Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Demirtaş: HDP’de gizli Erdoğan seviciler vardı

Haberler

Demirtaş: HDP’de gizli Erdoğan seviciler vardı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sloganını eleştiren partililer için “Partide Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunların eski vekil olmalarının nedeni budur” dedi.

 DemirtaşReuters

Dersimnews.com – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinde slogan haline dönüşen “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganını eleştiren eski vekil ve yöneticiler hakkında, “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi:

‘AKP’YE YALAKALIK YAPARAK SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORLARDI’

Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler. Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni odur. “Seni başkan yaptırmayacağız” klasik bir kişisel sürtüşme veya bir kişinin başkan olup olmamasının üzerine ortaya çıkmış bir slogan değildir. İdeolojik bir çatışmanın formüle edilmiş halidir. Bir tarafta sağ, neoliberal, Türk-İslamcı ve hilafeti esas alan bir yapı vardır. Bu yapının kurucu Türkiye’de başkan olmak istemektedir. Dolayısıyla biz onun dayattığı başkanlık sistemine karşı çıkarak ideolojik bir duruş sergiledik.

‘ERDOĞAN SEVİCİLERİN KAYGI DUYDUĞU BİR GELİŞME’

Biz de sol, emekten, Kürt halkının özgürlüğünden, inançların özgürlüğünden, kadın özgürlüğü ve özerklikten yana bir sistem önerdik. Bu ikisinin ideolojik çatışmasını yaşadık AKP’yle. Bunu Erdoğan artık başkanlık üzerinden formüle edince biz de aynı şekilde yanıt verdik. Sen böyle bir model dayatıyorsan Türkiye’ye biz de seni başkan yaptırmayacağız dedik. Birilerinin dediği gibi sığ bir tartışmayla ortaya çıkmış kişisel bir tutumdan ortaya çıkmış bir durum değildir. Parti bunu bütün organlarında tartışmıştır. Dediğim gibi Erdoğan sevicilerin yalnızca kaygı duyduğu bir gelişmedir. Onun dışında kimsede bir kaygı yaratmamıştır.

HDP İÇİNDEKİ “ERDOĞANCILAR” KİM?

Demirtaş’ın “HDP içindeki Erdoğancılar” sözü tartışma yaratırken bu isimlerin kim olduğu merak ediliyor.

“Gizli Erdoğancı” olduğu iddia edilen bazı isimler şöyle:

Celal Doğan: 7 Haziran seçimlerinde Gaziantep’ten HDP’nin 1. sıradan milletvekili olarak seçildi. Celal Doğan vekil seçildikten sonra gizlice Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.

1 Kasım seçimlerinde HDP İstanbul 2. bölgeden 1. sıra milletvekili adayı oldu. Daha önce bu bölgeden 1. sıra adayı olan Turgut Öker, 1 bölgeye kaydırıldı. Öker milletvekili seçilemedi. Celal Doğan milletvekili oldu. Dini cemaatlerle olan ilişkileriyle tanınan Doğan, Erdoğan hayranı.

Sırrı Sakık: HDP’li Ağrı Belediye Başkanı. İslamcı kimliğiyle biliniyor. İslamcı Kürtler üzerinde aşiretinin büyük etkisi var. Erdoğan’a yakın duran isimlerden biri.

Leyla Zana: İslamcı kimliğiyle bilinen Leyla Zana, “Kürt sorununu ancak Erdoğan çözer” diyor. Erdoğan’a yaptığı güzellemelerle biliniyor.

Altan Tan: HDP’nin islamcı diğer bir vekili. Sürekli şeriat ve islami vurgularıyla gündem olan birisi. HDP’nin Aleviler ve solcularla ittifak yapmasından rahatsız olduğunu defalarca dile getirdi. Erdoğan’la görüşmelerden yana. Kürtlerin islami çizgide siyaset yapmasından yana. Kürt sorunun Erdoğan tarafından çözüleceğine inanıyor.

Kadri Yıldırım: HDP’nin islamcı bir diğer millletvekili. Kuran ve şeriat referanslı açıklamalarıyla gündeme geldi. Siirt milletvekili Kadri Yıldırım, HDP içindeki “gizli Erdoğancılar”dan biri.

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 6 =

More in Haberler

To Top