Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Su’dan ‘Grev’ Açıklaması

Haberler

Munzur Su’dan ‘Grev’ Açıklaması

Munzur Su fabrikasında çalışan işçilerin sürdürdüğü grev nedeniyle üretimin durduğunu söyleyen Munzur A.Ş konuyla grev kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. 

Dersimnws.com – DİSK/Gıda-İş Sendikasında örgütlenen Munzur Su Tarım Ürünleri AŞ işçileri, sendikal örgütlülüklerinin ve toplusözleşme taleplerinin kabul edilmesi için fiili greve başladı.

İşçiler,  talepleri kabul edilene kadar grevi sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ediyor

40 işçinin başlattığı grev nedeniyle fabrikada üretim dururken, Munzur Su Tarım Ürünleri A.Ş. de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Munzur Su

Munzur Su

Munzur Su Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Munzur Su fabrikasında 22.08.2014 tarihinde başlayıp halen devam etmekte olan fiili durumun çözümü için 23.08.2014 tarihinde Tunceli Ticaret ve Sanayi Odasında siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, işadamları, Ticaret ve Sanayi odası yönetim kurulu,ilgili sendika temsilcisi,iş bırakan işçi temsilcileri  ve  Munzur A.Ş yönetim kurulu ve ortaklarının katıldığı saatler süren toplantı sonucunda oluşan kısmi mutabakat sonucu;

1-Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Yapma yetkisi olmadığı halde Gıda İş Sendikası’nın tanındığı, ancak yönetim kurulunun yetkisi olmadığı için TİS yapmaya yönelik söz konusu taleplerin şirketin ilk genel kurul toplantısında  öncelikli gündem maddesi yapılacağı;

2-Bu konuda toplantıya katılan yönetim kurulu başkanı ve ortakların genel kuruldan karar çıkması için çaba gösterecekleri ve ısrarcı olacakları ve bu durumu derhal imzalarıyla tasdik edecekleri;

3-Toplantıya katılan tüm kurumların da bu işin şahidi olduğu ve yapılacak protokolü imzalayacakları beyan edilmiştir.

4-Toplantıya katılan sendika temsilcisinin mutabakat sağlanan protokole işçilerin bazı taleplerinin de konulması ve  bu taleplerin ilgili sendika genel merkez sekreterinin katılımıyla imzalanmasının istenmesi üzerine toplantı ertesi gün saat 07:00’ye ertelenmiştir.

5-Adı geçen sendikanın genel sekreterinin 24.08.2014 saat 08:00’de toplantıya iştirak etmesi üzerine bir önceki gece kararlaştırılan şifahi protokol sendika tarafından kabul edilmemiş ve ısrarla derhal TİS görüşmelerine başlanması istenmiştir.

6-Bu talebin bir önceki günkü protokole uygun olmaması dolayısıyla şirket yetkilileri genel kurul kararı olmadan TİS görüşmelerine başlanamayacağı kendilerine ifade edilmiştir.

7-Sendika temsilcilerinin işçilerle görüşüp karar verileceğini beyan etmeleri üzerine; talep ettikleri süre beklenmiş ve sonrasında şirket yetkilileri de Ovacık’a giderek sendikanın cevabını fabrikada beklemişlerdir.

8-Sendika yetkilileri fabrikada şirket yetkililerine TİS görüşmelerine başlanana kadar yapmış oldukları yasal olmayan ve fiili durum yaratılmak suretiyle başlanan iş bırakma eylemine devam edeceklerini beyan etmişlerdir.Fabrikaya gidildiğinde  görülmüştür ki; sorunu çözmek adına hareket eden sendikanın, çözüm yerine bütün işçilere grev önlüğü giydirdiği, ilk gün asılan karton pankartlara ilaveten pankartlar asıldığı ve yasadışı iş bırakmanın iyi niyetten uzak bir şekilde  daha da kalıcı hale getirilmeye çalışıldığı anlaşılmıştır.

9-Sendikanın bu uzlaşmaz tutumu üzerine  şirket yetkilileri işe başlanmadığı taktirde eyleme katılan işçilerin iş akitlerinin yasa gereği fesh edileceğini bizzat işçilere bildirmişlerdir.

10-Buna rağmen fabrikada günlerdir süren, şirketi ekonomik anlamda bitirme noktasına getiren ve dolayısıyla fabrikanın fiilen kapanmasına anlamına gelen eylem devam ettirilmektedir.

11-Son olarak yönetim kurulu ve ortakların yoğun ısrar ve çabalarına rağmen eylem sona erdirilmemiştir.

12-İşçilerin iş akitlerinin feshi kararının uygulanması  duyarlı kamuoyunun devreye girmesi sonucunda 26.08.2014 tarihine kadar ertelenmiştir.

13-Bütün ısrar ve çözüm çabaları sendikanın uzlaşmaz tutumu sebebiyle tıkanmış olup, durum duyarlı kamuoyunun bilgisine arz olunur. Saygılarımızla  ”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 11 =

More in Haberler

To Top