Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim İl Genel Meclisi Üyelerinden Dersim’e Tarihi İhanet!

Doğa ve Çevre

Dersim İl Genel Meclisi Üyelerinden Dersim’e Tarihi İhanet!

8 CHP’li ve 1 AKP’li İl Genel Meclis üyesi Pülümür’de yapılmak istenen HES projesine rüşvet karşılığı “evet” oyu kullandı. HES projesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Dersimnews.com – Dersim’in Pülümür ilçesinde yapılmak istenen Armağan HES projesiyle ilgili Dersim İl Genel Meclisi’nde yapılan oylamada 9 meclis üyesi “evet” oyu verdi. HES projesi oy çokluğu ile İl Genel Meclisi’nden geçti.

 

sansa-deresi-hes-istemiyor
Skandalın ortaya çıkmasının ardından HES projesine evet oyu veren İl Genel Meclisi üyelerine tepki yağdı. Konuyla ilgili FDG ve Dersim 38 Sözlü Tarih Derneği ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, HES projesine evet oyu veren meclis üyeleri “Dersim’e ihanet etmekle” suçlandı.

 

İşte o açıklama:
Dersim İl genel meclis üyelerinin 08.08.2014 tarihli toplantısında alınan karar, Dersim doğasına, insanına ve tarihsel değerlerine karşı ihanettir.

Aldığımız bilgiye göre, 08.08.2014 tarihli il Genel Meclisi toplantısında, Dersim Pülümür mıntıkasındaki bir HES (Hidro Elektrik Santralı) yapım konusu gündeme alınmıştır. Daha önce CHP il başkanlığının müdahalesi ile yapımı ret edilen HES’in yeniden gündeme gelmesinden önce, yapımcı firmanın epeyce ön hazırlık yaptığı, aracılar vasıtası ile bazı encümenlerle diyalog kurduğu anlaşılmıştır.

HES konusu tartışılırken oylamanın biçimi konusunda 4 BDP’li üye, 1 TKP’li ve 2 CHP’li üyenin ‘oylama açık yapılmalı, halkımız barajlara karşıdır, bizde açıkça karşı oy kullanacağız’ görüşünde ısrar etmişler. 8 CHP’li üye ile 1 AKP’li üye olmak üzere toplam 9 kişinin oyu ile gizli oylama yönünde karar alınmıştır. Gizli oy kararına rağmen yukarıda belirttiğimiz 4 BDP’li, 1 TKP’li ve CHP’li Hüseyin Arslan İle Erdal Şanlı açıkça HES yapımına ret oyu vermişler. Buna karşın 8 CHP’li ve bir AKP’li üye HES yapımı konusunda evet oyu kullanarak Dersim halkının iradesine karşı HES yapımına onay vermişler. BDP li üye, Zeynel Örnek söz konusu toplantıya yaklaşık yirmi gün önceden katılmayacağı kararını bildirmesi ve telefonunu kapatıp encümen arkadaşlarının ulaşımına imkan vermemesi ise, HES yapımı yönündeki kararın çıkarılmasına yönelik imkan yaratma olarak düşünülmektedir.

Ey Encümenler!
Siz Dersim halkının baraj ve HES’ler konusundaki hassasiyetini bilmiyor musunuz? Yıllardır ülke içinden uluslararası alana kadar Dersimlilerin yaptıkları binlerce toplantı, yürüyüş, panel, konferans gibi etkinliklerin sesini hiç duymadınız mı? Hatta bazı etkinliklere sizlerde katıldınız. Baraj karşıtı eylemlere katılmanıza rağmen encümen olunca sizi bu utanç eylemine iten neden nedir? Sizi Dersim halkının irade ve istemlerinin karşısına diken gerekçe nedir? Dersim Ziyaretlerinin, kutsal mekanlarının sular altına gömülmesinin başlangıcı niteliğindeki bu eyleme İmza koymanızı cazip hale getiren nedir? Bu karar, Dersim halkına ve sulara gömülecek Xızır göllerine, ziyaretlere ve doğaya karşı çirkin bir eylem, affedilmez bir suçtur.

12.08.2014

(FDG) Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Eş Başkanları
Leyla Gündüzkanat
Metin Bozdağ

Dersim 38 Sözlü Tarih Derneği adına başkan
Mehmet Gülmez
12.08.2014

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

 1. cevo

  12/08/2014 at 21:52

  Kermê dare dare der o!
  Dare torcênî ra vato “to ra se vajî, dimê to mi ra wo”!

 2. ÖZGÜR İNANÇ YAĞMUR

  15/08/2014 at 12:25

  Açıkça soralım: Hangi çıkar karşılığı bu kararı aldınız? Bunun karşılığında hangi dünya nimeti kabul edilebilir ki? Sizler, hepiniz, bu karardan vazgeçmedikçe; DÜŞKÜNSÜNÜZ!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =

More in Doğa ve Çevre

To Top