Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Su fabrikası kapandı, işçiler işten çıkarıldı

Dersim

Munzur Su fabrikası kapandı, işçiler işten çıkarıldı

45 işçinin 1 ay önce başlattığı iş bırakma eylemi nedeniyle üretim yapamadığı için elindeki pazarı kaybeden Munzur Su, işçileri işten çıkardı, fabrikayı kapattı. 
munzur-su-grev

Dersim’in Ovacık İlçesi’nde 2005 yılında 240 iş adamının bir araya gelerek kurduğu Munzur Su Fabrikası, 45 işçisinin bir ay önce başlattığı iş bırakma eylemi nedeniyle süresiz olarak üretime ara vermesinin ardından kapatıldı.

“YÖNETİM ARTIK DAYANAMADI”

Munzur Su Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Özer, Gıda-İş Sendikası’nın fabrikanın kapatılması için elinden geleni yaptığını öne sürdü.

Özer şunları söyledi:

“Toplu iş sözleşmesi yapma yetkileri yoktu. Buna rağmen kendileriyle toplu iş pazarlığı yaptık ve sözleşmeyi işçiler ile yapmak istedik. Bir hukuksuzluğa imza atamazdık. İşçiler ile ücretler ve sosyal haklar konusunda anlaştık ve fabrikanın üretime başlaması için çok çabaladık. İşçiler ile aramızda hiçbir sorun kalmamıştı. Ancak sendikanın uzlaşmaz tutumu yüzünden işçiler ile anlaşma imzalamadık ve grevi sonlandırmadılar.

 

Zaten yaptıkları grev hiçbir yasal dayanağı olmayan bir karardı ve bütün ısrarlarımıza rağmen iş başı yapılmadığı için daha önce üretime ara verdiğimizi açıklamıştık. Şimdi aldığımız yönetim kurulu kararı ile fabrikayı tamamen kapattık ve usulsüz grev yapan 35 işçinin iş akitlerini fesih ettik. Greve gitmeyen 2 işçinin tazminatını vererek işten çıkardık. İdari personelimizi de yasal işlemler tamamladıktan sonra çıkış kararı vereceğiz.”

AKİBETİ BELLİ OLACAK

Özer, önümüzdeki günlerde ortakların bir araya gelerek bir toplantı yapacağını ve kapatılan fabrikanın geleceği ile ilgili kararın ortaklar tarafından verileceğini belirtti.

DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + nineteen =

More in Dersim

To Top