Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HES Projesine ‘Evet’ Oyu Veren İl Genel Meclisi Üyelerine Tepki Sürüyor

Dersim

HES Projesine ‘Evet’ Oyu Veren İl Genel Meclisi Üyelerine Tepki Sürüyor

Dersim doğasına zarar verecek olan HES projesine onay veren meclis üyelerine tepkiler dinmiyor.


Dersimnews.com
– Dersim’in Pülümür İlçesi Doğanpınar Köyü Karasu üzerinde yapımı planlanan Armağan Regülatörü ve HES projesine 17 üyeli İl Genel Meclisi’nde 8 CHP’li, 1 AKP’li onay verirken, 2 CHP,  4 HDP’li  ve 1 TKP’li üye ise ret oyu verirken, 1 üyede katılmadı. 

PÜLÜMÜR ÜYELERİ RET OYU VERDİ

9 İl Genel Meclisi üyesinin rüşvet karşılığında projeye “evet” oyu verdiği iddia ediliyor. Armağan Regülatörü ve HES projesine 17 üyeli İl Genel Meclisi’nde 8 CHP’li, 1 AKP’li onay verirken, 2 CHP,  4 HDP’li  ve 1 TKP’li üye ise ret oyu verirken, 1 üyede katılmadı. 

Projeye CHP Pülümür İl Genel Meclis üyeleri Erdal ŞANLI Hüseyin ARSLAN RET oyu verirken, diğer CHP’li üyeler ve AKP’li üye evet oyu verdi.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER! HES DOĞAYA ZARAR VERMEZMİŞ!

Dersim’in doğasını tahrip edecek olan HES projesine onay veren meclis üyelerine tepki sürerken İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya konu hakkında açıklama yaptı. Yerlikaya’ya göre HES projeleri doğaya zarar vermiyormuş!

Tepkiler üzerine İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Muzaffer Yerlikaya, düzenlediği basın toplantısında HES’in çevreye zarar vermediğini ve bunun için onayladıklarını söyledi. Yerlikaya, şöyle dedi:

“Devlet yetkililerine hem de AKP’lilere şu çağrıda bulunuyorum. Bence biz bu projeye onay vermekle devlet yetkililerine de şunu söylemiş olduk. Doğru olanı yaparız ama yanlışın karşısındayız. Bu saatten sonra ne Pülümür ne Munzur ne Mercan ne de başka vadimiz su tutularak, baraj haline getirilerek, yerleşim yerleri su altında bırakılarak ibadet ve ziyaret yerlerimizi sular altında bırakacak projelerin karşısında ilk biz duracağız. Tuncelililerin de haksızlıklara karşı direndiğini haklı olan projelere de onay verdiğini devlet ve hükümet yetkililerinin de bilmesini isteriz.”

tunceli-il-genel-meclisi

Muzaffer Yerlikaya rüşvet iddialarıyla ilgili soruya, “Bu iddiayı ispatlasınlar hem bu kenti terk ederiz hem de siyaseti bırakırız” karşılığını verdi.

CHP İL BAŞKANINDAN TEPKİ

CHP’ Dersim İl Başkanı Kemal Bozkurt da bir basın toplantısı düzenleyerek, HES inşaatına imar planını onaylayarak partinin görüşünü almayan il genel meclisi üyeleri için disiplin yolunu işleteceklerini belirtti. Bozkurt, şunları söyledi:

“Bizler hem parti olarak hem de ben CHP İl Başkanı olarak baraj, HES ve maden projelerine karşıyız. Bizim parti olarak bu konudaki politikamız belli iken partili il genel meclis üyelerinin bu yönde oy kullanmış olmasını kabul edemeyiz. Konuyla ilgili genel merkezle görüşmelerimiz sürüyor. Muhtemelen olumlu oy veren meclis üyeleri ihraç talebiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edilecekler. Partimizin enerji politikaları bellidir biz parti olarak HES yapımlarına ve bu tür projelere karşıyız bu arkadaşlarımız bu kararı alırken partinin yetkili organlarının hem görüşünü almamış hem de kendi kafalarına göre hareket etmişlerdir. Bu disiplin suçudur, Tunceli gibi çevre hassasiyeti olan bir ilde böyle bir karar almak asla kabul edilecek bir durum değil. Kesinlikle bu kararı alan il genel meclisi başkanı Muzeffer Yerlikaya başta olmak üzere kararda etkili olan üyeleri disiplin kuruluna sevk edeceğiz.”

İSTİFA ETSİNLER

Meclis üyelerinin Dersim doğasına zarar verecek olan HES projesine onay vermesinin kabul edilemez bir hata olduğunu dile getiren Dersim halkı “evet” oyu veren meclis üyelerinin görevlerinden istifa etmesini istiyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. alikaya

    14/08/2014 at 20:54

    Yıllarca toplumumuz, açlığa, yokluğa, yoksulluğa teslim edildi. Cehaletle kuşatıldı. Horlandı. Aşağılandı. Kültürü, tarihi, dili, inançları yok sayıldı. Sindirildi, direnenler etkisizleştirildi, sürgün edildiler. Dersim önderleri bu haksızlıklara, adaletsizliklere ve eşitsizliklere karşı yıllarca direndiler.
    Tıpkı Hz. Hüseyin gibi,”zilletle yaşamadılar, izzetiyle hakka yürüdüler”.
    Yıllardan beri önyargılı yöneticiler, Dersim insanını potansiyel suçlu olarak gördüler.Dersim insanı insanca yaşamak için yıllarca mücadele etti.Doğasına sahip çıktı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesiyle kendisine düşen görevleri yerine getirdi. Geçmişte Dersim insanını dize getiremeyen anlayışlar, bugün barajlar yoluyla coğrafyasını kökten değiştirmeye yönelmişlerdir.Sayın İsmail ACUN, Yusuf BİÇER , Cem DEMİRKILIÇ, Hasan BULDU, Hıdır AÇIKGÖZ,Hasan BİTER, Hıdır MAK, Muzaffer Yerlikaya, Zülfü KULAHCI gibi meclis üyelerimizde Dersim doğasına zarar verecek olan HES projesine onay vererek destek vermişlerdir. Dersim’in akil insanlarıdırlar.. onlar işini bilir. Acaba Dersim halkı bu doğa düşmanlarına ne demeli…

  2. Pingback: İşte MHP’den tezkere kararı - Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler | Haber, Güncel Haberler, Gündem, Haberler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =

More in Dersim

To Top