Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de ‘Yasaklı Böge’ Protestosu

Dersim

Dersim’de ‘Yasaklı Böge’ Protestosu

Dersim’de valiliğin 14 bölgeyi Geçici Özel Güvenlik Bölgeleri ilan etmesi kentte yürüyüşle protesto edildi.

Dersimnews.com – Seyit Rıza Meydanı’nda başlayan ve  Gole Çhetu’ya  gerçekleşen yürüyüşe Belediye Eşbaşkanlarımız Nurhayat  Altun ve Mehmet Ali Bul, Belediye Eşbaşkan yardımcımız Hüseyin Tunç,  HDP Dersim Milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü,  belediye başkanları, STK ve Siyasi Parti Temsilcilerinin aralarında olduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

dersim-baris-yurusu-2015

Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan grup, ‘Yasakları tanımıyoruz’ sloganları atarak 2 kilometre mesafedeki Gole Çhetu’ya  yürüdü.

Burada grup adına konuşan Tunceli Belediyesi Eş Başkanı Nurhayat Altun, savaşın en büyük zararlarını kendileri çektiğini söyledi. Altun, güvenlik bölgesi ilan edilen 14 yerin canlı varlıklara kapatılma anlamına geldiğini belirtti.

HDP Dersim Milletvekili Edibe Şahin, yasak kararına tepki gösterip, hükümeti eleştirdi.

Şahin, yaşanan olayların ardından kentte yasaklı bölgeler ilan edildiğini belirterek, “Dersim’de her 10 yılda bir  bu yasaklar gündeme getirilip, sivil halk ve köylü vatandaşımız mağdur ediliyor. Biz bu yasakları tanımıyoruz ve asla doğru bir karar olarak görmüyoruz. Bu karara karşı bütün demokratik haklarımızı kulanacağız. Valilik bu kararından derhal ve acilen vazgeçmeli, vatandaşımız asla mağdur edilmemeli. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Sivil toplum örgütü temsilcileri de yaptıkları konuşmada yasakların kaldırılmasını istedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − three =

More in Dersim

To Top