Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sıkıyönetim Yasası: 67 Maddelik ‘İç Güvenlik’ Paketi Meclis’te Yasalaştı!

Gündem

Sıkıyönetim Yasası: 67 Maddelik ‘İç Güvenlik’ Paketi Meclis’te Yasalaştı!

Sokağa sıkıyönetim getireceği yorumlarının hedefindeki ‘İç Güvenlik Paketi’nin Meclis’te görüşülen 67 maddesi yasalaştı.

Dersimnews.com – Ülkeye sıkıyönetim getirecek polis devleti yasaları dün gece Meclis’te AKP tarafından yasalaştırıldı.  Muhalafetin uyuduğu saatlerde AKP yasayı Meclis’ten geçirdi.

taksim-polis-teroru

AKP MUHALEFETİ UYUTTU

TBMM Genel Kurulu’nda bu sabah saatlerinde yapılan oylamada komisyonda kabul edilen 67 madde, 32 hayır oyuna karşı 199 evet oyuyla kabul edilerek yasalaştı.

Yasanın çıkmaması için Meclis’te beraber mücadele eden CHP, HDP ve MHP milletvekilleri  dün geceki oylamada büyük fire verdiler. Muhalefet kanadından sadece 32 vekil Meclis’teydi. Diğer vekiller ise uykudaydı.

Yasalaşan tasarıdan öne çıkan maddeler şöyle:

– Elle dıştan kontrol hariç, kişilerin üstü, aracı mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde ise sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek.

– Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

– Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, ‘havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan‘, bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Bunları bulunduranlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

– Kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak.

– Yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.

– ‘Terör örgütünün propagandası’na dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.

-Yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su kullanılabilecek.

– Eylemlerde kamu mallarına verilen zararlar, eylemcilere ödetilecek.

– Polis, kendisinin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek.

– Mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verebilecek.

– Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, şiddet eylemine ya da terör örgütlerinin propagandasına dönüştüren ve vatandaşların can ve mal emniyetini, kamu düzenini tehlikeye sokanların tutuklu yargılanabilmelerinin önü açılabilecek.

– Vali, kolluk amir ve memurlarına doğrudan emir verebilecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

More in Gündem

To Top