Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Narlıdere Kaymakamı, Berkin Elvan Sokağı’nı Veto Etti

Gündem

Narlıdere Kaymakamı, Berkin Elvan Sokağı’nı Veto Etti

İzmir Narlıdere İlçe Belediye Meclisi’nin ‘Yavuz Bingöl Sanat Sokağı’ ismini ‘Berkin Elvan Sokağı’ olarak değiştirmesi kararı, Kaymakamı Ali Osman Canbaba tarafından veto edildi.

berkin-elvan-ın-ekmek-alırken-çekilmiş-görüntüsü

 

Yavuz Bingöl’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını normal karşıladığını açıkladıktan sonra, Narlıdere Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında, ‘Yavuz Bingöl Sanat Sokağı’nın isminde, 2 AKP Meclis üyesinin ret oyuna karşılık 23 CHP’li üyenin oyuyla değişiklik yapmıştı. Sokağın adını ‘Berkin Elvan’ olarak değiştiren Belediye Meclisi’nin bu kararı, Narlıdere Kaymakamlığı tarafından veto edildi. Kaymakam Ali Osman Canbaba, Yavuz Bingöl isminin siyasal gerekçelerle değiştirildiğini belirtti.

Berkin Elvan Sokak isminin Narlıdere Kaymakamı Ali Osman Canbaba tarafından veto edilmesinin ardından Narlıdere Belediye Meclisi CHP Grubu, CHP İlçe Başkanı ve Grup Başkanı Cafer Esen, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ile birlikte olağanüstü toplandı. CHP Meclis Grubu yaptığı değerlendirme sonucunda Berkin Elvan isminin aynı sokağa verilmesi ve yeni bir meclis kararı alınarak Kaymakamlığa gönderilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

CHP İlçe Başkanı Cafer Esen ise ilçedeki sivil toplum örgütleri ile bir toplantı yaparak durumu değerlendireceğini açıkladı. Bu arada hukuk yollarına da başvurulacağı kaydedildi.

“AKP’NİN SÖZLERİ KAYMAKAMLIK KARARINDA”

CHP’li Belediye Başkanı Abdül Batur, uzun süredir ilçede Kaymakamlık icraatlarının halkın kararlarının aksi yönünde geliştirildiğini savundu. Binlerce yoksul öğrencinin üniversiteye hazırlık eğitimi aldığı kursların engellendiğine işaret eden Batur, “16 yıldır binlerce karar aldık ve hiçbiri veto edilmedi. Halkın Meclisi’nin aldığı bir kararın veto edilmesi olağan bir teamül değildir. Kaymakamlık kararı dikkatlice incelendiğinde asıl siyasi kararın bu veto olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. AKP İlçe Başkanlığı’nın birkaç gün öncesindeki basın toplantısındaki açıklamaları aynen bu karar içerisinde yer aldığı dikkat çekmektedir” dedi.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Grubu’nun aldığı kararın arkasında olduğunu ve aynı ismin verilmesi önerisinin önümüzdeki leclis toplantısına yeniden getirilerek oylanacağını belirtti, “Bizler kararımızın arkasındayız. Meclis üyelerimiz yaptığı toplantıda kararda ısrar etme konusunda oybirliği ile karar aldı” diye konuştu.

VETO YAZISI

Kaymakam Ali Osman Canbaba imzalı veto yazısında şu gerekçeler yer aldı:

“İlgi yazınız ekinde 05.01.2015 tarih ve 2015/1 sayılı meclis kararında İlçemiz Ilıca Mahallesi Yavuz Bingöl Sanat Sokağı isminin Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesi ile ilgili 5393 sayılı Belediye Kanununun 81. Maddesi cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve belediyeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda; belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülki idare amirinin onayı ile yürürlüğe girer hüküm yer almaktadır. Berkin Elvan isminin ilçemizde bir alana verilmesi, Kaymakamlığımızca da uygun görülen bir işlemdir; fakat siyasal gerçeklerle Yavuz Bingöl Sanat Sokağının isminin değiştirilmesi, yerine Berkin Elvan isminin yeni açılacak olan bir yere veya yeni yapılacak bir meydana verilmesi daha uygun olacaktır. Örneğin Beyaz Vadi yerine, Berkin Elvan Vadisi gibi. Bu kapsamda siyasal gerçeklerle isimler üzerinde rastgele oynanması yanlış olur, Belediye Meclisimizin isim seçerken kalıcı isimler seçmesi vatandaşın yer bulması açısından da önem arz etmekte olduğundan, ilgili Meclis Kararındaki isim değişikliği uygun görülmemiştir.” (DHA)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × two =

More in Gündem

To Top