Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Baro Başkanına 6 Yıl 3 Ay Ceza!

Dersim

Dersim Baro Başkanına 6 Yıl 3 Ay Ceza!

Dersim Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye Maoist Komünist Partisi (MKP) üyeliği iddiasıyla verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası onandı.

Baro Başkanı Yeşiltepe’nin davaya ilişkin itirazı kabul edilmezse 12 Eylül Askeri darbesinde tutuklanan İstanbul Baro Başkanı Orhan Adli Apaydın’dan sonra cezaevine giren ikinci baro başkanı olacak.

ugur-yesiltepe

Dersim Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye verilen hapis cezası başta Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ile baro başkanları tarafından kabul edilemez olarak nitelendirildi.

Dersim’de Dersim olaylarının yıldönümünde anma etkinliği düzenleyen Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve 7 kişiye yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) üyeliğinden verilen 6 yıl 3’er aylık hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı. Cezası onanan sanıklar arasında Dersim Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe de bulunuyor.

Baro Başkanı Yeşiltepe’ye yönelik suçlamalar arasında, 56 yıl ceza alan müvekkilleriyle ilgili açıklama yapmak, açıklamayı kaydeden polislere, “Memur Bey niye kameraya çekiyorsunuz? İnsanlar barut fıçısı gibi. Sudan sebeplerle fezleke hazırlayıp insanları suçluyorsunuz, zaten hassaslar sekiz, on dört yıl verildi lütfen geriye biraz, çekmeyin” demek, öldürülen TİKKO’cu Armenak Bakırcıyan hakkında Kitap çalışması yürütmek gibi ‘eylemler’ var.

Dersim’de, Kasım 2012’de MKP’ye yönelik düzenlenen operasyonda Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanı sıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aytaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı.

TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un hazırladığı iddianamede, Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ile arkadaşlarının katıldığı 15 eylem terör suçu sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Dersim’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede 70 kişinin katıldığı eylemde, “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın Hesabı sorulacak – Dersim halkı” yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Eylem listesine 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da girdi. İddianamede, “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde, “Tertele Dersim – 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde yer aldı.

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 14 Nisan’da görülen duruşmasında Savcı İsmail Aksoy, mütalaasını açıkladı. Savcı Aksoy, tüm sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mükan için de, Dersim Katliamının yıldönümünde gerçekleştirilen eylemleri, “örgüt üyeliği” için delil saydı. Karar ise 26 Haziran’da açıklandı. Mahkeme, bütün sanıklara “örgüt üyeliği” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi. Tutuklu sanıkların tutukluğunun devamına hükmedildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de, yerel mahkemenin bu kararını onadı.

BARO BAŞKANI GEREKLİ İTİRAZLARI YAPTIM

Cezasının onanmasının ardından gerekli itirazları yaptıklarını belirten Dersim Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe, bütünüyle mesleki faaliyetlerinden kaynaklı ceza aldığını söyledi.

Yeşiltepe, “Ortada adil bir yargılama yok. İktidar sahiplerinin bile güvenmediği bir alana bizim güvenmemiz beklenemez. Son başvuru noktamız, Anayasa Mahkemesi ama hükümet bile ‘Buraya güvenmiyorum’ diyorsa bizim yapabileceğimiz ne olabilir ki?” dedi.

Haber: Ercan TOPAÇ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. cesur yürek

    22/01/2015 at 21:55

    ya bu devlet var ya her şeyi yapabilir.mkp üyesi olsa ne olur yani.devletin mi yıkılacak.zaten üç beş kişiler .bunu bilmediğinden mi düzenbaz savcı ceza veriyorsun.herhalde örgüte hiç adam girmemeye başladı,sırf gençleri heyecanlandırıp örgüte katılmalarını sağlayacak.yani bir kaç ocağa incir ağacı ektirecek.yazık bu ülkeye.derin devlet,derin örgütler vs vs vs

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 1 =

More in Dersim

To Top