Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Toroslar’daki Tahtacı Alevilerin komün köyü

Haberler

Toroslar’daki Tahtacı Alevilerin komün köyü

Tahtacı Aleviler tarafından bir komün köyü kuruldu. Yeni bir yaşamı inşa etmek amacıyla kurulduklarını söyleyen Yeni Dünya Derneği kurucularından Oktay Armutçuoğlu, komün köyü muhalif basına anlattı.

Mayıs ayında kurulan dernek, köyde komün yaşam esaslarına göre bir yaşamı benimsiyor. Komün’ün amaçlarını anlatan Armutçuoğlu  herkesin kendini özgür hissetmesini amaçladıklarını vurgulayarak şunları kaydetti ” Yaşamda her şeyin bir karşılığı var. Devletten yardım alırsak önümüze bir sürü kural getirilecek ve onlara bağlı olmak zorunda oluruz. Biz, ona uymak ve kurallara göre yaşamak istemiyoruz. Kurduğumuz bu yaşamda kurallar yok. İnsanın kendini özgür hissettiği şekilde hareket etmesi var.”

Kapılarını herkese açık tuttuklarını belirten Armutoğlu, şunları söyledi: “Nükleere karşı platformu gelip kamp kurdular, neler yapılabilir onun üzerinde tartışmalar yapıldı. Mersin Tiyatro gurubu geldi. Provalar yaptı burada. Burada her düşüncedeki insanın kendini var etmesi için imkânı var.” Armutoğlu, derneğin “biz yapalım, insanlar katılır” mantığıyla değil, tüm kararları ortak alarak hareket ettiğini kaydetti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 4 =

More in Haberler

To Top