Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Maltepe Belediyesi’nin Cemevi Kararına Kaymakamdan Dava

Alevilik

Maltepe Belediyesi’nin Cemevi Kararına Kaymakamdan Dava

Maltepe Kaymakamlığı, Belediyesi Meclisi’nin ilçedeki cemevlerine ibadethane statüsü veren kararının iptali için dava açtı.

Dersimnews.com – İstanbul Maltepe Belediyesi Meclisi’nin cemevleriyle ilgili aldığı ibadethane kararı Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’ı rahatsız etti. Kaymakam, belediyenin cemevi kararı hakkında dava açtı.

cemevi-semah

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik geçen yıl karar aldı. Bu kararı sonrası CHP Genel Merkezi, partili belediyelere yazı göndererek; bulundukları yerlerdeki cemevlerine meclis kararıyla ibadethane statüsü verilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için yazı gönderdi. Başta İstanbul’daki 14 belediye olmak üzere meclislerde cemevlerini ibadethane olarak tanıyan kararlar alındı.

Maltepe Belediyesi de CHP Genel Merkezi’nin talimatı üzerine ilçe sınırlarındaki cemevlerinin ibadethane statüsü verilmesi için Belediye Meclisi’ne teklif getirdi. Geçen aralık ayında toplanan meclis ilçe sınırlarındaki cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını oyçokluğu ile kabul etti.

necip-cakmak

Belediyenin cemevi kararından rahatsız olan Maltepe kaymakamı Necip Çakmak

BELEDİYE MECLİS’İ BÖYLE BİR KARAR ALAMAZMIŞ!

Maltepe Kaymakamlığı, dava dilekçesinde, belediyelerin, 5393 sayılı Belediye Kanunu’ndaki tanımlanmasına göre, belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçları karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu kuruluşları olduğunu belirtti. Belediyelerin, farklı siyasi görüşlere sahip olsalar da ortak amaçlarının, kamu yararı gözeterek hizmet üretmek olduğunu ifade eden kaymakamlık, Belediye Meclisinin cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili karar alma yetkisinin bulunmadığını savundu. Kaymakamlık dilekçesinde, “Ülke çapında uygulanacak olan kararı alma yetkisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi yetkisinde olması, yine böyle bir teklifin kabulünün yerel meclislerde sayısal çoğunluğa sahip olan siyasi grubun farklı uygulamaları kabul edebileceği, bunun da idarenin bütünlüğü ilkesine aykırı olacağı düşünülmektedir” dedi.

‘DİN DUYGULARI, DEVLET İŞLERİNE KARIŞTIRILAMAZ’

Dilekçesinde, anayasanın 2. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünün yer aldığını anımsatan Maltepe Kaymakamlığı, laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

BU KARAR SOSYAL SORUNLARA YOL AÇARMIŞ!

Belediye Meclisi’nin aldığı kararın sosyal sorunlara yol açacağının vurgulandığı dava dilekçesinde şunlara vurgu yapıldı: “Belediye Meclisince, cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili alınan kararın gerek kaymakamlığımızca, gerekse kamuoyunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, toplumda ciddi anlamda bir sıkıntıya yol açacağı gibi gelecekte sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak problemlere ve ayrışmalara sebep olacağı, bugüne kadar huzur ve sükunet içerisinde hayat süren ilçemizde insanlar arasında var olan birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağı gözlemlenmekte olup, kaymakamlığımızca uygun bulunmayan meclis kararının iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

CEMEVLERİ KAYMAKAM HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak hakkında İstanbul’da bulunan cemevleri pazartesi günü suç duyurusunda bulunacak.

maltepe-belediyesi

CEMEVLERİNİ İLK TANIYAN BELEDİYE

CHP’li Maltepe Belediyesi, Türkiye’de cemevlerini ibadethane olarak kabul eden ilk belediye. Belediye Başkanı Ali Kılıç ise Dersim Pülümürlü.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 6 =

More in Alevilik

To Top