Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BDP Dersim’de Ön Seçimi M. Ali Bul Kazandı

Dersim

BDP Dersim’de Ön Seçimi M. Ali Bul Kazandı

BDP Dersim aday adayları arasında yapılan ön seçimi Mehmet Ali Bul açık farkla kazandı.
Dersimnews.com/ Dersim – BDP Dersim il örgütü Tunceli Belediye Başkanlığı adayını belirlemek için bugün ön seçim yaptı. Delegelerin oy kullandığı ön seçimi sendikacı Mehmet Ali Bul rakiplerine fark atarak kazandı.

Yapılan oylamada sonuçları şöyle:
Mehmet Ali Bul: 213
Musa Kulu: 107
Murat Polat: 50
Erdoğan Çakar: 32
Haydar Çetinkaya: 15
Vedat Emir:5

Ön seçimi açık ara farkla kazanan sendikacı Mehmet Ali Bul BDP’nin Tunceli Belediye başkan adayı oldu. Sendikacı olan M. Ali Bul, Pilvenk aşiretinden.  M. Ali Bul,  eski BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis’e karşı tavır alan BDP’lilerin başında geliyordu.

Hatırlanacağı gibi Şerafettin Halis, BDP ve AKP arasındaki “islam kardeşliği” projesine karşı çıkıp BDP Dersim İl Başkanlığı’ndan istifa etmişti.

 

Ön seçimi kazanan Mehmet Ali Bul’un adaylığı henüz kesinleşmedi. ANF’de yer alan bilgiye göre Mehmet Ali Bul aday adaylığı, HDP, ESP, BDP, EMEP, Partizan ve DHF’nin oluşturduğu ittifaka sunulacak. İttifaka kabul ettirilirse aday gösterilecek.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
11 Comments

11 Comments

 1. Kemal Ateş

  01/12/2013 at 19:33

  Bence aday adayları arasından seçilebilecek en iyi aday oldu.Şimdiden hayırlı olsun.Başarılar….

 2. Bêveng

  01/12/2013 at 20:47

  Kürtlerin Urfa´da, Gaziantep´de, Erzurum´da, Malatya´da, Elazığ´da gelişme imkanı yok! Bu şehirler Kürtlere kanmıyor, Kürt gruplarına aldanmıyor!

  Kürtlerin ve Kürtçülüğün eline geçirdiği şehirler hep zavallı ZAZA şehirleridirler, zavallı Alevi yerleşim yerleridir.

  1980 yılından önce Diyarbakır bir ZAZA şehriydi. 1980den sonra Kürtlerin göçüylen Diyarbakır Kürtlerin bir kalesi oldu. Zaza ve Alevi yerleşim yerleri Zazalardan boşaldı, Kürtlerlen doldu.

  Kürtçülük, ilk sırada zavalı, ezilmiş, yıllarca devlet zulmü görmüş Alevi ve Zaza şehirlerinde gücünü gösteriyor, bunların başında DERSİM (Tunceli) geliyor!

  Dersim Kürtçülük uğrunda kurtulacağını, gelişeceğini, güçleneceğini hayal ediyor, ama yanılıyor. Dersim, Kürtçülüğe kapılırken kendinden hızla uzaklaşıyor. Dersim, Türk devletinin zülmünden ve ayrımcılığından kurtulmak isterken bu defada Kürtçülüğün KANCASINA takılıyor.

  • şoreşgereé agıri(ağrı)

   04/12/2013 at 17:39

   kesinlikle size katılmıyorum.ama sizin düşüncelerinize saygı duyuyorum.size tavsiyem birazcık olsun yakın kürt/kürdistan tarihini okumanız.çünkü bunları okursanız eğer biraz daha farklı düşüneceğinizi sanıyorum.kuzey kürdistanın(türkiye kürdistanı) yakın tarihine baktığımızda kurulan bütün kürdistani örgütlerde zazaki konuşan kürtler ya yönetici ya da kurucu bu sizde hiç bir merak uyandırmıyor mu? illa örnek mi istiyorsunuz? tkdp(türkiye kürdistanı demokrat partisi)nin kurucularından sait elçi bingöl’lü zazaki konuşan kürtlerden,yine aynı örgütte yönetici olan dr.şıvan(sait kırmızıtoprak) dersimli zazaki konuşan kürtlerden,yine aynı örgütten yönetici siverekli avukat faik bucak zazaki konuşan kürtlerden bu örnekler daha da çoğaltılabilinir. onlar acaba sizin kadar aydın değiller miydi? yok sa onları kandırdılar mı? ben ağrılı kurmanci konuşan bir kürdüm kendime dersimin yiğit evladı vet.dr.NURİ DERSİMİ yi örnek alıyorum ve zazaki yi de kendi dilim olarak görüyorum ve öğrenmek için çaba sarf ediyorum.herkese selamlar saygılar

