Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TRT’nin ‘Kızılelma’ Dizisine Suç Duyurusu

Gündem

TRT’nin ‘Kızılelma’ Dizisine Suç Duyurusu

Av. Cihan Söylemez, TRT’nin yeni dizisi Kızılelma’nın senarist yönetmeni Osman Sınav ve TRT yetkilileri hakkındaTunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.    

Dersimnews.com/Dersim – Av. Cihan Söylemez, Alevilerin büyük tepkisine neden olan TRT’nin yeni dizisi “Kızılelma” hakkında suç duyurusunda bulundu.

Söylemez, Alevileri derin devlet figüranları gibi gösteren ve Alevi değerlerini itibarsızlaştıran  Osman Sınav‘ın “Kızılelma” dizisi hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Av. Cihan Söylemez, diziyi yayınlayan TRT yetkilileri, dizinin senaristi ve yönetmeni Osman Sınav ve dizisinin başrol oyuncusu Furkan Palalı hakkında “halkın bir kesimini diğer kesimi aleyhine tahrik etme, dini değerlere hakaret” suçu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Av. Cihan Söylemez’in yaptığı suç duyurusu şöyle: 

MÜŞTEKİ : CİHAN SÖYLEMEZ  

ŞÜPHELİ : 1 ) “ Kızılelma” dizi fragmanını yayınlatan  TRT Sorumluları/Yöneticileri/Yönetimi  

2 ) Şüpheli Yönetmen-Senarist Osman Sınav   

3 )Şüpheli  Oyuncu Furkan Palalı 

SUÇ : Halkın Bir Kesimini Diğer Kesimi Aleyhine Tahrik Etme , Dini Değerlere Hakaret  

SUÇ TARİHİ : 2013 Yılı Aralık Ayı 


AÇIKLAMALAR 

TRT 1’de yayınlanacağı duyurulan, 1 Aralıktan bu yana TRT 1 ekranlarında her gün yayınlanan  “Kızılelma “ adlı dizinin Tanıtım Fragmanında  ( http://www.ahaber.com/kizilelma-dizisi-alevileri-ayaga-kaldirdi-47096 ) Alevi İnancının Kutsal Saydığı Değerlere hakaret edilmektedir.

Şöyle ki ;

1 ) Yapımcılığını Osman SINAV adlı şüphelinin üstlendiği , yine şüpheli TRT Yönetiminin yayınlanmasına izin verdiği ve katkı sağladığı “ Kızılelma” dizisinin fragmanında ;

“ Murat ALTAY adlı sözde kahramanı canlandıran Furkan Palalı adlı oyuncu  sözde devleti ve milleti koruma gayesinde olan bir mafya organizasyonu için ettiği yeminde “ Zülfikar “ üzerine yemin etmekte , yemin sırasında  Pir Sultan Abdal’ın “ Gelin Canlar Bir Olalım” deyişinin söz ve müziğini de kullanmaktadır. “

2 ) “ Kızılelma”  bilindiği üzere ırkçı bir  düşünce üzerine kurulu olan bir ideolojinin ve aynı zamanda ırkçı ideolojinin beslendiği mitolojik bir hikayenin adıdır.

3 ) “ Zülfikar ” ismi Alevi Toplumunda simgesel olarak adaleti sağlayan ve Alevi İnancının kendisine kutsiyetle bağlı olduğu Pir Haydar-ı Kerrar Hz. Ali’yel Murteza’nın efsanelere konu olmuş , haksızın-zalimin karşısında olan çift başlı kılıcının adıdır. “ Zülfikar”  sembolü Alevi İnancının kutsal değerlerinden olup , bugün Alevi Toplumunun ibadethanesi olan her cemevinde duvarlarda-duvar halılarında-fotoğraflarda görülebilecek ve aynı zamanda Alevi İnancına mensup Alevi yurttaşların boyunlarına taktıkları simgesel ve manevi değeri olan bir dini semboldür.

4 ) “ Kızılelma “ adlı dizinin fragmanında oyuncu Furkan Palalı adlı şahıs “Zülfikarı Tutan  şahit olsun” diyerek ettiği yeminde açıkça Alevi İnancının Sembol Değerlerini , “ derin devlet-mafya”  konusunun işlendiği ve işleneceği sabit olan dizi de fütursuzca kullanmıştır.

Peki fragmandaki sözde kahraman “ Zülfikar Tutan Şahit Olsun “ diyerek ne için yemin etmektedir ? Türkiye’de yaşayan ve ortalama bir zekaya sahip  olan her yurttaş bilir ki ; Osman SINAV adlı şüpheli geçmişten bu yana “ derin devlet “ konulu diziler çekmekte , çekmekte olduğu bu dizilerde toplumsal barışa katkısı olmayan senaryolarla sözde kahramanlar tarafından sözde vatan ve millet için onlarca-yüzlerce insan öldürülmektedir.

