Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

1 Kasım Seçimleri: AKP tek başına iktidar, HDP ve MHP’de büyük düşüş

Haberler

1 Kasım Seçimleri: AKP tek başına iktidar, HDP ve MHP’de büyük düşüş

1 Kasım seçimleri AKP’nin zaferi ile sonuçlandı. AKP tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu elde ederken HDP kıl payı farkla barajı aştı. MHP dibe vurdu.

İL İL, İLÇE İLÇE SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Dersimnews.com – Türkiye’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimlerin galibi açık ara AKP oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre AKP oyların yaklaşık yüzde 49’unu, CHP yüzde 25’ini, MHP yüzde 12’sini ve HDP de yüzde 10,5’unu aldı.

Bu sonuçlarla birlikte AKP seçim öncesi yapılan anketlerin aksine tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu elde etmiş oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre AKP 316 sandalyenin sahibi olurken CHP 134, MHP 41 ve HDP 59 sandalye elde etti.

10ekimsecimleri

HDP VE MHP’DE BÜYÜK OY KAYBI

Yeni meclis aritmetiğinde 7 Haziran seçimlerine kıyasla oy kaybeden partiler MHP ve HDP oldu. Seçimlere katılım ise yüzde 86 oranında oldu.

Beklentilerin üzerinde oy alan AKP’nin 7 Haziran sonrası oylarını yüzde 40’tan yüzde 49’a yükselmesinde özellikle MHP’den kayan oyların etkili oldu.
MHP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16’nın üzerinde oy almıştı. Böylece AKP 2002 yılından beri sürdürdüğü tek başına iktidarına yeniden devam edecek.

Seçimde 1 milyondan fazla oy kaybeden HDP 59 milletvekili çıkarabildi. Şırnak dışındaki tüm illerde oy kaybı yaşayan HDP, 7 Haziran’da vekil çıkardığı Antalya, Bursa, Erzurum, Kocaeli gibi kentlerde bu kez milletvekili kazanamadı. HDP, İstanbul, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır,Dersim, Kars, Ağrı, Van Mersin, Adana’da da vekil kaybetti.

AKP YİNE TEK BAŞINA

Ülkedeki kaos ve şiddet ortamı en çok AKP’ye yaradı.  Şırnak dışındaki tüm illerde oyunu artıran AKP, 7 Haziran’da 258 olan milletvekili sayısını 316’ya çıkardı. AKP özellikle MHP tabanından büyük oy aldı. AKP’nin oy aldığı diğer taban ise HDP.

Çatışma ve şiddet ortamı HDP’ye oy kaybettirirken AKP’ye oy kazandırdı.

CHP OYUNU ARTTIRDI

CHP ise oy sayısını ve vekil sayısını arttırdı. 7 Haziran’da 132 vekil çıkaran CHP bu kez 134 vekil kazandı. 500 binden fazla oy artışı gerçekleştiren CHP yüzde 30’un altında kaldı.

CHP, Kılıçdaroğlu’nun memleketi Dersim’de 1 milletvekili kazanırken, yıllardır vekil çıkardığı Erzincan’dan bu kez vekil çıkaramadı. CHP’nin kıl payı vekil kaybettiği Erzincan’da MHP’den AKP’ye geçen oylar ve CHP’den HDP’ye giden oyların büyük etkisi oldu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + ten =

More in Haberler

To Top