Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Başbakan Davutoğlu’nun ‘Dersim Açılımı’ Fos Çıktı!

Dersim

Başbakan Davutoğlu’nun ‘Dersim Açılımı’ Fos Çıktı!

Dersim’de protestolarla karşılanan Ahmet Davutoğlu’nun sözde “Dersim açılımı” da fos çıktı. 

Dersimnews.com – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dersim gezisi öncesi yandaş medyada yer alan “Dersim açılımı” iddiaları fos çıktı. Davutoğlu, Dersim ziyaretinde  Dersimlilerin beklentilerine cevap veremedi, hayal kırıklığı yarattı. 

davutoglu-tu

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Tunceli Üniversitesi’nde konuştu. Birlik ve beraberlik mesajı veren Davutoğlu, 3 başlıkta Dersim’de yapılacakları sıraladı. Buna göre; Tunceli’deki eski kışla müzeye dönüştürülüyor. Ziyaret yerlerinin yolları ve onarımı yapılacak. Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi olacak.

Tunceli Üniversitesi’nde konuşan Davutoğlu, Dersim’de yaşanan katliama ilişkin katliam demekten kaçındı “olay” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

– “Herkesin Dersim olaylarıyla ilgili kanaatleri farklı olabilir. Bunları tarihi araştırmalar içine sokabiliriz, o tarihi araştırmaların neticesini de bekleyebiliriz. Ama bana kimse, 75 yaşında bir yaşlının idama giderken feryadına sessiz kalıp, önce onun gözü önünde oğlunu öldüren zihniyet, kimi temsil ediyorsa etsin, o zihniyet zalimce bir zihniyettir. O zihniyeti savunanlar devleti savunmuş olmazlar, o zihniyet üzerinde devlet beka bulamaz. O zihniyetle yüzleşmeden de devlet, yeniden milletiyle buluşamaz. Biz yüzleşiyoruz.”

-“Dersim’deki eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı ‘Dersim Müzesi’ olacak. Bütün ziyaret yerlerinin yolları yapılacak, o ziyaretmakamlarına en iyi şartlarda gidilecek ve hepsi restore edilecek. Rektörümüz,üniversitenin adının Munzur Üniversitesi olmasını talep etti, ‘MunzurÜniversitesi’ adı da hayırlı olsun.”

-“Alevi kardeşlerimize karşı hiçbir ayrımcılık yapılmasına izin vermeyiz. Aynı şekilde herhangi bir toplum kesiminin, başka toplum kesimlerine karşı ayrımcılık yapılmasına, gayrimüslimlere karşı ayrımcılık yapılmasına da hiçbir şekilde izin vermeyiz. Toplum içinde herkes eşit vatandaşlık haklarından istifade eder.”

Davutoğlu Dersimide 3 başlıkta yapılacakları sıraladı:

– Dersim’deki eski kışla müzeye dönüştürülüyor.

– Ziyaret yerlerinin yolları yapılacak ve onarımı yapılacak

– Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi olacak

 

DERSİM’İN TALEPLERİNE CEVAP VEREMEDİ

Ahmet Davutoğlu, günlerdir yandaş medyada yer alan “Dersim açılımı”nın içi boş bir açılım olduğunu ortaya koydu. Zira Dersimlilerin, Hükümet’ten beklentileriyle ilgili tek bir söz söylemedi.

Dersimlilerin talepleri arasında olan, Cemevlerine yasal statü, Dersim adının geri iade edilmesi, Dersim 38 ile yüzleşilmesi, Dersim kayıplarının açıklanması, Devletin Dersim’den özür dilemesi, Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması,  Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açılması gibi talepler var.

Davutoğlu, Dersim’in taleplerine ilişkin tek bir söz kullanmaması dikkat çekti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Vengdar

  24/11/2014 at 00:12

  Dersimin bekletilerini hazırlayan bir Dersim grubu, bir Dersim komisyonu, bir dersim kurumu var mı?

  Dersimdeki gürültünün sahibi kim?
  Dersim, kendi otoritesina sahip mi?
  Bugün Dersimde kim ev sahipliği yapıyor?

  Bu protestolar Dersime mi ait?
  Bunların ipi kimin elinde?

  Ortada Dersimin ne oteritesi var ne de beklentileri?

  Dersimin iyi bir oteritesi olsa, önce beklentilerini sokak yoluylan değil, polika yoluylan, avukatlar aracılığıylan, komisyonlar aracılığıylan, hakiki halk politikacıları aracılığıylan ve kendi kurumları aracılığıylan dile getirir ve bunları zamanla adım adım gerçekleştirir.
  Ama oysa Dersimi adına yıllardır hep SOKAK konuşuyor! Bunu Dersimlen hiç bir alakası yok. Bu SOKAK OLAYLARI hep Dersime zarar veriyor, Dersimin hakklı davasına hep kara leke oluyor!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

More in Dersim

To Top