Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

YÖK’ten barış çağrısı yapan akademisyenlere ‘terör’ soruşturması

Haberler

YÖK’ten barış çağrısı yapan akademisyenlere ‘terör’ soruşturması

Yükseköğretim Genel Kurulu, Güneydoğu’daki çatışmalara ilişkin bildiri yayımlayan akademisyenlerle ilgili olarak rektörler ve Üniversitelerarası Kurul’u topluyor. YÖK, “Teröre destek veren bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacak” açıklamasını yaptı.

Dersimnews.com –  Güneydoğu’daki çatışmalara ilişkin bildiri yayınlayan Yurtiçi ve yurt dışında 89 üniversiteden 1128 akademisyenin imza attığı metinle ilgili YÖK “terör” soruşturması başlatı.

baris-guvercini

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen  Yükseköğretim Genel Kurulu bir grup akademisyenin Pazartesi günü yaptıkları bildiriyi görüşmek üzere acilen toplandı. Toplantının ardından şu açıklama yapıldı:

‘TERÖR DESTEKÇİLİĞİ HAFİFE ALINAMAZ

“Bir grup akademisyen tarafından yayımlanan devletimizin, Güneydoğu’da sürmekte olan teröre karşı mücadelesini ‘katliam ve kıyım’ olarak niteleyen bildiri, tüm akademi camiasını zan altında bırakmaktadır. Teröre destek veren kişinin mesleği ve statüsü hiçbir demokratik ülkede kişiye imtiyaz sağlamaz, teröre destekçiliği hiçbir şekilde hafife alınamaz. Teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız.”

AKADEMİSYENLER NE DEMİŞTİ?

Türkiye ve yurtdışından binden fazla akademisyenin imza attığı ‘Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: “Türkiye’nin değişik üniversitelerinde çalışan 1000’den fazla akademisyen ve araştırmacı, devletin Cizre, Dargeçit, Silvan, Silopi, Sur ve daha birçok yerde başta Kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. Devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. Ayrıca devleti bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz.”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =

More in Haberler

To Top