 3. şoreşgeré agıri(ağrı)

  02/12/2013 at 01:18

  kurmanci: serkeftın dıxwazım. türkçe: başarılar diliiyorum.

 4. protest

  03/12/2013 at 10:31

  Admin bakıyorum da BDP için yapılan olumlu bir yoruma tahammülünüz bile yok.Nerde kaldı sizin demokratlığınız,nerde eşitlik ilkesi.Dünya sizin aklınızın alamayacağı kadar büyük ve geniş.siz kaplunbağa misali kabuğunuzda yaşamaya,d.kuşu gibi başınızı kuma gömmeye devam edin.Ama adınızdan şu Dersim kelimesini çıkarın en azından yazık ediyorsunuz o anlamlı isme ve tarihe….

 5. DersimLi 62

  03/12/2013 at 15:57

  Dersim diğer kürt ve zaza şehirlerinden farklı olarak kendi duruşunu belirlemiş özgün, sosyalist, gerçek solcu insanların yaşadığı çok fonksiyonlu bir devrim şehridir..kendi içinde kürt ve zazaların uyum içinde yaşaması, her türlü gericiliğe ve baskılara karşı direnmesini bilen, ötekileştirilmenin olmadığı, haksızlığa, sisteme ve düzene yüzyıllardır başkaldırmış, örgütlü ve mücadeleci halkların yaşadığı bir şehir olan DersiM’e ancak BDP gibi parti sahip çıkabilir.fakat BDP’nin de politikasını Dersim için değiştirmesi koşulu göz önüne alınırsa!!!

 6. Soner

  04/12/2013 at 19:57

  Elazığ Kurmanc sehri öyle mi:) demode bir söz söyleyeyim buna kim inanır ancak beveng senin gibiler inanır. Zaza sehirlerinden bi haber olan sen burada sehirlerin sosyoojik yapısını iyi cıkarmıssın gerci Dyarbekiri bilmediğini bu kadar belli etme. Kaldı ki biz Dersimliler kendimize tarih içerisinde hiç bir zaman ZAZA demedik bizim için tek bir gerceklik vardı o da Kırmanclıktı. Sizin gibi sonradan Zaza kelimesini duyup hemen benimsemek sizin hastalığınızdır. Dersim bölgesi diye bagıra bagıra söyleyen siz Dersim isminin kendisi Kırmancki degildir. Dersimde Sadece Kırmanclar yoktur bunun farkında mısın bay Beveng?

 7. A.AK

  04/12/2013 at 21:03

  PKK ve AKP dersimi istila ediyor kurtuluşumuz yok.
  Memlekette dilde kültürde hepisi yok olacak.

