Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Örgütlerinden Adıyaman Çağrısı

Alevilik

Alevi Örgütlerinden Adıyaman Çağrısı

Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evlere bazı işaretlerin konulması üzerine harekete geçen Alevi örgütleri 3 Mart günü, olayın gerçekleştiği mahallede bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı bir mahallede, bazı evlerin kapısının kimliği belirsiz kişilerce işaretlenmesi tartışma yarattı. Olay üzerine harekete geçen Alevi örgütleri, 3 Mart Cumartesi günü Adıyaman’ın Karapınar Mahallesi’nde bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Basın açıklamasına çağrı metninde eylemin kimler tarafından gerçekleştirildiği bilinmese bile, iktidar tarafından sistemli olarak Alevilere yönelik “kin ve nefret” söylemlerinin sürdürüldüğüne dikkat çekildi. Faillerin hızla bulunması gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“3 Mart’ta Adıyaman Karapınar’da buluşalım!

Adıyaman Karapınar Mahallesi’nde yaşanan ve akıllara “katliam için hazırlık mı yapılıyor” sorusunu getiren işaretlemenin, bir katliam planının parçası mı yoksa “çocukların bir işinin olup olmadığını” henüz bilmiyoruz. Mevcut siyasi iktidar bu sorulara hızla cevap bulmalı ve “faaliler” ortaya çıkartılmalıdır. Bu ortaya çıkartılmadığı sürece kuşkularımız da tedirginliklerimiz de devam edecektir.

Çünkü ülkemizde siyasi iktidar tarafından sistemli olarak yürütülen kin ve nefret söylemleri hafızalarda ciddi bir yer işgal etektedir: Yargının Dedeler tarafından yönetildiği vurgusundan siyasette Alevilerin artan rolüne yapılan vurgulara, dindar ve kindar gençlik vurgusundan Suriye’de Alevilerin hedef gösterilmesine kadar yapılan vurgular, dünde kalan söylemler değildir, Başbakanın bugünkü söylemidir.

Bu nedenle aslolan, samimiyeti fazlasıyla kuşkulu olan “kardeşlik” açıklamalarından daha çok atılacak adımlardır. Maraş başta olmak üzere benzeri yöntemler sonucu yaşadığımız katliamlar henüz hafızalarda tazeliğini korurken, hamaset nutukları yerine adım atılmasını bekliyoruz!

Bizler aşağıda imzası bulunan Alevi kuruluşları olarak, bu olayın faillerinin bir an önce bulunup yargının karşısına çıkartılmasını istiyoruz. Bu ortaya çıkartılmadığı sürece bütün gelişmelerden Başbakan ve hükümet bir bütün olarak sorumludur.

Bu talebimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak, Karapınar’daki kardeşlerimizin yalnız olmadığını belirtmek için 3 Mart Cumartesi günü Adıyaman Karapınar’da oradaki kardeş örgütlerimizle birlikte kitlesel bir Basın Açıklaması yapacağız.

Bu açıklamaya eşitlik, adalet ve kardeşlik isteyen bütün dostlarımızı, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Süryani-Ermeni ayrımı yapmadan içtenlikle bekliyoruz.

3 Mart’ta kardeşlik türkülerimizi birlikte söyleyelim!”

3 Mart 2012, Cumartesi, Saat 13:00

Adıyaman Karapınar Mahallesi, AKD Lokali
Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı

(soL -Haber Merkezi)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 13 =

More in Alevilik

To Top