Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Su’da Grev Sona Erdi

Dersim

Munzur Su’da Grev Sona Erdi

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Su Üretim’in işçileri başlattıları grevi sonlandırma kararı aldı. Alınan karar sonrasında işçiler üretime başladı

Munzur Su

Munzur Su

Dersim’in Ovacık İlçesi’nde bulunan Munzur Su Üretim Fabrikası’nda işçiler 21 Ağustos günü sendikal hakları için başlattıkları grevi sonlandırma kararı aldı. 4 gün sürdürülen grev yapılan görüşmeler sonucu işçilerin üretime başlamasıyla bitirildi.

“TOPLUSÖZLEŞME YOK”

Munzur Su A. Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Nihat Sarı konuyla ilgili BirGün’e yaptığı açıklamada cuma gününden itibaren 4 gün üretimin durmasından dolayı yaşanan gerginliği çözüme kavuşturmak istediklerini belirterek, DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’nın tanınması konusunda görüşmelerin olabileceğini açıkladı.

Sarı, açıklasında bir kurul oluşturularak, bu kurula şirket yönetim kurulu, sendika ve işçi temsilcileri, Dersim merkezli siyasi parti temsilcilikleri , Baro ve STK’lerin de katılacağını ve bir prokokol oluşturulacağını bildirdi. Bununla ilgili ise altyapı oluşturulmaya başlanacağını bildirdi. DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’nı tanıdıklarını da belirten Sarı, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 2015 Nisan ayına kadar görüşülmesinin mümkün olamayacağını dile getirdi.

SENDİKA %3 BARAJINA TAKILDI

Sarı, “2010 yılında sendikanın örgütlenmesi sonucu tarafımıza bir başvuru oldu. Fakat sendika yüzde 3 işkolu barajını aşamadığından dolayı toplusözleşme yetkileri olmadığından mütabakat sağlanmadı ve talep reddedildi. Önümüzdeki süreçlerde toplu iş sözleşmesinin şirket yönetim kurulu tarafından genel kurula onay götürülerek yapılabilecek” dedi.

Yazılı bir anlaşmanın olmadığını bildiren Sarı, yazılı bir mutabakatın olmadığını vurgulayarak, işçilerin işe dönmelerini istediklerini çünkü aksi halde işçilerin iş aktinin feshedilebileceği ve kıdem tazminatlarını bile alamadan atılabileceklerini belirtti. Uzlaşı sağlandı ve dün akşamdan itibaren üretimin başladığı bilgisini vererek açıklamasını sonlandırdı.

BirGün

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − five =

More in Dersim

To Top