Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Festivali Protestolarla Bitti

Dersim

Munzur Festivali Protestolarla Bitti

Bu yıl 12’incisi düzenlenen “Munzur Doğa ve Kültür Festivali” yine protestolarla sona erdi. Festivalde Grup Yorum’un sahneye çıkması engellendi.

Dersimnews.com
–  Kültür ve  doğadan arındırılmış yandaşlar festivali haline gelen 12. Munzur Doğa ve Kültür Fesitvali yine hayal kırıklığı yarattı. Katılımın önceki yıllara göre çok düşük olduğu bu yıl ki festival yine bekleneni veremedi.
Tunceli Belediyesi, DEDEF ve bazı siyasi örgütlerin organize ettiği festival Dersim’in kültüründen ve inancından uzak kaldı.

“Kendin çal kendin oyna” havasında geçen festivalde her sene tanık olduğumuz sahneler yaşandı. Yandaşların davet edildiği içi boş paneller ve her yıl aynı sanatçıların çağrıldığı konser etkinlikleri yine ilgi görmedi.

GRUP YORUM’A SANSÜR

Festivalin son gününde stadyum konserlerin olaylar çıktı. Kavganın eksik olmadığı son günde Grup Yorum’un sahneye çıkması festival organizatörleri tarafından bilinçli olarak engellendi. 2009 yılında yapılan festivalde de Grup Yorum’un sahneye çıkması engellenmiş ve büyük tepki çekmişti. Saat 23’de sahneye çıkan Ferhat Tunç yine Dersimlileri ayrıştıran fikirleriyle tepki çekti.  Tunç’un konuşması bol soslu demegojiden ibaretti.  Yarım saatten fazla nutuk atan Tunç sahneyi terk ettiğinde saat gece 00.45 idi.   Grup Yorum’u dinlemek için stadyumda bekleyen 10 bini aşkın kitle Yorum’un çıkmayacağını duyunca festival tertip komitesini yuhladı.

Protesto ve yuhlamaların ardından bir açıklama yapan festivalin sunucu Cemal Taş, “Grup Yorum’un sahneye çıkmak istemediğini” söyledi. Ancak bu açıklama kitleyi sakinleştiremedi. Yorum’u dinlemek isteyen binlerce kişi festival tertip komitesini protesto ederek sloganlar attı. Tepkiler çıkışta da devam etti, olaylar çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Grup Yorum ise festival tertip komitesini topa tuttu. Kendilerine karşı bilinçli olarak böyle bir sansürün yapıldığını söyleyen Yorum üyeleri; “Bizi kimse dinlemesin diye en son sahneye çıkarıyorlar. Türkülerimizi kimse dinlemesin diye bizi gecenin 1’inde çıkarıyorlar. Bizde tepki olarak stadyuma gelmedik.

Festivalde göze çarpan diğer durum ise  Dersim Milletvekillerinin festivale davet edilmemiş olmasıydı. Stadyumda 4 gün süren konser etkinliklerinin arasında BDP, EMEP, DHF, ESP siyasi parti ve örgütlerin temsilcilerine konuşma hakkı verilmesi halkın tepkisini çekti.

Kısacası festivalin geçen senelerde yaşananlardan farkı yoktu yine. Olan yine Dersim’in kültürüne ve doğasına oldu. Geride çevreye verilmiş büyük tahribat ve her yıl aynı pilavı yemek zorunda kalan halkın tepkisi kaldı…

Nice festivalsiz günlere…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Dersimli Ismail

  01/08/2012 at 06:36

  Degerli dostlar,
  Onurlu Dersim halklarinin, bu asimilasyoncu ve tasaroncu zihniyete karsi, gereken cevabi mutlaka vermesi gereklidir.
  Dersim halklari nasil ki,milletvekili secimlerinde gerekeni yaptiysa, gelecek yerel secimlerde de,Dersimi her yönüyle asimile etmek isteyen bu zihniyete de gereken cevabi mutlaka vermelidir.
  Dersimde sözde,Dersim “Doga ve Kültür Festivali” yapiliyor fakat pratikte yapilan,cesitli sol örgütlerin ve kürt örgütlerinin propaganda arenasi oluyor.
  Ben kisi olarak, bu cirkin tutumu kiniyorum ve tasaroncu Ferhat Tunc`u ayrica kiniyorum. `

  Umarim, bundan sonra yapilacak Festivallerin Dersimin dogasina uygun olarak yapilir, aynen bundan 8 sene önce yapildigi gibi.

  Dersimli Ismail

 2. Ali

  12/08/2012 at 16:59

  Beğenmeyebilir, eleştirebiliriz. Benim de birçok eleştirim var ama yaşananları doğru anlatmak gerekir. Ferhat Tunç’u sevdiğimi söyleyemem ama Ferhat Tunç, Grup Yorum’un sahneye çıkmama kararı aldıktan sonra konsere başladı. Ondan sonra sahneye çıkacak kimse kalmadığı için süre sınırı olmadan sahnede kaldı. Yoksa tüm sanatçılar yarım saat ile sınırlı zaman kullanıyorlardı. Bence Grup Yorum’un gelmesi gerekirdi, binlerce insan onları bekledi. Saat 12 civarı sıra onlara gelecek ve güzel bir kapanış olacaktı.

  Bir de saydığınız kurumlardan ESP ve DHF temsilcilerinin sahneden konuşma yaptığını görmedim. Yaptılarsa kim yaptı? İsim vermenizde sakınca yoktur sanırım…

  Not: Bir arkadaşım da sahneye çıkan sanatçılar arasında olduğu için sahne arkasında olan biteni doğrudan takip etme şansım oldu.

 3. koray yıldız

  26/09/2012 at 06:51

  ferhat tunç un dersimliliği kalmamış tamamen kürtçü bir yapılanmaya sahip olmuş festival munzur festivali olmaktan çıkığ kürt örgütlerininin propaganda yaptığı bir organizasyon oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × three =

More in Dersim

To Top