Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Mahkeme: Ethem Sarısülük’ün Ailesinin İtiraz Etmeye Hakkı Yok

Gündem

Mahkeme: Ethem Sarısülük’ün Ailesinin İtiraz Etmeye Hakkı Yok

Ethem Sarısülük’ü vuran polis Şahbaz’ın tutuksuz yargılanması kararına itiraz eden ve polisin tutuklanmasını isteyen Sarısülük ailesine mahkemeden yanıt geldi: Şu aşamada ailenin böyle bir hakkı bulunmuyor.

Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Ana

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Ana

Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılanması kararına yapılan itirazı bugün sonuçlandırdı. Hakim Yusuf Öztürk, şikayetçilerin soruşturma aşamasında tutuksuz yargılamaya itiraz edemeyeceklerini ifade etti.

Şahbaz, 24 Haziran’da verdiği ifadesinin ardından savcılık tarafından “meşru müdafaada sınırın aşılması suretiyle ölüme neden olmak suçundan” tutuklamaya sevk edilmişti.

Nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi aynı gün verdiği kararla, polis Şahbaz’ın tutuklanması talebini geri çevirmişti. Mahkeme, Şahbaz’ın “meşru müdafaa sınırları dahilinde kalma olasılığının bulunduğu ve tutuklanmasının ileride telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkabileceği gerekçesiyle” tutuklanmamasına karar verdi.

Sarısülük ailesinin avukatları Kazım Bayraktar ile Eylem Hakverdi 27 Haziran’da verdikleri dilekçeyle bu karara itiraz etti.

Savcı da tekrar tutuklama istemedi

İtirazı değerlendiren Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 260/1. maddesi uyarınca “ailenin soruşturma aşamasında böyle bir talepte bulunmaya hakkı olmadığını” söyleyerek itirazı reddetti. Mahkeme bir kez daha polis Şahbaz’ın tutuklanmamasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca savcının tutuklamama kararına itiraz hakkı bulunduğunu ancak savcının da böyle bir talebi bulunmadığını belirtti.

Yargı tutuklamadı, polis koruma verdi

Ahmet Şahbaz, “ölüm tehditleri aldığını” ileri sürerek koruma istedi. Hürriyet gazetesine konuşan emniyet yetkilileri, “Gezi eylemlerini de organize eden bazı örgütler ve bazı basın yayın organlarının hedef gösterdiği polis memuru tehditler alıyordu. Can güvenliğinin sağlanması açısından koruma verildi” dediler.

Ne olmuştu?

Gezi direnişine destek için Ankara’da yapılan eylemde, 1 Haziran günü polisin açtığı ateş sonucu OSTİM işçisi 27 yaşındaki Ethem Sarısülük başından vuruldu. Ağır yaralı olarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

6 Haziran’da olay yerinde keşif yapıldı. 10 Haziran’da MOBESE görüntüleri ortaya çıktı. Videoda çevik kuvvet polisinin kaçarken ateş açtığı, ardından Sarısülük’ün yere yığıldığı görülüyor.

Sarısülük vurulduktan 14 gün sonra hayatını kaybetti, memleketi Çorum’da son yolculuğuna uğurlandı.

Sarısülük’ü vuran silahın Şahbaz’a ait olduğu balistik raporuyla kanıtlandı. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi, “meşru müdafaa sınırında kalması olasılığının varlığı” gerekçesi ile Şahbaz’ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Karara itiraz edildi.

Sarısülük’ün vurma anıyla ilgili tanıklık eden Mehmet Can Tayşan hakkında gözaltı kararı çıktı, mahkemede tanıklık için çağrılacak olan Şahin İmga da tutuklandı. Sarısülük’ün kardeşinin eşi ve iki arkadaşı da telefonla tehdit edildi. (AS)

Ayça SÖYLEMEZ – Bianet

* Fotoğraf: Dilek Mermer / AA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. k.k

    04/07/2013 at 19:31

    Almanya da gösteri düzenleyecek olan R.T.Erdogan yapacagi miting icin hersehirden bedava otobüs kaldiracak bedavaci tayyipin gö.ünün killarina duyurulur.Kosun kosun sahtekar din düsmanlari dini gidim gidim satanlar din bezirganligi yapanlar allah adina bu dünyada insan kasapligi yapanlar kosun agababaniz yalanci tayyip size hikayeler anlatacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − three =

More in Gündem

To Top