Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Su’da üretim durdu

Dersim

Munzur Su’da üretim durdu

Dersim’de ihracat yapan tek fabrika olan Munzur Su’da işçilerin grevi nedeniyle üretim durdu. 

munzur-su-grev

Dersim’deki tek sanayi kuruluşu olan Munzur Su Fabrikası’nda çalışan 45 işçinin, Yılbaşı ve 1 Mayıs işçi bayramında 250’şer lira ikramiye konusunda anlaşamayınca, 19 gün önce başlattıkları grev devam ediyor.

Ovacık İlçesi’ndeki Gözeler Köyü yakınlarında bulunan Munzur Su Fabrikası’nda çalışan 45 işçinin başlattıkları grev 19’uncu gününe girdi.

Fabrika yönetimi ile işçiler birçok konuda anlaşırken, sadece Yılbaşı ve 1 Mayıs işçi bayramında 250’şer lira ikramiye konusunda anlaşamayınca işçiler 28 Ekim tarihinde grev başlattı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmirde satılan, Kuzey Irak ve bazı Avrupa ülkelerine de ihraç edilen Munzur Su Fabrikası’nda grev başlatan işçiler, grevi sona erdirmek için işverenle masaya oturarak aradaki pürüzlerin giderilmesi çağrısında bulundu.

İşçilerden görüşme çağrısı

Su üretiminin durduğu fabrikada 24 saat nöbet tutan işçiler adına konuşan, DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası işyeri temsilcisi Deniz Erdoğan, grev nedeniyle işten çıkarılan 7 arkadaşlarının işe alınmasını ve işverenle iki konudaki pürüzlerin giderilmesi için görüşme masasının tekrar kurulmasını talep etti.

Görüşmelere yeniden başlanması halinde sorunun çözülebileceğini ifade eden Erdoğan şöyle dedi: “İşveren ile aramızda aslında ciddi bir sorun yok. Yeni yılda ve 1 mayıs’ta 250’şer lira ikramiye taleplerimiz var. Onları da konuşarak bir anlaşmaya varacağımızı düşünüyoruz. Yeter ki işveren tekrar masaya gelsin. Ayrıca grevden dolayı 7 arkadaşımızı işten çıkarttılar. İşten çıkarılan 7 arkadaşımız da tekrar işe alındıktan sonra biz de fabrikada tekrar üretimi başlatalım.”

İşveren: İşçiler etik davranmadı

Munzur Su Fabrikası yönetim kurulu üyesi Orhan Odak ise, işçilerin etik bir davranış sergilemediğini, sendika ve işçilerle anlaşamadıkları asıl konunun para olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Biz Temmuz ayından beri 6 defa görüşme masasına oturduk. Birçok defa işçiler ile bizzat görüştük. Aramızdaki anlaşmazlığın temel nedeni para değil, keyfi davranışlar ve hukuksuzca alınan grev kararıdır. Biz fabrika yönetimi ve ortaklar olarak bu kararı asla kabul edemeyiz.”

Grev nedeniyle büyük pazar kaybı yaşadıklarını kaydeden Odak sözlerini şöyle sürdürdü: “Fabrikamızın 2014 karı toplam 160 bin liradır. Toplu sözleşmede işçilerimize taahhüt ettiğimiz maliyetlerin toplamı ise 144 bin liradır. Yani fabrikanın karının neredeyse tamamına yakını işçilere ödeniyor. Bu kadar iyi niyet ile hareket ettiğimiz halde, hukuksuzca davranılması kabul edilemez. İyi niyet göstergesi olarak grev sonlandırılıp, üretim başlarsa, bizler de iyi niyet göstergesine karşılık vererek, anlaşma masasına oturup görüşmeleri başlatarak ortak bir anlaşma kararı alabileceğimizi düşünüyoruz.”

Sağlık Bakanlığı “en yararlı su” olduğunu açıklamıştı

Sağlık Bakanlığı’nın, 2014 tarihinde Gıda Güvenliği Hareketi’ne yaptırdığı analizlerde, 294 kaynak su arasında Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nden çıkan suyun, Türkiye’de insan sağlığına en yararlı su olduğu açıklanmıştı.

DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + six =

More in Dersim

To Top