Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TEOG Türkiye Birincisi Dersimli Mahir: Başarının sırrı kitap okumak

Dersim

TEOG Türkiye Birincisi Dersimli Mahir: Başarının sırrı kitap okumak

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorunun tümünü doğru yanıtlayan Dersimli Mahir Gündoğdu “başarının sırrı olarak çok kitap okumak” diyor.

teog-turkiye-birincisi-mahir-gundogdu

TEOG Türkiye birincisi Mahir Gündoğdu

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG)  sınavında 120 sorunun tümünü doğru yanıtlayan Dersim’in Çemişgezek ilçesindeki Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi Mahir Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarının yolunun çalışmaktan geçtiğini söyledi.

TEOG sınavına hem çalışarak hem de kitap okuyarak hazırlandığını belirten Gündoğdu, şunları söyledi:

“120 soruda 120 yapmak aslında zor değil. Yani arkadaşlarım biraz kafalarını derse verseler ve bol bol kitap okusalar, gerekeni yapsalar bunu yapmak zor değil aslında. Yani bana göre böyle. Bu başarımda ailemin ve öğretmenlerimin payı büyük. Çünkü biz okulda ders görürdük, dersten sonra bizimle anne baba gibi ilgileniyorlardı.” Derslerinin yanı sıra kitap okumayı çok sevdiğini ifade eden Gündoğdu, “Arkadaşlarıma tavsiyem derslerine azimle çalışsınlar, derslerden sonra bol bol kitap okusunlar. Kitap boş zaman işi değildir. Kitaba da ayrı bir zaman ayrılmalıdır. Bence böyle yapsalar benim gibi 120’de 120 yapmak çok zor bir şey değil aslında.” dedi.

“DOKTOR OLMAK İSTİYORUM”

Ailesinin hayvancılıkla geçimini sağladığını ve kendisinin de hayvanları çok sevdiğini belirten Gündoğdu, şunları anlattı:

“İleride de doktor olmak istiyorum. İnşallah hayalim gerçekleşir. Aileme de yardımcı oluyorum. Okuldan arta kalan zamanlarımda, yaz tatillerimde. Mesela şu anda yayladayım. Derslerden izin aldım geldim, ailemin yanına, aileme yardım ediyorum. Küçükbaş hayvancılıkla ilgileniyoruz ve geçimimizi sağlıyoruz. Mesleğimiz de bu.”

“GURUR DUYUYORUM” 

Baba Güzel Gündoğdu da çocuklarını tüm zorluklara rağmen sonuna kadar okutacağını, oğluyla gurur duyduğunu söyledi. İki çocuğunun olduğunu, ikisinin de okuyarak kendi ayakları üzerinde durduğunu görmeyi hayal ettiğini dile getiren Güzel Gündoğdu, şunları söyledi:

“Gurur duyuyorum, onur duyuyorum çocuğumla. Mutluyum. Zor şartlar altında. Hayvancılıkla uğraştığımız için mesleğimiz zor. Çocuklarımız da bunu gördüğü için, hayat şartları, maddi durumumuz da fazla olmadığı için çocuğumuzu o şartlarda okutmaya çalıştık ve çocuğumuz bu başarıyı elde etti, bizi onurlandırdı. İlimiz Dersim adına gurur duyuyoruz. Sonuçta bir başarı elde etmiştir. Tüm ailelere tavsiye ediyorum ve mutluluğu yaşamasını istiyorum.”

“KOYUNLARA GİTTİĞİNDE KİTAPLARI BERABERİNDE GÖTÜRÜYOR”   

Mahir’in kendilerine çok yardım ettiğini belirten anne Türkan Gündoğan da oğluyla gurur duyduğunu ifade etti.

Oğlunun çalışkan bir çocuk olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Gündoğan, “Duygulandım, heyecanlandım, sevinçliyim. Oğlumun bu başarıyı yakalamasından gurur duydum. Mahir, koyunları otlatıyor, hayvanları sağıyor, yardım ediyor. Kitapları elinden hiç eksik etmiyor. Koyunlara gittiğinde poşetine kitapları koyup beraber götürüyor. Bazen kendisine kızıyoruz ama çok aşırı düşkün kitaplara.” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − thirteen =

More in Dersim

To Top