu haktan olsun. Ali baş Xızır yoldaş olsun. Engin Gündük (Pir)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three + 7 =

More in Alevilik

To Top