Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sayın Akşener Zazaca (Dersimce) Anadolu’nun zenginliği değil mi?

Haberler

Sayın Akşener Zazaca (Dersimce) Anadolu’nun zenginliği değil mi?

Çerkezce için devlet desteği öneriniz Zazaca ve diğer diller için de geçerli mi?

‘Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 154. Yıldönümünde, Kafkas Dernekleri Federasyonuna mesaj gönderen İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Akşener açıklamasında: “Çerkes kültürü ve Çerkes dilinin Anadolu’nun zenginliklerinden biri olarak korunması ve geliştirilmesi gerektiğini, bu zenginliğin kaybolmaması için devletin birinci derecede sorumluluğu olduğunu ve bunun için gerekeni yapacağını bilmenizi isterim” ifadelerine yer verildi.

Kuşku yok ki; sayın Akşener’in Çerkez kültürünü ve dilini Anadolunun bir zenginliği olarak görmesi olumludur. Dahası Türk kültürü dışında başka bir kültürü zenginlik olarak görmesi olumlu bir gelişmedir. Zira dillere destek sunmanın devletin görevi olduğu belirlemesi de yerindedir. Dahası demokratik hukuk devletinde olması gereken gayet normal şeylerdir. Ancak Türkiye’de siyasetçiler sözlerinin arkasında duran samimi insanlar olma özelliğini maalesef çoktan yitirdiler. Her seçim döneminde oy alacaklarını, rakibine karşı kullanabileceklerini düşündükleri vaatlerde / söylemlerde bulundular.

2009 ve 2011 yıllarında açıklamalarda bulunan dönemin Başbakanı „Dersim’de 20 ile 50 bin arasında insanın katledildi“ dedi. „gerekçeleri hazırlanmış, hazırlıkları yapılmış, tanklarla, toplarla, uçaklarla, zehirli gazlarla hareket eden herşeye vur emrinin verildiği bir vahşet yazandı“ tespitinden sonra „özür“ diledi. Ancak bu güne kadar seçim meydanlarında söylenen sözler dışında somut hiç bir adım atılmadı. TBMM toplanan Dersim belgeleri dün genel kurmayın kilitli kasalarında saklı tutulurken, bugün meclisin bodrumlarında mühürlü torbalarda durmaktadır.

Sayın Akşener söylediklerinizede samimi misiniz? Bunları oy kaygısı ile yapmadığınıza inanmak isteyerek samimiyetinizi test etmek için bir kaç basit soru sormak istiyoruz.

154 yıl önce Anadoluya gelen Çerkezler kuşkusuz Anadolunun bir rengi ve zenginliğidir. Peki binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan Kürtler, Kırmanclar, Zaza, Süryani vd. kültürler Anadolunun bir zenginliği midir sizce?

Çerkezce için devlet desteği öneriniz Dersimce, Kürtçe ve diğer diller için de geçerli mi? Dersimce (Kırmancki / Zazaca / Dımıli) dili de UNESCO raporlarına göre ölüm sınırında olan olan müstakil bir dildir. Okullarda Türkçe ve Kürtçe ile beraber resmi ve zorunlu eğitim dili olarak okutulmasını istiyor musunuz?

Sayın Akşener soruları uzatmaya gerek yok. Bu basit sorulara cevap verir misiniz? Bu açıklamalarınızın samimi, ilkesel açıklamalar olduğuna inanmak istiyoruz. Verdiğiniz mesajın oy için yapılmadığını ve sözlerinizin arkasında duracağınızı umut etmek istiyoruz. Sayın Akşener biz sizden sözlerinizin arkasında durmanızı ve bunu kamuoyuna deklere etmenizi bekliyoruz.

Yaşar Kaya

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =

More in Haberler

To Top