 8. Bertal Dersimi

  04/12/2013 at 23:40

  Bdp-adaylarindan delege oylariyla kim ada olursa olsun dersime bir faydasi olmaz. Birincisi özgür degildir, ikincisi emir eridir… Ücüncüsü iki dönemdir belediyede iktidar olan hakim gücün ne yaptiklarina bakmak gerekir. Birincisi Belediye kendi arsalarini betonlastirmis…? ikincisi,Vatandasin arsalarina yol, park, yesil alan yaparak vatandas kendi arsasinda konut yapamaz duruma gelmistir.
  Bu yöntem yap saticilara büyük firsat saglamis bu firsati bulan Ticaretle ugrasan yap satcilar vatandasin elindeki arsalari kelepur ve ucuz olarak satin alip belediye meclisinden tekrar yeni bir projeyle yesil sahayi, parki, yolu kaldirarak Dersimi betonlastirmistir. Vatandas arsasina konulan parki, yolu, yesilsalani belediye meclisinden kolay kolay kaldiramaz…?
  Halki düsünerek iktidara geldiklerini adil ve esit davranacaklarini söylüyen Bdp liler maalesef sinifta kalmislardir. Dersim halki bu siyasal güce iki sefer cek verip iktidara getirmistir. Dersim de Yolsuzluk deyince hasan korkmazi gösteriyorlar peki hasan korkmazla birlikte o dönem belediye meclisinde calisan sahte devrimci gecinen bügün Bdp li olan murat polat, ercan atlim, tantana haydar, ali hidir kulu, m.cakar o dönem hasan korkmazla birlikte calismadilarmi…? Mecliste gecen bu projeleri kim onayladi yanliz basina hasan korkmazmi imzaladi…?
  Özelikle 12 eylül de magdur olmus ailelerin, sahipsiz kalmis arsalari ya Yesil saha, Park, yada Yol koyup bu magdurlara ikinci bir darbeyide bugün Bdp li gecinen sahte devrimciler yapti..?
  2012 – 2013 yilindaki il genel meclisindeki yolsuzluklari Dersim halki bilmiyormu…
  Gene belediye meclis üyelerinden yolsuzluk yapip partiden atilan sahisi Dersim halki iyi biliyor. Simdide kukla bir insani fen islerinde sorumlu yapmislar. Bu sahis emir kuludur. Yap saticilara her türlü imkani tanir cünkü para akiyor vatandasin cebinde bu para cikmaz. Bu sorumlu kisi Dersimi, Dersimlileri sevmez bu söylediklerimi bir arastirin…
  Özelikle 12 eylülün gelmesiyle belediyedeki yolsuzluklari günümüze kadar bir, bir inceleyin arastirin…
  Bdp bünyesinde secilecek olan adaylardan Dersime bir fayda gelmez…
  Dersime Faydasi olacak sahis, vijdani ile Dersimin inancina, kültürüne, dilini sevip, inancli olmasi lazim. Bu söylediklerim ayni zamanda il ve belediye meclis üyeleri icinde gecerlidir. Bunun aksine kim gelirse gelsin Dersime zarar verir…!

 9. zeryam deniz

  08/12/2013 at 11:24

  m. ali bul tanıyamadım. ama bu kadar oy almışsa selamlarım. halkın istemi dikkate alınmalı. ama bir iki şeye anlam vermedim. ne demek kürtlğğe yaklaşıldıkça dersim kendinden uzaklaşıyormuş. benim annem hep ‘ma kırmancim’derdi. aslında kırmanclık kültürel anlamda söyleniyordu. kabileilikten sıyrılmış bir üst kimlik! inanacı ise doğa inancı. dağa taşa suya inanır. güzelliği iyliğidoğruluğu ahlakıdır. sonrası bir islamiyet gelmiş zorla kabul ettirilmiş. şimdi bu yüzden kendini kürtlükten nasıl koparır Dersim. tam tersine aleviği kabul ederek dersim eskikürtlüğü korumuştur. şimdi bu safsataları bırakalı. zaten bu tür görüşler DERSİMLİLERİ özünden koprıyooor. en .okta pirliği dedliği geleneklerimizi kaba din benzetmesiyle inkar eden sözde sosyalistler devletten daha fazla bu haşkı asimile ettiniz. Bu halk kendi iç dinamikleriyle yaşıyordu yok kürt değiliz yok dedelik pirlik gerilik diyeyey camii-cem- aş evine kadar getirdiğiniz. yok ırkçılık yapılıyormuşü yok önce insanmışsız diye diye kendinizi inkar ettiniz. ARTIK YETER!!! biz dersimliyiz Kürdüz aleviz kırmancki dilini konuşuyoruz seyit rıza elişer besenin zarifenin izindeyizz!!

 10. haşim talay

  30/03/2014 at 20:09

  hayırlı olsun desimin yigit evladı biliyorum sınıf arkadaşımsın dürüst oldugunuda biliyorum dersime layık olanı yaparsınız başarılar cooooook sevindim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − twelve =

More in Dersim

To Top