Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İdlib’te Cihatçılar Alevi Köyünde Katliam Yaptı

Haberler

İdlib’te Cihatçılar Alevi Köyünde Katliam Yaptı

İdlib’e bağlı Cisreşşuğur’a saldıran  cihatçı çeteler, Alevilerin yoğun yaşadığı İştebrak köyünde en az 35 kişiyi öldürdü.

 

Dersimnews.com – Suriye’de kan akıtan Selefi cihatçı teröristler İdlib’de Alevi köyüne saldırdı. 35 insan katledildi.

Hasan Sivri‘nin haberine göre, Fetih Ordusu 3 gün önce (25 nisan) Hatay sınırındaki İdlib’e bağlı Cisreşşuğur kentini ele geçirdi.

Kentin birkaç kilometre güneyine de inebilen cihadçı gruplar İştebrak adlı Alevilerin çoğunluklu yaşadığı köyde, askeri kaynağın verdiği bilgilere göre 35 kişiyi katletti.

Yerel kaynaklar ise bu sayının daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Yaklaşık 4 hafta önce İdlib kent merkezini ele geçiren cihadçılar, 3 gün önce Halep-Lazkiye yolu üzerinde stratejik bir noktada bulunan Cisreşşuğur’u ele geçirdi. Cisr El-Şuğur bulunduğu konum itibariyle önemli bir geçiş güzergahı üzerindeydi ve 4 yıldır kuşatma altındaydı.

Cisreşşuğur, Lazkiye’ye komşu olduğu için stratejik açıdan önemli bir yere sahip.

Lazkiye’nin Önemi

Lazkiye stratejik olarak muhalifler açısından kritik öneme sahip.

Öncelikle Lazkiye, Nusayrilerin tarihsel başkenti. Kent nüfusunun önemli bölümü Alevi Suriyelilerden oluşuyor. Esad ailesi de Lazkiyeli ve Suriye ordusunda Lazkiye kökenli birçok komutan bulunuyor.

Bu durum, Suriye’deki yönetimi “Esad ailesinin mensup olduğu Nusayri azınlık elindeki rejim” olarak tanımlayan birçok muhalif grup açısından kenti hedef haline getirmiş durumda.

Bunun yanında Lazkiye konum olarak da çok önemli, zira Akdeniz kıyısında ve kentte büyük bir limanı bulunuyor. Bir havaalanı da bulunan kent kuzeyden Türkiye’nin de sınır komşusu.

Lazkiye’de Durum Ne?

Peki yaşanan çatışmalar Lazkiye’de nasıl karşılanıyor?

Lazkiye’de yaşayan, Lübnan merkezli ASIA haber ajansı için çalışan gazeteci Somer Sultan, BBC Türkçe‘ye kentteki durumu anlatırken, Lazkiye halkı arasında belirli bir tedirginlik olduğunu ancak bunun çok üst düzeyde olmadığını söylüyor.

Gündelik hayatın normal akışında sürdüğünü söyleyen Sultan, Lazkiye çevresindeki yerleşim yerlerinde bu tedirginliğin daha yüksek olduğunu belirtiyo

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =

More in Haberler

To Top