Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı Etkinliği: 19-21 Nisan 2014

Haberler

Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı Etkinliği: 19-21 Nisan 2014

19-21 Nisan tarihlerinde Erzincan ve Dersim’de düzenlenecek olan “Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı” etkinliklerinin programı şöyle: 

 

berkin-elvan-seyit-riza-aniti

Dersimnews.com– 17 Nisan’da, The Mekan’da, “HESler, barajlar ve maden ocaklarıyla, doğanın tahribatına karşı Dersim’e bin ceviz fidanı” konseriyle, müzisyenler Erdal Erzincan, Mazlum Çimen, Saki Çimen, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir, Grup Abdal, Karmate, Aydoğan Topal, Mübin Dünen ve Kara Güneş, Gülay Aslan, Abdullah Demirbilek, Emre İnanan ve Metin Kahraman Erzincan ve Dersim’de devam edecek bir etkinlikler dizisini başlatacaklar.

Gecede ayrıca, çevre ve ekoloji hareketi avukatları Barış Yıldırım, Ümit Altaş ve Alptekin Ocak, Karadeniz, Dersim ve özellikle Kemah bölgesinde son dönemde yaşanan çevre sorunları ve mücadeleleri hakkında bilgi verecek.

İki ayrı salonda düzenlenen geceyi, Seyri mesel tiyatrosundan Alişan Önlü ve yazar Güler Yıldız sunacak.

Sanatçılar Erdal Erzincan, Erdoğan Emir, Metin Kahraman, Emre İnanan, Abdullah Demirbilek ve Gülay Arslan, Aydoğan Topal, Okan Subaş, Tuncer Duman, Grup Abdal,  18 Nisan akşamı, Ulalar beldesindeki, Park Masal Düğün Salonunda, Eğitim Sen ve Geçit Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Berkin Elvan Fidanlığı ve Çocuk Parkıyla Dayanışma Gecesi”ne katılacak.

Sanatçı ekibi, 19 Nisan sabahı saat 10’da, Erzincan Geçit beldesinde, demokratik kitle örgütü temsilcileriyle beraber, Berkin Elvan çocuk parkı ve fidanlığı açılış törenine katılacak. Aynı gün saat 12’de, Mutu-Armağan HES çalışma sahasında fidanlık açacaklar. Saat 13’de, Mutu deresindeki Heniyo Pil ziyaretinde lokma dağıtılacak. Bu ziyaretin suyu birkaç ay önce, bir şirket tarafından atın alındı. Ziyarette, bu konuda bir basın açıklaması yapılacak.

Daha sonraki 2 gün boyunca, Pülümür’den yola çıkarak, Ovacığa doğru bütün ilçe ve merkezlerde, fidanlık açılış törenleri gerçekleştirilecek.

21 Nisan’da, Ovacık ilçesinde, Berkin Elvan’ın ailesinin de katılımıyla, sabah 10’da Berkin Elvan ve Gezi direnişçileri çocuk parkı ve fidanlığı açılış töreni olacak. Saat 13.00’te Munzur Gözeleri’nde lokma dağıtımı olacak, 15.00’te ise Ovacık Belediyesi’nde Berkin Elvan’ın 40 yemeği verilecek. Akşam saat 17.30’da, sanatçılar Ayşe Tütüncü ve Gezici Müzisyenler, türküler, klamlar ve beyitler söyleyecek. Aynı akşam saat 19.00’da, Ovacık Belediye Salonu’nda, Celal Abbas Ocağı’ndan Kedekli Zeynel Dede bir ‘Birlik Cemi’ bağlayacak. Bu cemde, Emrah Kaç ve semah ekibi de yer alacak.

Etkinliğin ilan edildiği ilk günlerden itibaren, Bursa Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Hediye Hambayat Zengi ve arkadaşları Aysel Durna, Elif Bektaş, ve Songül Doğan, “Birlikte daha güçlüyüz. Dersim’de senin de bir fidanın olsun.” Sloganıyla bir kampanya düzenleyerek, Bursa’da 6000’den fazla fidan topladı. Ihlamur, nar, akasya, kiraz, iğde gibi 25 çeşit ağacın aralarında bulunduğu fidanlar, bir tır ile, 14 Nisan’da Dersim Merkez’e ulaştı. Bu durumda, kampanya, bin ceviz değil, toplam 7000 fidanın dikileceği bir ağaç bayramına dönüştü. Ayrıca, Frankfurt’taki Dersim Kulturverein Mainz ve Berlin’deki Free Munzur İnisiyatifindeki müzisyenlerin girişimiyle, Berlin’deki Mozaik Konser Salonu’nda düzenlenen konserde, 18 Nisan Cuma günü Maviş Güneşer, Şehriban Özdemir, Taner Akyol, Kemal Kahraman, Dolu (Hasret-Vincent), sahneye çıkacak.

 

HER YERE BERKİN ELVAN FİDANLIĞI 

 

19-21 Nisan Etkinlik Proğramı 

19 Nisan – PÜLÜMÜR, NAZİMİYE 

12.00: HES alanının teftişi ve Fidan Dikimi / Sansa Vadisi – Mutu

13.00: Lokma Dağıtımı ve Fidan Dikimi / Heniyo Pil (Büyük Çeşme) Ziyareti

14.00: Pülümür Fidanlık Açılışı

16.00: Nazimiye Fidanlık Açılışı

 

20 Nisan – Dersim MERKEZ, MAZGİRT, HOZAT 

10.00: Dersim Merkez Fidanlık Açılışı ve OMEDA MESTU Çocuk Korosu Dinletisi

12.00: Mazgirt Fidanlık Açılışı

15.00: Hozat Fidanlık Açılışı

 

21 Nisan – OVACIK 

10.00: Ovacık Çocuk Parkı ve Fidanlık Açılışı

11.00: Berkin Elvan’ın Köyünde Fidanlık Açılışı / Çöğürlü Köyü (Bozku)

12.00: Cevizlidere Maden Arama Sahasında Fidan Dikimi

13.00  Munzur Gözeleri’nde Lokma Dağıtımı

15.00: Berkin Elvan’ın Kırk Yemeği / Ovacık Belediyesi

17.00: Yrd. Doç. Dr. Candan Badem (Tunceli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı)

Dersim’de HES, maden, karakol ve baraj projeleriyle tahrip olan arkeolojik noktalara dair konuşması

Ovacık Belediyesi

17.30: Dinleti: Klamlar, Beyitler, Türküler / Ovacık Belediyesi Salonu 

Ahmet Aslan

Ayşe Tütüncü

Erdoğan Emir

Hilmi Yarayıcı

Metin Kahraman, Emre İnanan, Gülay Arslan, Abdullah Demirbilek

Tuncer Duman

19.00 BİRLİK CEMİ / Ovacık Belediyesi Salonu 

(Celal Abbas Ocağı’ndan Kedekli Zeynel Dede yönetiminde)

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 11 =

More in Haberler

To Top