Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

CHP Heyeti Dersim’de: Güvenlik Yasağı Derhal Kaldırılmalıdır!

Dersim

CHP Heyeti Dersim’de: Güvenlik Yasağı Derhal Kaldırılmalıdır!

Heyet Başkanı Levent Gök: Devlet yetkililerine, biran önce bu güvenlik ilanının kaldırılmasını istedik. CHP olarak buradaki sivillerin zarar görmemesini ve bu uygulamanın kaldırılmasını talep ettik. Güvenlik bölgeleri derhal kaldırılmalı.
Dersimnews.com – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen CHP Heyeti, 14 bölgesi ’özel güvenlik bölgesi’ olarak ilan edilen OHAL kuşatmasındaki Dersim’e geldi.

chp-heyeti-dersimde

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, başkanlığında İstanbul Milletvekili Ali Özcan, Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Saniye Barut’tan oluşan CHP heyeti Dersim’de incelemelerde bulundu.

Heyete CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat ile CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Saniye Barut eşlik etti. CHP heyeti ilk olarak Tunceli Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.

chp-heyeti-dersimde1

DERSİM’DE DEVLET YOK

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, daha sonra partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, görüştükleri Vali Osman Kaymak’tan Geçici Özel Güvenlik Bölgesi uygulamasından derhal vazgeçilmesini talep ettiklerini söyledi.

Gök, yaptığı açıklamada “Biz niçin bunu gerektiren temel etken nedir? Neden bu duruma başvurdunuz diye valiye sorduk. Sayın vali ve komutan bu sorumuz karşısında bize terörün geldiği boyutu ve amaçlarını anlattılar. Bize anlatılanlardan sonra biz bir daha gördük ki, Dersim’de aslında bir devlet yokmuş. Bir devlet otoritesi yokmuş. Sayın valinin bize ifade ettiği beyanlar karşısında bu durumu ifade etmek zorundayım. Dersim, Türkiye’de terörle mücadelede devletin zafiyet gösterdiği illerimizden bir tanesi. Gelinen bu aşamada bu gerçeğin ifade edilmesi gerçekten devlet yönetimi anlayışının da iflas ettiğinin bir gerçeği de burada bizzat görerek tespit etmiş bulunuyoruz” dedi.

İNSANLARI RAHATSIZ ETMEDEN ÖNLEM ALINMALI

Levent Gök, IŞİD’in Türkiye bölgeler kullandığını ifade ederek, “Neden şimdiye kadar IŞİD teröristlerinin kullandığı ve geçtiği bölgelerde özel güvenlik bölgesi ilan etmediniz? Bu sorunun cevabını AKP ve diğer yetkililer veremiyor. Değişik yer ve bölgelerde birçok mezrada ve yaylada başta arıcılık yapan vatandaşlarımız olmak üzere hayvancılık yapan vatandaşlarımızın bu yöntemler ile geçimlerini sağladığını biliyoruz. Bu insanlarımıza buralardan çıkın, terk edin tebligatları gönderilmiş. Bu konuyu sayın valiye de ilettik. Biz hiçbir insanımızın, hiçbir Tuncelili yurttaşımızın bu konuda mağdur olmasını istemiyoruz. Biz insanlarımızın temel geçim kaynaklarından uzaklaştırılmasını asla istemiyoruz. Kaldı ki bu insanlara oradan çıkın gidin derken onlara alternatif yaşam olanakları da sunulmuyor. Başınızın çaresine bakın deniliyor. Bu durumu asla kabul etmiyoruz ve karşısında duracağız. Devlet yetkililerine çağrı yapıyoruz. Bunu valiye de söyledik bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli.

PKK silah bırakmalıdır. Barışçıl demokratik ortamda sorunlar çözülmelidir. CHP olarak buradaki sivillerin zarar görmemesini ve bu uygulamanın kaldırılmasını talep ettik. Bunun takipçisi olacaklarını ve Özel Güvenlik  uygulamasının biran önce kaldırılmasını  talep ettik.”” dedi.

CHP KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜNDEN YANA

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, partilerinin Kürt sorunun çözümünden yana olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“CHP özellikle AKP iktidarının çözüm süreci diye adlandırdığı süreçte ta başında beri AKP’nin samimiyetsiz tavrını ortaya koymuş partidir. Biz CHP olarak çok net ve samimi bir şekilde Türkiye’de Kürt sorununun çözümünden yanadır. Türkiye’de Kürt sorunu vardır ve bu sorun çözülmesinden yanayız.”

“PKK SİLAH BIRAKSIN”

Kürt sorunun çözülmesi için en önemli unsurun PKK’nin silah bırakmasına bağlı olduğunu ifade den Gök, “PKK silah bırakmalıdır. Kürt sorunun çözülmesindeki en önemli unsurdan biri silah bırakmasıdır. PKK’nın bugün masum insanlara yönelik her olumsuz davranışı yada yaralanmayı ve ölüme sebep olan olayı Türkiye’de Kürt sorunun çözümünü güçleştirmektedir. Türkiye’de demokrasiye inanan milyonlarca insan bu sorunun çözümü için kafa yormaya ve elini taşın altına koymaya hazırdır. Ancak silahların gölgesinde bu sorunu çözmek imkansız hale gelmektedir. Bu nedenle herkes aklını başına almalıdır.Türkiye bir barış ve güven ülkesi olmalıdır. Eller silahlardan çekilmedir. Silahların gölgesinde demokrasi olmaz. Ama bu sorunun varlığını bilen ve bu sorunun çözülmesinde irade koyan CHP gibi partiler bu sorunu çözme noktasında samimi bir çaba içinde olacaklardır.” dedi.

SORUNLAR AĞIRLAŞIYOR

Gök, koalisyon görüşmelerine de değinerek, “Türkiye’nin çok önemli sorunları var, Türkiye çok önemli eşiklerden geçiyor. Ama 13 yıldır iktidarda bulunan ve 7 Haziran’da tek başına iktidar olma özelliğini kaybeden AKP iktidarının yarattığı tahribat ve sonuçlar daha da ağırlaşarak devam ediyor. AKP iktidarının hükümet kurma çalışmalarındaki ayak sürüyen, zamana oynayan tavrı Türkiye’nin bütün güçlü ve önemli sorunlarının ağırlaşmasına ve ilerlememesine neden olmaktadır” dedi.

STK’LARLA TOPLANTI

Açıklamanın ardından CHP heyeti kent merkezindeki esnafları ziyaret etti. İlgiyle karşılaşanan CHP’li vekiller daha sonra bir otelde Dersim’deki  sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Ziraat Odası Başkanı Ali Söylemez, Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Zeynel Erdoğan, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Leyla Gündüzkanat, Dersim  Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Kazım Doğan’ın yanısıra  sanatçı Metin Kahraman katıldı. Toplantı basına kapılı yapıldı.

CHP heyeti Dersim temaslarını rapor haline getirerek kamuoyu ile paylaşacak.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

More in Dersim

To Top