Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Türk ve Kürt Aydınları Kendi İslam Canavarıyla Hesaplaşmalıdır!

Haberler

Türk ve Kürt Aydınları Kendi İslam Canavarıyla Hesaplaşmalıdır!

Kürt İslam’ı ciddi bir sınavdan geçerken buna Alevi sosu karıştırmayalım derim. Evet bu Kürtlerin radikal İslamla imtihanıdır, ancak tehlikelidir ve AKP’nin varlığını da göz önüne alırsak her an Kürtler arası iç savaşa evrilebilir. 

 

hudapar-hdp

Haydar KARATAŞ

Kürt aydınları: Bu kavga Kürtlerin radikal İslam’la imtihanıdır!

Recep Maraşlı 1980 Diyarbakır zindanının en önemli simalarından. Benim kuşak onun Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesine sunduğu “Siyasi Savunma” kitabını hem okumuş ve hem de etkilenmiştir. Maraşlı’nın elinden çıkan Siyasi Savunma aynı zamanda Rızgari Ana Davası’nın da fikirlerini oluşturuyordu.

Recep Maraşlı, Hüseyin Turhallı ve Sıdkı Zilan başta olmak üzere pek çok Kürt aydını son zamanlardaki olayları çarpıcı fikirlerle yorumluyorlar. (Sıdkı Zilan HÜDA-PAR’a daha yakın durur ama benzer kaygıları dile getirir.)

Kürt uluslaşmasının on yıllardır aşamadığı bariyer Kürt İslam’ıdır. AKP’nin büyüttüğü İŞİD’in Kürtlere saldırısıyla Kürt İslam’ı kendi içinde ciddi kırılmalar yaşıyordu. Bunun dışında Kürtlerin yaşadığı coğrafyayı herkes Ortadoğu’nun en huzurlu alanları olarak görüyordu. Bu “güvenilir” alan algısı son yerel seçimlerle Türkiye parçasında da görülüyordu. Kürtler daha derli topluyken batı Türkiye’de laiklerle İslamcılar, Alevilerle Erdoğan arasında derin çatışmalar görünüyordu.
Sokağa çıkılmaz mı, halk ve direniş hareketlerinin hangi dönemlerde sokağa çıkacakları deneylerle ortada. Kürtler için de sokağa çıkma vakti Kobane ile geldi. Soru şudur, sokağa çıkan kitleler kendi komşusunun hanesini yakar mı, dükkanları yok eder mi? Direniş hareketleri Orduyu, polisi ve iktidarı hedef alır, bir direniş sokakta devleti bırakıp karşıt görüşlüye yönelirse toplum iç savaşa gider.

Mardin’de vahim bir hikayemiz daha şimdiden oldu. Sudi Arabistan’dan kayın pederini ziyaret etmeye gelen bir mühendis sakallı olduğu için öldürüldü. Direnişçiler militanı tutukladı, ancak dil bilmiyordu ve sakalı da İslami usule göreydi, yani bıyık kısa sakal uzundu, öldürüldükten sonra onun islamcı militanlarla ilgisi olmadığı anlaşıldı. Bu görüntü bize sokaklarda karşıt görüşlü avına çıkıldığını göstermektedir.

Kürt aydınlarının Kürt İslam’ı tartışmalarına gelirsek. Aşağıda vereceğim üç makaledeki Kürt aydınlarının Alevi söylemi 1980 öncesinin jakoben ideolojik algısına yakındır. Ne yazık ki, Kürt aydınlarının büyük bir kesimi İsmail Beşikçi dahil olmak üzere Alevilik ve Dersim aydınlanmasının gerisinde kaldı. Evet sahiden de Alevileri asla dışlar bir üslupları yoktur, ancak İslam ve Alevilik konusunda bilmedikleri bir şey vardır ve benim gibi insanlar “aman buna dikkat edilmeli” dediğinde, “aha siz Aleviler Kürtlere destek vermesin mi diyorsunuz” demektedirler.

Bu makalelerde de Kürt İslam’ı ve HÜDA-PAR gibi olgular ele alınırken Kürt aydını: “Aleviler, Ezidiler, Süryaniler büyük kardeş Kürdün güvencesindedir…” yani ulusal bilinç bunları aştı demeye getirirler.
Ancak İslam söz konusuysa durum öyle değildir. Kürt İslam’ını yakından takip eden biriyim, daha iki hafta önce İŞİD’in Arapça, Kürtçe ve Türkçe yayınladığı “Öcalan’ın dine bakış açısı” bildirisinde dahi, PKK’nin laik zındık, Zerdüşt olduğu ve Alevi olduğu İslami kitleye propaganda edildi. Yani İŞİD PKK’ye karşı savaşını dahi bunlar: “Zerdüşt, bunlar Alevi, Laik ve dinsiz” diyerek motive ediyor. Kürt Hizbullah’ının PKK’ye bakışı da bu eksenliydi.

Hatta Erdoğan’ın PKK bakışı da budur. Erdoğan’ın 31 Aralık 2013 tarihli Antep konuşmasını hatırlayın PKK için, “bunlar kendine Müslüman demiyor, Zerdüşt diyor, Alevileri kast ederek, içlerinde ümmeti Muhammedîyeden nasibini almamışlar var demişti. AKP’ye yakın duran Osman Öcalan ise aynı tarihlerde Takvim gazetesine verdiği demeçte, “PKK’nin içinde Aleviler ve Dersimliler barışın engellidir,” dedi. Fetullah Gülen’in Yotube’de 1991 tarihli bir vaazı vardır, Gülen o vaazda Alevileri ve Dersimlileri din dışı görür ve PKK’nin arkasında bunların olduğunu söyler.
Evet, Kürtler İslam’la imtihanda, ancak radikal Kürt İslam’ı bu imtihanın modern ve demokrasinden yana olan kesime Alevilik üzerinden saldırmaktadır.