“ Kızılema” dizisinde de “ Zülfikarı Tutan Şahit Olsun” diyerek yemin içen kahramanın dizi de senaryo gereği öldüreceği hayali kişiler kimin için  öldürülecektir ? ; Zülfikar ve Hz. Ali için…

Yani Hz.Ali ve Zülfikar  gibi Alevi İnancının kutsal olan  Dini Şahsiyet ve sembolleri ; adını ırkçı bir ekolden alan dizide, müşteki Osman Sınav adlı şahsın “ toplum barışını zedeleyen , toplumun bir kesiminin dini değerlerini itibarsızlaştırmaya, yozlaştırmaya ve çürütmeye”  çalıştığı senaryosunda kullanılmıştır ve dur denmediği sürece  kullanılacaktır.

5 ) Yine Dizinin Tanıtım Fragmanı izlendiğinde açık bir şekilde görülecektir ki , senaryo gereği dizi oyuncusu “ Zülfikarı Tutan Şahit Olsun” diyerek yemin ettiği sırada Pir Sultan Abdal’ın “ Gelin Canlar Bir Olalım “ deyişi çalınmaktadır.

Pir Sultan Abdal ; Alevi İnancının 7 ulu Ozanından biri olup , ömrü haksızlığa , zalimliğe karşı geçmiş , deyişlerinde Hz.Ali –Hz.Hüseyin ve On İki İmam sevdasını işlemiş , Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı Şeriat Mahkemesinde yargılanıp Sivas’ta asılan ve dar ağacında sır olduğuna inanılan Aleviliği’in kutsal şahsiyetlerindendir.

“ Kızılema” dizisinin tanıtım fragmanında ise sözde vatan-devlet-millet için her türlü eylemi gerçekleştireceğini ifade eden dizi oyuncusunun yeminin de söz ve müzik olarak Pir Sultan Abdal’ın deyişinin kullanılmış olması karşısında , dizinin alenen Alevi Toplumunun İnançsal ve Tarihsel Değerlerine yönelik bir hakaret içerisinde olduğu , dizinin amacının Alevi Toplumunun İnançsal ve Tarihsel Değerlerinin İtibarsızlaştırmaya ve yozlaştırmaya yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

6 ) TRT , bilindiği üzere devletin bir kanalıdır. Yine bilindiği üzere TRT finansmanını yurttaşlardan aldığı vergi ile sağlamaktadır. Vergi verenler ve TRT bütçesinde katkısı olanlar içerisinde milyonlarca vergi mükellefi Alevi yurttaşında payı vardır. Yayınlanacak olan  “Kızılelma” dizisi ile şüpheli TRT Yönetimi, Alevi Toplumunun İnançsal Değerlerine hakaret etme amacı taşımakta ve Alevi yurttaşları sözde derin devletin destekçisi bir pozisyonda göstermeye gayret etmekte , böylece Alevi olmayan yurttaşlar Alevi yurttaşlara karşı yayınlanacak dizi ile kışkırtılmaya , tahrik edilmeye çalışılmaktadır.

7 ) Şüpheli TRT Yönetiminin bu diziyi yayınlamakta ki amacı ; Aleviliği , Irkçı-gerici düşünce yapıları ile bağlantılı göstermeye çalışmak , Nazi Almanyası’nda “ Yahudileri” kötülemek için çekilen filmlerin benzerini Türkiye’de ki “ Alevileri” kötülemek için çekmektir. Şüpheli TRT yönetimi , şüpheli Osman SINAV ve şüpheli oyuncu Furkan PALALI’nın tanıtım fragmanı ile ortaya çıkan eylemlerinden de anlaşılmaktır ki ;

a ) Türk Ceza Kanunun 125. maddesinin 3. Fıkrasının c bendinde tanımlanan “Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlere  hakeret” kapsamında  , ( Alevi İnancının Kutsal Sayılan Değerleri olan “ Zülfikar “ “ Hz.Ali “ “ Pir Sultan Abdal” a yönelik hakaret )

b ) Türk Ceza Kanunun 216. Maddesi Kapsamında ( Alevi Olmayan yurttaşları Alevi olan yurttaşlara karşı kin ve tahrik etme/ettirme ) suç işlendiği alenen sabittir.

NETİCE-İ TALEP : Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Alevi İnancına mensup bir yurttaş olarak ;

“ Kızılelma” adlı TRT ekranlarında yayınlanan dizinin tanıtım fragmanında ki dini değerlerime hakaret eden , dini değerlerimi ırkçı düşünceler çerçevesinde kullanmaya çalışan , Alevi olmayan yurttaşları Alevi olan yurttaşlara karşı kin ve tahrike sevk eden

1 ) Şüpheli TRT Sorumluları/Yöneticileri hakkında , 

2 ) Şüpheli Osman Sınav Hakkında  

3 )Şüpheli  Oyuncu Furkan Palalı hakkında , TCK 125/3-C ve TCK 216.Madde kapsamında soruşturmaya başlanmasını ve haklarında cezalandırılmaları talebiyle kamu davası açılmasını ve  “Kızılelma” dizisinin tanıtım fragmanlarına yayın yasağı getirilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 

09.12.2013

  MÜŞTEKİ

 CİHAN SÖYLEMEZ   

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − thirteen =

More in Gündem

To Top