Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ovacık’taki bombalı saldırıyı Halkların Birleşik Devrim Hareketi üstlendi

Dersim

Ovacık’taki bombalı saldırıyı Halkların Birleşik Devrim Hareketi üstlendi

Dersim’in Ovacık ilçesinde 13 Haziran’da 9 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı Halkların Birleşik Devrimci Hareketi (HBDH)üstlendi.

Dersimnews.com – 13 Haziran’da Ovacık’ta düzenlenen bombalı saldırıyı TKP/ML, PKK, THKP-C/MLSPB, MKP, TKEP-LENİNİST, TİKB, DKP, Devrimci Karargah, MLKP ve Proleter Devrimciler Koordinasyonu‘ndan oluşan 10 örgütün bileşimi olan Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) üstlendi.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) PKK öncülüğünde Kandil’de kurulmuştu.

tunceli-ovacik-saldiri-ani

Adliye lojmanlarına bombalı araçla yapılan saldırıda 2 polis ile 7 sivil vatandaş yaralanmıştı. Çevredeki bir çok ev ağır hasar gördü.

YARALI 3 SİVİLİN DURUMU AĞIR

Bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda yaralanan 9 kişiden 6’sı taburcu oldu. Durumu ağır olan 3 yaralı sivilden 2’sinin tedavisi Tunceli Devlet Hastanesi’nde, 1’inin ise Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde sürüyor.

BOMBALI SALDIRI GASP EDİLEN ARAÇLA YAPILDI

Ovacık’ta adliye lojmanlarına yönelik düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı.

Alınan bilgiye göre, Dersim’den Ovacık İlçesi’ne adliye lojmanlarının MOBESE kameralarının bakımı için giden özel bir firmaya ait aracın, Munzur Vadisi’nde PKK ve sol örgüt mensubu bir grup tarafından durdurulduğu, sürücü ve servis elamanı indirilerek 300 kilogramdan oluşan bomba yerleştirdiği ortaya çıktı. Bombalı araçla lojmanlara gelen örgüt militanını ise diğer örgüt üyeleri yine gasp ettikleri ikinci araçla takip ettiği belirlendi. Güvenlik güçlerinin bombalı araçtan inen şahsın, kendisini bekleyen ikinci araca bindikten hemen sonra patlayıcıyı uzaktan kumanda ile infilak ettirdiğini tahmin ettiği öğrenildi.

Saldırı anına kadar öze firmaya ait araçtan indirilen ve diğer aracı gasp edilen şahsı örgüt militanlarının elinde tuttuğu, eylemin ardından serbest bıraktığı ileri sürüldü. Güvenlik güçleri gasp edilerek araçları alınan 2 sürücü ve 1 servis elemanın ifadesine başvurduğu öğrenildi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =

More in Dersim

To Top