Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İstanbul’da 12 Dersimli Hıristiyan Oldu

Dersim

İstanbul’da 12 Dersimli Hıristiyan Oldu

İstanbul’da Ermeni olduğunu iddia eden 12 Dersimli vaftiz ayiniyle Hıristiyan oldu.

 

Dersimnews.com Dersim ve Alevi kimliğini içine sindiremeyen  bazı Dersimlilerin kimlik arayışı sürüyor. Son yılların yeni modası olan Ermeni ve Hıristiyan olmaya hevesli 12 Dersimli vaftiz ayiniyle Ermeni ve Hıristiyan oldu. 

12-dersimli-ermeni-oldu
İstanbul’da 6 aylık bir eğitim sürecinden geçen 12 Dersimli vaftiz töreniyle Hıristiyan oldu.

 Agos’un haberine göre; kilise öğretilerinin ve Hıristiyan inancına ilişkin bilgilerin aktarıldığı altı aylık eğitimin ardından, son olarak 12 Dersimli daha, toplu vaftiz ayiniyle Hıristiyanlığa adım attı. 9 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen vaftiz töreninin ardından Hıristiyan olan Dersimliler arasında yer alan iki evli çift için dinî nikâh töreni de yapıldı.

Kilise öğretilerinin ve Hıristiyan inancına ilişkin bilgilerin aktarıldığı altı aylık eğitimin ardından, son olarak 12 Dersimli daha, toplu vaftiz ayiniyle Hıristiyanlığa adım attı. 9 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen vaftiz töreninin ardından Hıristiyan olan Dersimliler arasında yer alan iki evli çift için dinî nikâh töreni de yapıldı.

Peder Dırtad Uzunyan’ın yönettiği vaftiz ayinine Başepiskopos Aram Ateşyan riyaset etti. Hıristiyan olmaya karar veren Dersimlilerin vaftiz babalığını ise Nazar Binatlı, Pakrat Estukyan, Boğos Çolak, Kamer Karataylı ve Hagop Altınkaya üstlendi. 12 Dersimli, ‘kutsal müron yağı’yla meshedildi ve Karin, Derev, Naira, Lia, Arev, Arşaluys, Kristin, Hovnan, Rupen, Hovannes Minas, Lusin Mane ve Minas adlarıyla yeni yaşamlarına ilk adımlarını attı. Boğos-Sırpuhi Çolak ve Hovannes-Lusin Çolak çiftleri, vaftizin ardından yapılan dinî nikâh töreninde, Kilise huzurunda yemin ederek evlilik bağlarını pekiştirdi. Düğünde, çiftlere Yervant Dink ve Kamer Karataylı sağdıçlık etti.

Arev: ‘Artık özümüze kavuşuyoruz’

“Bize hakaret edenlere karşı kendimi savunabilmenin özgürlüğünü yaşıyorum. Bugün dünyanın en mutlu insanıyım. Yıllarca, çalıştığım iş yerinde Ermenilere çok büyük hakaretler edildi, işten atılma korkusuyla sesimi çıkaramadım. Bundan sonra haçımı boynuma asacağım. Çocukluğumuzdan beri bugünün hayalini kuruyorduk. Artık özümüze kavuşuyoruz.”

Hovannes Minas: ‘Vaftiz olmak için yola çıktığımızda üç kişiydik’

“Benim için çok mutlu bir gün. Hem vaftiz oldum, hem de dinî nikâhım yapıldı. Bu mutluluk tarif edilemez. Biz hiçbir zaman dinimizi unutmadık. Artık özgürce yaşayacağız. Anneme ve babama bir sözüm vardı, onları Ermeni mezarlığına gömecektim, o sözümü de tutabildim. Vaftiz olmak için yola çıktığımızda üç kişiydik, sonra sayı 12’ye çıktı. Çok mutluyuz.”

Hovnan: ‘Patrikhane’nin haçını boynumda taşıyacağım’

“Çok heyecanlıyım. Hıristiyan olmak için hepimiz eğitim aldık. Başepiskopos Aram Ateşyan’la tanışmak da güzeldi. Bize Patrikhane tarafından hediye olarak verilen haç da çok anlamlı, bu haçı bir ömür boyu boynumda taşıyacağım. Önceden bu konuda kendimi savunamazdım, şimdi savunabileceğim. Artık çok daha özgürüm, herkese özgürce kimliğimi açıklayabileceğim.”

Kristin: ‘Özgürce ‘Ben Hıristiyan’ım’ diyebilirim’

“Kendimi harika hissediyorum. Uzun zamandır bugünü bekliyordum. Artık kimliğimi gizlemek zorunda değilim. Özgürce ‘Ben Hıristiyan’ım’ diyebilirim. Ermeni toplumunda da arkadaş çevremde, vaftiz olmadığım için zaman zaman dışlandığımı hissediyordum ama bu özgürleşme, yaşadığım bu eksikliği de ortadan kaldıracak.”

MİSYONERLİK FAALİYETİNİN YENİ HEDEFİ DERSİMLİLER

Haberde Ermeni olduğunu iddia eden 12 Dersimlinin gerçek kimlikleri gizli tutulurken, yeni isimlerine yer verildi. Mirhan Pirgiç Gültekin tarafından kurulan Dersimli Ermeniler Derneği, Dersimlileri Ermenileştirme faaliyetleri yürütüyor. Dernek yöneticileri Ermeni Dersimlilerin kimliklerini gizlediğini iddia ediyor. Derneğin Dersim ve İstanbul’da yürüttüğü misyonerlik çalışmaları sonucu bazı Dersimliler vaftiz Hıristiyan oluyor. Derneği Fransa’daki Ermeni kiliseleri destekliyor.

Türkiye’deki bazı Hıristiyan cemaatlerinin hedefinde ise Alevi gençleri var. Bu cemaatler Alevi gençlere yönelik misyonerlik çalışmaları yürütüyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

More in Dersim

To Top