Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BDP’nin Dersim Adayı Kim Olacak

Siyaset

BDP’nin Dersim Adayı Kim Olacak

Dersim BDP İl Örgütü yarın Tunceli Belediye başkan adayını yapacağı ön seçimle belirleyecek. Peki hangi adayların şansı yüksek?


Dersimnews.com/Analiz
– Tunceli Belediye Başkanlığı için BDP’de 6 aday var.  Başkan adayı belirlemek için yarın delegeler oy kullanacak.  İki dönemdir Tunceli Belediyesi’ni yöneten BDP’nin Dersim politikası çok eleştiriliyor.  BDP’nin belediyeyi yeniden kazanmasında aday faktörü de belirleyici olacak.

 

Peki adaylar arasında kimin şansı daha yüksek?

BDP’nin aday adayları: Musa Kulu, Erdoğan Çakar, Mehmet Ali Bul, Murat Polat, Haydar Çetinkaya ve Vedat Emir.

Bu aday adayları içinde Musa Kulu, Mehmet Ali Bul ve Murat Polat‘ın isimleri öne çıkıyor.  Yarın yapılacak ön seçim yarışı bu isimler arasında geçecek.

Murat Polat, BDP Eski İl başkanı. Kudanlı olan Murat Polat’ın Kureyşan ocağı mensuplarının oylarını alabilecek bir isim.

Musa Kulu, Yusufan aşiretinden. Merkezdeki 3 büyük aşiretten bir olan Yusufan aşiretinin oyları seçimlerde belirleyici etkiye sahip. Yusufan aşiretinden olan delegelerin oyları Musa Kulu’ya gidecek.

Mehmet Ali Bul ise sendikacı. Pilvenk aşiretinden olan Mehmet Ali Bul, il yönetimi içinde etkin bir isim. Ancak Dersim merkezde Pilvenk aşireti etkin değil çok az bir oya sahip.

Haydar Çetinkaya, Vedat Emir ve Erdoğan Çakar’ın aday gösterilme şansları neredeyse yok gibi.

BDP’nin adayı Murat Polat, Mehmet Ali Bul veya Musa Kulu olacak. Ancak Murat Polat ve Musa Kulu’dan ikisinden birinin aday olması durumunda BDP’de bölünme olabilir. Murat Polat’ın aday gösterilmesi durumunda Kureyşanlıların oyu BDP’ye kayabilir. Bu durumda Musa Kulu’nun aşireti Yusufanlılar BDP’nin rakibi olan CHP’nin adayına destek verebilirler.

Mehmet Ali Bul’un aday gösterilmesi durumunda ise Kureyşanlılar ve Yusufanlılar, Mehmet Ali Bul’a oy vermeyecekler. Dersim merkezde bir güce sahip olmayan Pilvenk aşiretinden bir adayın sadece BDP’nin kemik oyları ile seçimi alması zor görünüyor.

BDP CHP’NİN ÖNÜNDE

Yerel seçimlere 4 ay kala CHP’de aday sıkıntısı devam ediyor. CHP’nin şuana kadar 3 aday adayı var. Eski belediye başkanı Mazlum Arslan, Müteahhit Zülfü Doğan ve İl Özel İdare Genel Sekreterliğinden istifa eden Hüseyin Şimşek.

CHP bu 3 isimden birini aday gösterirse seçimi kazanması çok zor görünüyor. 3 aday adayının toplumsal bir karşılığı görünmüyor. Mazlum Arslan, Alan aşiretinden olduğu için belki aşiret oylarını alabilir ancak sadece aşiret oylarıyla seçimde AKP’nin bile arkasında kalır. Arslan, daha önce başkanlık yaptığı için halk kendisine sıcak bakmıyor.

CHP bu üç isimden birini aday gösterirse BDP seçimi çok rahat kazanacak. Şuan genel kanı BDP’nin CHP’nin önünde olduğu şeklinde. Yarışın diğer güçlü adayı AKP’de ise henüz aday kesinleşmedi.

CHP, ancak iyi bir aday gösterirse seçimi kazanabilir. Bu adayın Dersimi siyaset izlemesi, dil kültür ve inanç konusunda duyarlı olması gerekiyor. Şuan aday adayları içerisinde böyle bir aday yok.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. paideia

  01/12/2013 at 14:08

  BDP’yi on olana cikarmaniz con ilginc geldi bana. Acikcasi bu davranisinizin bilincli oldugunu dusunuyorum. ancak size katiliyorum: secimlerde BDP belediyeyi bir kez daha alacaktir.

 2. Erdal Karer

  02/12/2013 at 09:25

  Tüm arkadaşlara slm,Dersim den güzel haberler alıyoruz dostlar..

 3. Soner

  04/12/2013 at 20:04

  Kürtlerde ki aşiretçilikten sabah akşam dem vurup onlarda aşiretçilik var deyip onları eleştiren Dersimlileri düsünüyorumda Dersimde Aşiretçilik Belediye Başkanlığını belirliyor:):):)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − seventeen =

More in Siyaset

To Top