Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cihatçıların Hedefi Alevi Şehri Lazkiye

Haberler

Cihatçıların Hedefi Alevi Şehri Lazkiye

Suriye’de katliamlar yapan canilerden oluşan cihatçı teröristlerin hedefinde Nusayrilerin tarihsel başkenti Lazkiye var. 

Dersimnews.com – AKP hükümetinin her türlü lojistik destek sağladığı IŞİD, El Nusra gibi cihatçı çeteler Suriye’de Alevilere yönelik katliamlarına devam ediyor.

lazkiye-harita

Cihatçı teröristlerin hedefinde Suriye Lideri Beşar Esad’ın memleketi Lazkiye var. Lazkiye Suriye Alevilerinin en önemli kenti. Lazkiye’de Alevilerden oluşan birlikler cihatçı teröristlere karşı savaşıyor.

Lazkiye’nin Önemi

Lazkiye stratejik olarak muhalifler açısından kritik öneme sahip.

Öncelikle Lazkiye, Nusayrilerin tarihsel başkenti. Kent nüfusunun önemli bölümü Alevi Suriyelilerden oluşuyor. Esad ailesi de Lazkiyeli ve Suriye ordusunda Lazkiye kökenli birçok komutan bulunuyor.

Bu durum, Suriye’deki yönetimi “Esad ailesinin mensup olduğu Nusayri azınlık elindeki rejim” olarak tanımlayan birçok muhalif grup açısından kenti hedef haline getirmiş durumda.

Bunun yanında Lazkiye konum olarak da çok önemli, zira Akdeniz kıyısında ve kentte büyük bir limanı bulunuyor. Bir havaalanı da bulunan kent kuzeyden Türkiye’nin de sınır komşusu.

Lazkiye’de Durum Ne?

Peki yaşanan çatışmalar Lazkiye’de nasıl karşılanıyor?

Lazkiye’de yaşayan, Lübnan merkezli ASIA haber ajansı için çalışan gazeteci Somer Sultan, BBC Türkçe‘ye kentteki durumu anlatırken, Lazkiye halkı arasında belirli bir tedirginlik olduğunu ancak bunun çok üst düzeyde olmadığını söylüyor.

Gündelik hayatın normal akışında sürdüğünü söyleyen Sultan, Lazkiye çevresindeki yerleşim yerlerinde bu tedirginliğin daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

More in Haberler

To Top