İslami kitle 1980 öncesi Maraş’ta bugün İŞİD’in yaptığının bir benzerini yaptı. 1915 Ermeni felaketinin en büyük dramı budur. Mesele Dersim 38 ile Şeyh Sait ve Zilan katliamları arasındaki derin fark keza bana göre gene İslami normludur. Şeyh Sait olayını incelersek kadın ve kızlar evlatlık(cariyeliktir bu) alınmaz, ama 1938 Dersim’inde erkekler öldürülürken kız çocukları alınırdı. İŞİD’in Suriye ve Irak’ta yaptığı da buydu, Alevi, Süryani, Ermeni, Ezidi ve Şebek köylerine giren İslam Devletinin askerleri insanları kesmekle yetinmedi, kadın ve kızları ganimet olarak aldı.

İslam’ın Alevilere ve Hıristiyanlara bakışı aynıdır, onları gavur görmekte ve onların kadın ve kızını savaş ganimeti olarak alma hakkını kendinde görmektedir.

Alevilerin İslami gruplarla karşı karşıya getirilmesi bu nedenle yanlıştır.
Ve eğer Kürt aydınları İŞİD’in Kürtlere saldırması, Kürtlerin İslam’la imtihanıdır diyorsa,
ve Kürt İslam’ı PKK’yi zındık görürken, onları Alevi ve Laik olmakla itham ediyorsa, bu imtihana gidilirken canavarı kışkırtmamak için, Alevi gençler koşsalar dahi PKK ve Kürt aydınlarının siz geride durun demesi gerekir.
Bu sınav Müslüman Kürtlerin sınavıdır, siz arkadan bize destek olun, morallen bizi destekleyin yeter demeleri gerekir.
Benim Alevilere ve Dersimlilere çağırıma öfkelenenler var, iyi de Maraşlı, Turhallı ve Zilan gibi Kürt aydınları da bu Kürtlerin İslam’la imtihanıdır diyor, buna ne diyeceğiz.

Ben de bu İslam içi bir kavgadır diyorum, bir korkuyu dile getiriyorum. Diyarbakır’da cami derneklerine saldırıldı, bu olayın bir benzeri Elazığ, Malatya, Maraş gibi bir yerde olsun olaylar çığırından çıkar. Bizler ne dersek diyelim, Aleviler camiye saldırdı denecektir. Aleviler İslam’la sınavını ağır ödemiştir, PKK, Kürt hareketi, Kürt aydınları yokken binlerce yıl önce o sınav verildi.

İŞİD nereden çıktı diyenlere, hatta İŞİD’in arkasında İsrail, Ermeniler, dış güç arayanlar aklımızla dalga geçiyorlar.
O İŞİD’i Türkiye’nin Ermenilerine, Yahudilerine, Ezidilerine, Süryanilerine ve Alevilere sorsunlar. Hatta diğer inançları İslam din olarak görür, Alevileri onlara göre toptan imansızdır. Bu nedenle İŞİD’le Aleviler hesaplaşamaz, Türkiye’deki İslam meselesinde de bu böyle, Türk ve Kürt aydınları kendi İslam canavarıyla hesaplaşmalıdır. Onlar bu canavarı nasıl terbiye edeceğini bilir, dilini bilirler, ona gerekirse ninni söylesinler, ama onlar bunu yapmalı.

Ha ekleyeyim, benim Alevilerden ve Dersimlilerden ayrıldığım bir noktacda burası, onlar Ahmet Türk ve Altan Tan gibi Kürtleri çok iyi tanıyan siyasetçilere karşıdırlar, özellikle Altan Tan’ı İslamcı görürler, bana göre Kürt aydınlanması ve ilerici Kürt aydınlanmasını onlar temsil eder, hoş görülüdürler, Kürt İslam’ıyla çatışarak değil, onların dilinden laf anlatarak İslam’ın azınlıklara duyduğu şiddet eğilimini minimalize ederler. Kürt İslam’ı ciddi bir sınavdan geçerken buna Alevi sosu karıştırmayalım derim. Evet bu Kürtlerin radikal İslamla imtihanıdır, ancak tehlikelidir ve AKP’nin varlığını da göz önüne alırsak her an Kürtler arası iç savaşa evrilebilir.

Bana göre Hak-Par ciddi dönüşümler yaşıyordu, bunları keşke Türkiye toplumu konuşabilseydi ve Keşke Kürtlerin sokağa çıkan kesimi Maraşlı, Sıdkı Zilan, Hüseyin Turhallı, Murat Satık, Kemal Burkay, Cemil Gündoğan gibi Kürt aydınları ile barışık olabilseydiler o eksiklik en çok böyle anlarda kendini hissettiriyor.

Kürt İslam’ına dair o makalelerden üçünü aldım buraya, Recep Maraşlı. iyi bir ressam ve namlular çiçek açar mı diye ünlü bir şiiri vardır. 1980 barbarlığında yazılmıştır:

http://www.kurdistan-post.eu/…/siyasal-islamin-kurdlerle-im…
http://www.kurdistan-post.eu/tr/isid-gucunu-nereden-aliyor
http://www.haberdiyarbakir.com/pkk-huda-pardan-ne-istiyor-…/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 11 =

More in Haberler

To Top