Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HDP’li Ermeniler Rahatsız

Siyaset

HDP’li Ermeniler Rahatsız

HDP’li Ermeniler imzasıyla yayınlanan açıklamada; KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın açıklamalarının ciddi rahatsızlık yarattığı belirtildi. 

Abdullah Öcalan’ın yaptığı açıklamaların ardından KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın Ermeni, Rum ve Yahudilere yönelik yaptığı açıklamaların ardından Halkların Demokratik Partisi içinde tartışmalar devam ediyor. HDP içinde yer alan Ermeniler rahatsızlıklarını dile getirerek bu gibi açıklamalardan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

HDP’li Ermeniler imzasıyla yayınlanan açıklamada; KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın açıklamalarının ciddi rahatsızlık yarattığı belirtildi.  Abdullah Öcalan’ın ve BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın daha önce yaptığı açıklamaların hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın açıklamaları Türkiye Ermenilerinde ve biz Halkların Demokratik Partisi / Kongresi üyesi Ermenilerde ciddi bir rahatsızlık yaratmıştır. Her yöne çekilebilecek; “Türkiye’de resmi devletin dışında bir de oluşan paralel devletler vardır. Mesela F. Gülen cemaati paralel bir devlettir(…) İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri paralel birer devlettir. Paralel devletlerin birbiriyle ortaklaştığı ciddi bir çıkar ilişkisi vardır.” açıklaması tarafımızda ciddi bir kaygı yaratırken, bir sene önce Abdullah Öcalan’ın yapmış olduğu ve sonrasında “tahrifat” olduğu belirtilen,  yumuşatılmaya çalışılan ama yalanlanmayan; “Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Bu ilişkileri sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. Her 3’ü de Anadolu çıkışlıdır.” açıklamasını akıllara getirmiştir.

Yine bir süre önce BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın “Biz buradan söylüyoruz. Aklınızı başına alın. Kürtler 1915’lerdeki Ermeniler değil ki katledesiniz, Kürtler 6-7 Eylül’ü yaşayan Rumlar, Yahudiler değil ki zulüm edesiniz” sözleri, düzletilip sonrasında özür dilense de bu ayrımcı fikrin yerleşik olup olmaması konusunda ortaya soru işaretleri çıkartmaktadır.

Tüm bunların sonrasında, bizleri inciten bu ifadelerin düzeltilmesini beklerken Ayhan Bilgen’in,  Bese Hozat’ın ifadeleri ile çakışan yazılar yukarıda verdiğimiz görüşleri tevil eder niteliktedir.”

Açıklamaların ciddi rahatsızlık yarattığı dile getirilen açıklamada; bu gibi açıklamalardan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Tahrif edilmiş, yanlış anlaşılmış, tevil edilmiş ya da özür dilenmiş tüm bu açıklamalar yan yana geldiğinde oluşan resim biz HDP’li Ermeniler için hiç de iç açıcı değildir. Özgür ve eşit bir ülke ve dünya tahayyülümüzün gerçekleştirmek için yapmamız gereken birbirimizi ötekileştirmek değil, tüm ezilenler ile birlikte mücadele etmektir. Bizim de gerçekleşmesi için emek harcadığımız barış ve barışa giden süreç; Türkler ve Kürtler harici diğer hakların yok sayılması anlamına gelmemelidir.

Halkların birbirlerine olan güvenini sarsan, her yöne çekilebilecek bu gibi açıklamalardan vazgeçilmeli yapılan açıklamalar bir an önce düzeltilmelidir.

“Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” yaşayacağımız bir ülkeyi kurmak, sistemin tüm ezilenleri ile birlikte mücadeleden geçmektedir. Biz HDP’li Ermeniler, geçmişte birlikte mücadele duruşunu sergileyen dostlarımızın gelecekte de sergileyeceğini umuyor ve tüm bu süreçlerin takipçisi olacağımızı hem konunun muhataplarına hem de kamuoyuna bildiriyoruz.

agos.com.tr

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 + three =

More in Siyaset

To Top