Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Maraş Katliamı Belgeseli

Haberler

Maraş Katliamı Belgeseli

1978’de 19-26 Aralık günleri arasında yaşanan katliamda 150 kişi katledildi. 

MARAŞ KATLİAMI 19-26 ARALIK 1978

Bu katliamda sorumluluğu bulunanlar ya hiç yargılanmadan ‘kurtuldu’ ya da göstermelik yargılanıp, beraat ettirildi; katliamın asıl planlayıcılarıysa hiç konuşulup gün yüzüne çıkarılamadı. Çünkü Maraş katliamı tasarlanırken senaryonun en önemli parçası, katliamcıların önce korunması, sonra zaman içerisinde, ‘suçsuz ilan edilip unutturulmasıydı.

Olaylar başlamadan günler öncesinde Alevi vatandaşlara ait ev işyerlerine nüfus sayımı yaptıklarını söyleyen bazı kişilerce işaretler konuldu. Olaylar başlayınca saldırganların elebaşlarından biri olan (Ökkeş Kenger)şimdiki soyadi şendiller olan sahis, “Üzerinde işaretli evleri yakın, yıkın, diğerlerine dokunmayın” diyecekti.’.

1978’de 19-26 Aralık günleri arasında yaşanan olaylarda en az 150 kişi öldürüldü.

Alevilere ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, 100’e yakın işyeri tahrip edildi.

Savcılığa göre, katliama karışanların sayısı 1350 kişiydi. Bunların 752’si ilk etapta tutuklandı.

22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1–24 yıl arasında hapis cezaları ile cezalandırıldı. Daha sonra bu cezalar Yargıtay tarafından bozuldu. 1991 yılında çıkarılan Terörle Mücadele Kanunu ile ceza alanların bir kısmının cezaları yattığı yıllara sayılarak ertelendi, diğerleri de serbest kaldı.Katliamda birinci dereceden rol aldığı belirtilen 68 kişiye ise hiç ulaşılamadı.

NEDEN ULASILAMADI?
Çünkü Maraş katliamı tasarlanırken senaryonun en önemli parçası, katliamcıların önce korunması, sonra zaman içerisinde, ‘suçsuz ilan edilip unutturulmasıydı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 3 =

More in Haberler

To Top