Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Belediye işçisi Zülfü Çelikdemir yaşam mücadelesini kaybetti

Haberler

Belediye işçisi Zülfü Çelikdemir yaşam mücadelesini kaybetti

Beyin ölümü gerçekleşen Zülfü Çelikdemir’in ailesi belediye başkanı Maçoğlu ve yönetimini protesto etti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de 38 gün önce tutunduğu belediyeye ait çöp kamyonunun arkasından dengesini kaybedip, düşen temizlik işçisi Zülfü Çelikdemir (39)’in beyin ölümü gerçekleşti. Kazanın ihmal olduğunu belirten aile bireyleri ‘Katil belediye, katil Maçoğlu’ sloganları atarak belediyeye yürüdü ve olaya tepki gösterdi.

Belediye önünde protesto

14 Şubat tarihinde beyin ölümü gerçekleşen Zülfü Çelikdemir’in ailesi olayda ciddi kusuru bulunduğunu söyledikleri Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile ilgili birim amirlerini protesto etmek için belediye önüne geldi.

Burada açıklama yapan Çelikdemir’in ablası Zülfünaz Çelikdemir, “Bizler Zülfü’nün hakkını sonuna kadar savunacağız, bu davanın sonuna kadar takipçisiyiz. Zülfü’nün 14 Şubat’ta beyin ölümü gerçekleşti. Bu iş kazası değil belediye ait bir cinayettir” dedi.

Kardeşi Zülfü Çelikdemir’in 7 boyunca yıllık izin kullanamadığını ve belediye yönetiminin mobbing yaptığını belirten abla Zülfiye Çelikdemir,” Zülfü Çelikdemir’in beyin ölümü gerçekleşti. Bu iş kazası değil belediyeye ait cinayettir. Zülfikar Çelikdemir 2017 yılından beri belediyede çalışmaktadır. 7 yıl boyunca hastalığından dolayı 13 gün tedavi gördüğü için bu kadar izin kullanabilmiştir. İçeride 156 gün yıllık izni varken defalarca yıllık izin talebinde bulunuyor her defasında personel yetersizliğinden dolayı izin verilmiyor. Kardeşime yıllık izin verilmezken diğer personellere neden izin veriliyor. Herkese neden eşit davranılmamış. Kardeşim üniversite mezunu olup çölyak hastalığından dolayı yüzde 51 engelli raporuna sahiptir. 2020 yılından beri düzenli olarak yer değişikliği talebinde bulunmuştur. Her defasında yer değişiklik talebi red ediliyor.

Defalarca kez Maçoğlu’na, başkan yardımcısı olan ve o birimden sorumlu olan Ümit Kaya’ya ve birim müdürü Derya Dinç’e ‘ benim hastalığımdan dolayı burada çalışmam elverişli değil’ diye dilekçe veriliyor. Hem yazılı şekilde hem de sözlü olarak ailem başvurdu. Her defasında red edildi. Yaşlı olan annem ve babam Maçoğlu’yla görüşmek istiyor fakat o da her defasında red ediyor. Başkan yardımcısı Ümit Kaya, benim inisiyatifimde diyerek kardeşimin yerini değiştirmiyor” dedi.

‘İŞ KAZASI DEĞİL, CİNAYETTİR’

Yaşanan olayın iş kazası değil de cinayet olduğunu iddia eden abla Çelikdemir,” Kaza günü sabah 6 sularında Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleşen kaza olimpik yüzme havuzu bölgesinde oluyor. Yanında çalışması ve beklemesi gerek iş arkadaşı Nuri Atlı, çöp kamyonun arkasında kardeşimin yanında değil, kamyonun içerisinde şoförün yanında. Kardeşimin nasıl düştüğünü bilmiyoruz. Düşüp, düşmediğini de bilmiyoruz. İş kazası değil cinayet. Kardeşimin cep telefonu içeride şoförün yanında, defalarca kez ailem arıyor telefona bakmıyorlar. Olay yerine uzak bir noktada belediye çalışanları bunları arıyor ve ‘siz nerdesiniz, zülfü düşmüş’ diyerek konuşuyor. Geri dönüyorlar yolun yarısında ambulansa denk geliyorlar. Burada tamimiyle ihmal ve cinayet vardır. Bunun sorumlusu başkan Maçoğlu, yönetimi ve kardeşimin yanında olan işçilerdir, biz bunlardan şikayetçiyiz. Kardeşim için neden sessiz biz buna isyan ediyoruz. Kedi ve köpekler için halkımız eylem yapıyor. TEDAŞ işçileri düşük maaş alıyor diye aylarca halk eyleme destek verdi peki neden kardeşim için bu kadar sessizler” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

7 yıldan bu yana Dersim Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Çölyak hastası 38 yaşındaki Zülfü Çelikdemir, 12 Ocak 2024 günü merkez Cumhuriyet Mahallesi’nde çöp toplama aracından düşerek beyin kanaması geçirmişti. Sürücü ve diğer işçinin düştüğünü fark etmediği Çelikdemir, olayı gören vatandaşların haber vermesi üzerine ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Beyin kanaması geçirdiği öğrenilen Çelikdemir burada yoğun bakım ünitesine alınmış ardından da Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edilmişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − 3 =

More in Haberler

To Top