Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı

Haberler

Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı

Diyarbakır Silvan’da süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kentte çatışmalar sürüyor.

Dersimnews.com –  Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde dün gece saat 01:00 itibariyle Valilik kararıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Süresiz olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Silvan’a giriş-çıkış yapılamıyor.

silvan-reuters

Silvan’da elektrik ve telefonların kesik olduğu için iletişim kurulamıyor.

İlçe merkezinde PKK’nin gençlik yapılanması YDG-H  ile Türk güvenlik güçleri arasında çatışmanın devam ettiği bilgi var.

Silvan’ın kuzeyinde yer alan dağ köylerinde de son dönemde güvenlik güçleri ve HPG’liler arasında çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Amed’in Silvan ilçesinde akşam saatlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından iletişim imkanları engellenirken, silah sesleri gelmeye başladı. Helikopterler de ilçe üzerinde uçuşlarını sürdürüyor

Diyarbakır Valiliği, 17 Ağustos’ta Silvan, Lice, Kulp, Dicle ilçelerinin kırsal kesimlerinde 20 bölgeyi güvenlikli bölge ilan ettiğini duyurmuştu.

Silvan’a bağlı yaklaşık 55 köy sınırının dahil olduğu 6 mıntıka güvenlikli bölge ilan edildi.

DÜKKANLAR VE EVLER TARANDI

Silvan’a ulaşabilen gazeteciler, askerlerin bazı evleri ve dükkanları taradığını aktarıyor.

Gazeteci Mehveş Evin, twitterdan “Bir grup gazeteci ‘a girebildik. halk, rastgele ates edildiğini söylüyor. Sivil yaralılar var ama ambulansın çıkışı da yasak” mesajını paylaştı.

https://twitter.com/DersimNews/status/633629611528749056

4 KİŞİ ÖLDÜ İDDİASI

HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir, “Çatışma yoğun bir şekilde devam ediyor. Bize verilen bilgilere göre sivil biri keskin nisancilar tarafindan infaz edilmiş. Ölü sayısı 2, ancak toplam 4 kişinin öldürüldüğü haberleri de var. Bu teyitli bilgi değil. Kaymakam ile görüştük, bize bu olayın kendisini aştığını, Ankara ile görüşmemiz gerektiğini söyledi” diye sürdürdü.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

More in Haberler

To Top