Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pervin Buldan: Çözüm Süreci için İkinci Turda Erdoğan’ı Destekleriz

Siyaset

Pervin Buldan: Çözüm Süreci için İkinci Turda Erdoğan’ı Destekleriz

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda  Erdoğan’a destek verebileceklerini söyledi.
Dersimnews.com – Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili herkesin merak ettiği soru seçimin ikinci tura kalması halinde HDP /BDP’nin kime destek vereceği. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan merak edilen bu sorunun cevabını verdi. Buldan, “çözüm sürecinin devam etmesi için Erdoğan’ı destekleyebileceklerini” söyledi.

pervin-buldan

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ı aday gösteren HDP, AKP”nin Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Çankaya’ya çıkması halinde sürecin nasıl etkileneceği konusunu değerlendiriyor.

HDP’de öne çıkan görüş, İhsanoğlu’nun seçimi kazanması durumunda MHP’nin de ortak adayı olması nedeniyle sürecin sekteye uğrayacağı yönünde. Erdoğan’ın kazanması halinde ise sürecin kesintiye uğramadan devam edeceği kanaati hâkim.

Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ’ın sorularını yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın açıklamaları şöyle:

Sürecin devamı ve sekteye uğramaması çok önemli. Cumhurbaşkanlığı seçiminin süreci olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyoruz. Çünkü hükümet, Çözüm Süreci konusunda kararlı görünüyor. Başbakan Erdoğan seçimi kazanır ve Köşk’e çıkarsa süreç aynen devam eder. Bizim bu konuda bir endişemiz yok. Zaten bunu Başbakan da söylüyor.

İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLECEK 

Süreçle ilgili temaslar ise sadece hükümetle HDP arasındaki görüşmelerle sınırlı değil. Devlet heyetleri de, İmralı ile görüşmeler dahil aktif olarak sürecin içinde. Çözüm Süreci’ne yasal dayanak oluşturan ve TBMM’de görüşülen yasanın da süreci hızlandıracağını düşünüyorum. Tasarının kabul edilerek yürürlüğe girmesiyle birlikte Çözüm Süreci yasal zeminde yürüyecek ve fiilen ikinci aşamaya geçilmiş olacak.

KARMA HEYETLER ÇIKABİLİR 

İkinci aşamayla birilkte, eve dönüşlerin de yer alacağı adımlar için alt yapı oluşturulacak. Yerel Yönetimler Yasası ve Sivil Toplum Yasası gibi mevzuat değişiklikleri de bu süreçte gündeme gelecek. TBMM’de görüşülen tasarı, İmralı’ya bizim dışımızdaki başka heyetlerin gitmesinin de yolunu açacaktır. Çözüm Süreci birçok konuyu kapsıyor. Bu çerçevede TBMM’deki ihtisas komisyonlarının üyelerinin katılımıyla, sürece destek verecek karma heyetler de oluşturulabilir.

Kaynak:

http://www.aksam.com.tr/siyaset/cozum-erdoganla-aynen-devam-eder/haber-323035

DEMİRTAŞ KİMSEYE DESTEK VERMEYECEĞİZ

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise ikinci turda kimseyi desteklemeyeceklerini söyledi.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle:
“Öncelikle ben ilk turda yapılan boykot çağrılarını kesinlikle desteklemiyorum. Ne kadar anti-demokratik bir seçim olsa bile burada halkın bir adayı var ve ilk turdan boykot olmamalı. 2. tura kalamamamız durumunda ise kesinlikle hiçbir adaya oy vermeyeceğiz. 2 turda da ilkelerimizi sürdüreceğiz. Eğer 1. turu geçebilirsek de 2. turda seçim çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz.” 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. erdal

    11/07/2014 at 16:55

    Kimse çözüm sürecini Kürtlere bahşetmedi. Bunun için Erdoğan’a yanaşmanın alemi yok kim cumhurbaşkanı olursa olsun, kim hükümet’te olursa olsun bu süreç devam edecektir. Bu böyle biline, Erdoğan’a boşuna bel bağlamayın artık.

  2. ibrahim kavak

    18/07/2014 at 09:18

    sevgili bdp ve hdp li miletvekili dostlarimize sesleniyom tek miliyet tek bayrak diyen yalanci ve irkci birine nasil inanirsiniz erdoganin yalanlarine kanmayin her secim zamaninde ayni tezgayi kuruyor bu kazanimleri biz kurtler bedel odiyerek aldik lutfen bu yalanciye inanmayin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 1 =

More in Siyaset

To Top