Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kılıçdaroğlu: Sayıştay Raporları Neden Açıklanmıyor?

Siyaset

Kılıçdaroğlu: Sayıştay Raporları Neden Açıklanmıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis Genel Kurulunda yaptığı bütçe konuşması – VİDEO

Dersimnews.com – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mecliste yaptığı tarihi konuşma:

Kemal Kılıçdaroğlu | Bütçe Konuşması | 10 Aralık 2013

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 2014 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: 

“Kul hakkı yemenin günah olduğunu söylüyorsunuz. Elinizi vicdanınıza koyup oy vereceksiniz. İkisi de Sayıştay’ın raporu, neden bu rapor geliyor. Benim yasam yetkimi yürütme organı kısıtlayamaz.Eleştiri yapınca itiraz ediyorsunuz. Ama ben sizin vicdanınıza sesleniyorum. Yürütme organı Meclis’e bu raporu gönderince düşünmeniz lazım.

SAYIŞTAY RAPORLARI

Yasama organı adına kamu harcamalarını denetleyen organa bilgi vermeyen Adalet Bakanlığı bütçesine nasıl oy vereceksiniz. Ben bu kürsüden yine Sayıştay raporları gelmedi diye itiraz ettim. 132 raporu soru önergesi verdik vermediler. Bundan Sayın Çiçek de sorumludur. Milletvekillerinden Sayıştay raporu hangi gerekçeyle saklanır. Raporda kirli sayfalar var. Yasama organı yürütme organına neden hesap vermek istemiyor. Sizin oylarınızla Sayıştay raporları Meclis’e gelmedi. İktidar milletvekillerinin de sorgulaması lazım.

Bu bütçe meşru bir bütçe değildir. Parlamento’da hesap vermeyen bir hükümetin meşruluğu yoktur. Bu parlamentonun sorması gereken bir şey var. Bu hükümet bu parlamentoya saygı duymuyor. Herkesin vicdanına sesleniyorum. Size değer vermeyen bir hükümete nasıl destek vereceksiniz.

HÜKÜMETİN ÇOK DEFOSU VAR

Ekonomik Sosyal Konsey 5 yıldır toplanamıyor. Bir anayasal kurumu iğdiş eden hükümete nasıl destek vereceksiniz. Bu hükümetin çok defosu var. Başbakan bir konuşma yaptı. Diyor ki; “ABD’de Oregon’da 5 bin kişiye su temin edecek depoyu kurması için TİKA’yı devreye soktuk.” Kızılderili kabilesine çek vermişler 200 bin dolarlık. Yardım yapılan Kızılderili kabilesinin barajı var. Sayıştay raporları gelse ne gerçekler ortaya çıkacak. Kızılderi kabilesine su götüren hükümete söylüyorum suyu olmayan köyler var. TİKA Tunus’a TOMA ve kelepçe göndermiş.

HALKI ALDATMAK KONUSUNDAN SİZİN KADAR BECERİKLİSİNİ GÖRMEDİM

Halkı adatmak konusunda bu kadar becerikli hükümet görmedim. Sanayicinin rekabet gücünü öldürdünüz. Çiftçinin halini gidin bir sorun. Gidemezsiniz. Dünyanın en pahalı akaryakıtını, gübresini satıyorsunuz. İki Trakya büyüklüğünde arazi ekilemiyor. Siz bu ülkeye saman ithal ettiniz, sayın bakan. Gidin esnafa halini sorun. Borcunu ödeyemiyor. 2002’de 8 milyon icra dosyası var, 2012’de 21 milyon dosya var. Siz hiç dünyada icra dairelerini törenle açan bir hükümet gördünüz mü? Ben bu hükümete hayranım. Diyarbakır’a gitti, eski hapishaneyi yıkacağım yenisini yapacağım dedi. Sadece devlet mi borçlandı, vatandaş da gırtlağına borçlandı. Vatandaşın bankalara 2002’de 6.6 milyar borcu vardı, 2013 Ekim ayında 322 milyara çıktı. Dolar milyarderlerimiz Japonya’nın iki katı.

VERGİ DENİTİMİNİ SİLAH GİBİ KULLANIYORSUNUZ 

Vergi denetimini bir silah olarak kullanıyorsunuz. Vergi denetimini siyaset dışında bırakacağız. Bu parlamentoya bir Kesin Hesap Komisyonu kurulmalı diyoruz. Ve bunun başkanlığı muhalefete verilmeli. Kesinlikle Siyasi Ahlak Yasası çıkaracağız.

ÇOCUKLARI DENEK OLARAK KULLANDINIZ 

Milli Eğitim sistemi stratejiktir. 4+4+4 kalkınma ve bakanlığın strateji planında yoktu. Beş milletvekili bu yasayı yaptı, hiçbiri eğitimci değil. 5 yaşında çocukları okula gönderdiniz. Başbakan, çocuklarına rapor alan annelere ‘sizin çocuğunuz geri zekalı mı?’ dedi. Başbakan o annelerden özür dilemeli. O çocukları denek olarak kullandınız.

150 KORUMAYLA MECLİS’E GELİYOR

Başbakan gittiği illerde sıkıyönetim ilan ediyor. Yanında 150 korumayla Meclis’e geliyor. Devleti yönetecek adamın yüreğinde insan sevgisi olmalı. Kenan Evren bile bu kadarını yapmadı.

GEZİ DEMOKRASİ TARİHİNE VURULMUŞ DAMGA

Başbakan gençlere söylemediğini bırakmadı. Gezi olayları demokrasi tarihine vurulmuş silinmez bir damgadır. İnsan ölmüş, onun derdi seramiklerde. Seramik, otobüs durağı yine yapılır. Mala acıdığın kadar biraz da cana acısan ne olur?

MISIR’DA AĞLARSIN ELVAN’A SESSİZ KALIRSIN 

Mısır’da ölen kıza ağlarsın, burada 7 genç öldü bir damla gözyaşı yok. 14 yaşındaki Berkin Elvan hala komada.

BELGEYİ AÇIKLAMADAN ÖNCE VATANDAŞA  HABER VER

‘Elimde belge var. Açıklarsam, yer yerinden oynar’ diyor. Sayın Başbakan açıklamadan önce söyle de vatandaş evinden

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 1 =

More in Siyaset

To Top