Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Patlamanın Kurbanları Tokmak ve İşçi Toprağa Verildi

Dersim

Patlamanın Kurbanları Tokmak ve İşçi Toprağa Verildi

Ovacık karayoluna yola döşenen mayının patlaması sonucu hayatını kaybeden Taner Tokmak ve Süleyman İşçi’nin cenazeleri toprağa verildi.
Dersimnews.com – Dersim’in Ovacık ilçesi, Aşağı Torunoba Jandarma Karakolu’na erzak taşıyan aracın geçişi esnasına meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetmişti. Mayın saldırısında hayatını kaybeden İşçi ve Tokmak’ın cenazesinde gözyaşları sel oldu. Olayda hayatını kaybeden Taner Toprak ve Süleyman İşçi’nin cenazeleri ambulanslarla Ovacık ilçesine getirildi.

34 yaşındakli Taner Tokmak’ın 11 ve 15 yaşındaki çocukların feryadı yürek dağladı.

“NEDEN TEPKİ GÖSTERMİYORSUNUZ?”

Taner Tokmak’ın cenazesinin evinin önüne getirilişi sırasında geçtiğimiz yıl yine  PKK tarafından öldürülen İbrahim Ergün’ün eşi Hacer Ergün, cenazeye katılanlara neden yürüyüş yapmadıklarını belirterek tepki gösterdi. Hacer Ergün, “Neden yürüyüş yapmıyorsunuz, örgütü protesto etmiyorsunuz, korkuyor musunuz? Benim eşimin cenazesinde yürüyüş yapın dedim yapmadılar. Utanmadan kahvehanelerde oyun oynadılar. Benim eşimin tek suçu vardı. O da çalışıp çocuklarına ekmek parası getirmekti. İki göz toprak damlı evde oturuyorum. Eşim çalışmayınca nasıl idare edeceğiz, geçineceğiz. Korkaklar, PKK’yı destekleyenleri lanetliyorum. Başbakana da çağrım var, bu savaşı bu kanı durdurabilir” dedi.

“YAZMALARINIZI ATIN KAVGA BİTSİN!”

Cenazeye katılan sanatçı Metin Kahraman ise, “Eskiden aşiretler dövüştüğü zaman bayanlar yazmalarını atardı kavga biterdi. Bu kavga bizi delirtti, çocuklarımızın ölümü bizi delirtti. Yazmalarınızı atın bu kavga kan dursun” dedi. Kadınlar ardından yazmalarını çıkararak yerlere attı.

“BU KAÇINCI ÖLÜM?”

Taner Tokmak’ın dayısı Mehmet Yürek de PKK’ye tepki göstererek, “Yazdan beri bu kaçıncı ölüm. Parçalayarak önümüze attığınız evlatlarımızın sayısını unuttuk. Eskiden sizi seven ve bağrına basan o halk şimdi yalnızca sizden korkuyor. Sizin Dersim halkının yüreğine saldığınız bu korku 1938’de halkın yüreğine salınan korkudan daha derin ve yoğun. Bu Türkiye de en korkak iki il var biri Dersim biri Maraş. Gelin örgütlenelim dağa doğru yürüyüp, göğsümüzü siper ederek bu ölümleri durduralım” ifadelerini kullandı.Taner Tokmak’ın cenazesi şehir mezarlığında toprağa verilirken, Süleyman İşçi’nin cenazesi Kızık köyüne götürülerek defnedildi.Cenaze törenine Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, sanatçı Metin Kahraman ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fotoğraflar: Tuncelihalkinsesi.com

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. sezai balcı

  03/11/2012 at 00:11

  aferin kadına doğru demiş dersimde ne zaman kahrolsun örgüt diyeceğiz

 2. Zaza Platformu

  04/11/2012 at 23:40

  ARTIK YETER BU KADAR KÜRT HAREKETi NiN BiZ DERSiMLERE VERDiGi ZARAR YETER DEVRiMCiLERE DEMOKRATiK KiTLE DERNEKLERiNE AYDINLARA SESLENiYORUM ARTIK BU KADAR GÜNAHSIZ iNSANLARI CEZALANDIRDIKLARI YETER KÜRT HAREKETi NiN DERSiM DE UYGULADIGI VAH$ETi ARTIK BiZLER ( TC ) DEVLETiNDEN GÖRMÜYORUZ BU KÜRTCÜLER DEMOKRASi VE ÖZGÜRLÜKLERi COK DiLLENDiRiRKEN ASLINDA iDOLOJiK OLARAK NE DEMOKRASi MÜCADELESi VERiYOR NE DE DEVRiMCi MÜCADELE YÜRÜTÜYOR iNSANLARA KORKU KATLiAM UYGULAMAK DAN BA$KA BiR SEY YAPDIKLARI YOK DUR ÖRNEGiN ANA DiLi ZAZACA OLAN BiR HALKA ZORLA KÜRT GÖMLEGi GiYDiRMESi DEVRiMCi LiTERATUR DA FASiZM DiR DERSiM HALKI KÜRT DEGiL DiR ZAZA DIR,DiLBiLiMiNDE ZAZALAR BAŞLI BAŞINA ULUS DUR, ZAZACA iSE MÜSTAKiL BiR DiL DiR,BUNU KÜRT HAREKETi BiLDiGi HALDE BiZLERE ZORLA KENDi KiMLiKLERiNi DAYATMAK DA BRAK BiZ ZAZACA KONUŞANLARI DERSiM DE KÜRTCE KONUŞANLAR BiLE KÜRT DEGiL DiR CÜNKÜ KÜRTLERiN ALEViLiK DiYE BiR TARiHLERi YOK DUR,ARTIK DEVRiMCiLER KENDiNE CEKi DÜZEN VERMESi GEREKiR CÜNKÜ BU KADAR YALAKALIK YETER KÜRT HAREKETi NiN BiR COK ULUMSUZLUKLARINI BiLiNCLi ŞEKiLDE GÖRMEZDEN GELiYOR BUNU BURAYA NEDEN VE NiCiN OLDUGUNU YAZMAM DOGRU DEGiL DiR,SAYGILAR

 3. Zaza Platformu

  05/11/2012 at 01:36

  FAŞiZMi EN iYi TAHLiL EDEN GEORGi DiMiTROW DiYOR Ki: EĞER SiLAHLI BiR GÜÇ BU iSTER DEVLET OLSUN iSTER iSE DEVRiMCi DEMOKRAT YAPI OLSUN SiLAH ZORU iLE BiR TOPLUMU SUSDURMUŞ iSE BASKI ALTINA ALMIŞ iSE BUNUN ADI FAŞiZM DiR,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 1 =

More in Dersim

To Top